Digital Series HD – nowa maszyna w portfolio firmy Mark Andy
21 Jun 2018 14:37

Firma Mark Andy poinformowała o wprowadzeniu nowego, wzbogaconego modelu maszyny, bazującego na platformie hybrydowej Digital Series. Digital Series HD, bo o niej mowa, to w zamierzeniach producenta wzbogacona wersja znanego już z rynku produkcyjnego urządzenia do druku cyfrowego, mająca zapewnić jeszcze wyższy poziom wydajności i zyskowności od wcześniejszego modelu. Jak podaje producent, nowa propozycja firmy Mark Andy łączy w sobie hybrydową konstrukcję, procesy uszlachetniania realizowane inline, druk cyfrowy z wysoką rozdzielczością oraz elastyczność i wysoką wydajność w działaniu.

Maszyna Digital Series HD może zostać skonfigurowana z uwzględnieniem od 5 do 8 zespołów drukujących w technologii cyfrowej (inkjetowej) i rozbudowana o działające w trybie inline (oraz – potencjalnie – także near-line) moduły do finalnej obróbki i uszlachetniania. Zwiększona w ten sposób elastyczność całego rozwiązania sprawia, że firma Mark Andy – zgodnie z założeniami – ma szansę dotrzeć ze swoimi cyfrowymi maszynami hybrydowymi do szerszego grona zainteresowanych, zarówno w kontekście ich możliwości finansowych, jak też unikalnych aplikacji możliwych do zrealizowania czy oczekiwań klientów względem całego workflow produkcyjnego. W bazowej konfiguracji „z roli na rolę” Digital Series HD jest – jak zapewnia producent – optymalnym rozwiązaniem dla firm dopiero wchodzących na rynek produkcji cyfrowej. Wraz z ich rozwojem modułowa konstrukcja maszyny umożliwia jej rozbudowę o opcje wykańczania inline, co oznacza pełniejsze wykorzystanie potencjału tkwiącego w tym urządzeniu.

Maszyna oferuje rozszerzony gamut kolorystyczny (CMYK + OVG), który – w połączeniu z odpowiednią recepturą wykorzystywanego tu białego atramentu o wysokim stopniu pigmentacji – pozwala, zdaniem Mark Andy, na osiągnięcie efektów zbliżonych do tych uzyskiwanych w sitodruku rotacyjnym. Jak zapewnia dział rozwoju produktowego firmy, atrament ten oferuje nieprzezroczystość trzykrotnie przewyższającą tę zapewnianą przez typową farbę fleksograficzną (mierzoną przy poziomie krycia przekraczającym 80%). Jak zapewnia Mark Andy, biały kolor może być aplikowany bez jakiegokolwiek wpływu na standardową prędkość maszyny wynoszącą 73 m/min.

Zdaniem firmy najważniejszą zmianą w stosunku do wcześniejszej wersji urządzenia jest budowa modułu cyfrowego. Płaską konstrukcję zastąpioną tu łukowym systemem IDS. Jego design umożliwia obsługę monofolii, a zarazem poprawia ergonomię pracy operatora, pozwalając na szybszą i wygodniejszą zmianę atramentów. Zastosowana tu nowa technologia głowic umożliwia drukowanie z rozdzielczością do 1200 dpi.

Kolejna nowość w maszynie Digital Series HD to trzy różne konfiguracje systemu mycia głowic: ręczna, półautomatyczna i w pełni zautomatyzowana. Ta różnorodność przekłada się na krótsze czasy przestoju, zwiększoną żywotność głowic oraz obniżone koszty działalności. Urządzenie wyposażono też w bardziej zaawansowane narzędzie do obsługi danych personalizowanych, co wychodzi naprzeciw rynkowemu zapotrzebowaniu na tego typu możliwości.

Maszyna posiada stworzony przez Mark Andy system prowadzenia wstęgi, umożliwiający uzyskanie prędkości rzędu 73 m/min. Elastyczna konstrukcja uwzględniająca zespoły cyfrowe i moduły uszlachetniające pozwala też na różnorodne wzbogacenie jej o pracujące w trybie inline zespoły fleksograficzne. W Digital Series HD znajdują i będą wciąż znajdywać zastosowanie wszystkie akcesoria kompatybilne z wcześniejszą jej wersją – Digital Series oraz z maszynami Performance Series.

Mówi Tom Schelmbauer – wiceprezes ds. rozwiązań inżynieryjnych Mark Andy: „Platforma Digital Series osiągnęła niebywały sukces, a jej jakość została doceniona m.in. poprzez nagrodę FTA Technical Innovation Award za rok 2017. Digital Series HD bazuje na tym sprawdzonym i uznanym modelu, zapewniając najwyższą jakość. Mamy tu do czynienia z najbardziej wydajnym hybrydowym rozwiązaniem w swojej klasie dostępnym na rynku”.

Możliwość rozbudowy to – zdaniem Toma Schelmbauera – jedna z kluczowych zalet rozwiązań Mark Andy, zapewniająca ich użytkownikom udoskonalanie parku sprzętowego wraz z rozwojem całej firmy: „Wszyscy nasi klienci mają możliwość upgrade’ów swoich maszyn. Zaprojektowaliśmy je w sposób modułowy, gdyż rozumiemy doskonale, że oczekiwania i potrzeby ich użytkowników stale się zmieniają. Dzięki temu firma Mark Andy jest przygotowana na zmiany zachodzące na rynku, dotykające także naszych klientów”.

Źródło: Mark Andy