Drukarnia Promis JSC z certyfikatem PANTONE CERTIFIED Printer
27 Oct 2017 07:36

X-Rite Incorporated, światowy lider nauki o barwie i technologii barwy, oraz spółka zależna Pantone LLC poinformowały dzisiaj, że firma Promis JSC z siedzibą w rosyjskim Niżnym Nowogrodzie przeszła niedawno proces ponownej certyfikacji, aby zachować status certyfikowanej drukarni PANTONE Certified Printer. Promis JSC, pierwszy rosyjski i europejski producent opakowań z tektury falistej z certyfikatem UGRA PSO (standaryzowany proces druku offsetowego) oraz PANTONE Certified Printer, produkuje ponad 922 miliony opakowań rocznie i współpracuje z wiodącymi markami takimi jak P&G, Serdix, Roche, Stada, Sanofi Aventis i KRKA.

W ramach programu certyfikacji drukarni PANTONE analizowany jest każdy aspekt powtarzalności barwy w drukarni – od kontroli wstępnej, przez przygotowanie pliku, proofing, recepturowanie i mieszanie farb drukarskich, po kontrolę procesu w hali druku. Certyfikat Promis JSC potwierdza, że firma jest w stanie stale skutecznie spełniać najbardziej rygorystyczne wymagania klientów dotyczące barwy, efektywnie i w rozsądnej cenie.

Promis JSC po raz pierwszy została certyfikowaną drukarnią PANTONE w 2013 r. W ostatnich czterech latach firma stale inwestowała w nowe technologie druku oraz zarządzanie barwą, a także wdrażała standardowe procedury robocze (SOP) w celu poprawienia wydajności. W efekcie firma uzyskała następujące korzyści: 38,7% mniej niezgodności produkcyjnych; 29,5% mniej poprawek; 48,3% mniej reklamacji związanych z wycinaniem; 39% mniej reklamacji związanych ze składaniem i lepieniem; 13,6% mniej zewnętrznych wad produkcyjnych.

„Wysokiej jakości opakowania farmaceutyczne to wymagający technologicznie segment rynkowy” - mówi Jewgienij Slinjakow, prezes Promis JSC. „Certyfikat Pantone znacznie pomógł nam usprawnić procesy produkcji, poprawił wewnętrzne i zewnętrzne przekazywanie informacji o barwach oraz dał nam pozycję ekspertów w oczach naszych klientów”.

Promis JSC cyfryzuje workflow barwy

Eksperci X-Rite regularnie oceniają produkcję Promis JSC, aby zapewnić ciągłą poprawę i zgodność z opracowanymi przez firmę standardowymi procedurami roboczymi (SOP). Slinjakow podkreśla, że prawidłowe standardowe procedury robocze, technologia oraz szkolenie pracowników na miejscu to kluczowe aspekty, a ich rozwijanie jest korzyścią wynikającą z programu certyfikacji drukarni Pantone.

„W ramach procesu certyfikacji drukarni opracowaliśmy skuteczniejsze i dokładniejsze środki przekazywania informacji o barwie. Obecnie 80–90 procent naszego procesu druku kolorowego opiera się na wymianie danych cyfrowych” - komentuje Slinjakow.

Promis JSC wprowadziło workflow CxF w celu wymiany danych o barwach oraz korzysta z systemu PantoneLIVE dzięki czemu zapewnia klientom zawsze właściwą barwę. Firma stosuje oprogramowanie X-Rite InkFormulation służące do uzyskiwania dobrej receptury barwy za pierwszym razem, automatycznego tworzenia receptur oraz łączenia się z bibliotekami barw PantoneLIVE, skąd pobierane są wzorce barw. Specjaliści ds. farb drukarskich w Promis JSC korzystają z modułu X-Rite ColorCert Inkroom do oceny jakości receptur farb drukarskich na podstawie wzorców wprowadzanych w zleceniach w module ColorCert Manager lub samodzielnie utworzonych definicji standardów kolorów.

Do usprawnienia procesu naświetlania płyt CTP firma Promis JSC stosuje urządzenie X-Rite iCPlate2XT, kamerę stosującą doskonały algorytm rozpoznawania obiektów na płytach standardowych, które zapewniają kontrolę płyt jeszcze przed ich zamontowaniem na maszynie drukarskiej. Promis JSC stosuje również trzy komory świetlne X-Rite Judge II umożliwiające ocenę barwy w różnych normowanych warunkach oświetlenia. W następnym roku firma planuje wymianę obecnych spektrofotometrów X-Rite na nowsze urządzenia X-Rite eXact oraz zastosowanie stołu do automatycznego skanowania i1iO2, pozwalającego na automatyczny pomiar pól do kalibracji i generowania profili.

Źródło: X-Rite

W efekcie standardowych procedur roboczych opracowanych w trakcie procesu certyfikacji drukarni Pantone firma Promis JSC uzyskała w 2016 r. zmniejszenie niezgodności produkcyjnych o 38,7%.

Maksym Siniak, certyfikowany specjalista Ugra w zakresie standaryzowanego procesu druku offsetowego, wyjaśnia znaczenie pomiaru płyt.