E-grocery stawia na pojemniki wielokrotnego użytku
20 Mar 2019 13:18

Jak pokazują najnowsze wyniki badań, już 16% Polaków (czyli co siódmy) regularnie kupuje już produkty spożywcze w Internecie (na podstawie: „Raport e-grocery w Polsce – zakupy spożywcze online” Izby Gospodarki Elektronicznej). Rośnie zaufanie do branży e-grocery i tempo wzrostu tego rynku, które aktualnie szacuje się na 15-20% rocznie. Polacy mają coraz mniej czasu i są coraz bardziej otwarci nowe modele biznesowe, które zwiększają ich komfort życia. W branży e-grocery klienci doceniają oszczędność czasu oraz dostawę zakupów do domu. Udział tej branży w całości handlu spożywczego w kraju nie przekracza jeszcze 1% oraz funkcjonuje głównie w dużych miastach. Niemniej jednak Polska coraz bardziej goni pod tym względem Europę Zachodnią, a oferta, jak i liczba e-sklepów, są coraz szersze.

E-grocery to rynek wymagający pod względem logistycznym. Największe wyzwanie stanowi dostawa. Oprócz szybkiej realizacji zamówienia ważne jest dostarczenie produktów w stanie nienaruszonym i w jakości, jaką gwarantuje sklep stacjonarny. Jest to szczególnie ważne w przypadku świeżych produktów, takich jak warzywa i owoce, mięso czy nabiał. Możliwość otrzymania artykułów odpowiednio zabezpieczonych i pozbawionych jakichkolwiek uszkodzeń może przekonać klientów do regularnego korzystania z zamówień przez Internet. Ważne jest przy tym uproszczenie i automatyzacja czynności na każdym etapie logistyki – od kompletacji produktów do obsługi zamówień, aż po wygodny i ergonomiczny transport do klienta końcowego. Pomóc w tym mogą rozwiązania firmy Georg Utz, producenta opakowań, pojemników i palet wielokrotnego użytku z tworzywa sztucznego.

W ofercie Georg Utz są zarówno pojemniki do magazynów automatycznych, jak również do kompletacji czy dostaw artykułów spożywczych do domu klienta. Jak przekonuje producent, jego rozwiązania są bardzo trwałe i służą klientom zwykle wiele lat. Mogą występować z logo klienta oraz w wybranym kolorze. Wykorzystanie systemu pojemników wielokrotnego użytku oznacza redukcję ilości kartonów, które zwykle po wypakowaniu towaru stają się dla otrzymującego zamówione towary klienta odpadem.

Przykładem pojemnika do magazynowania i transportu wewnętrznego jest EUROTEC. Produkt ten jest przeznaczony do automatycznej obsługi we wszystkich popularnych systemach magazynowych. Dzięki specjalnym wpustom pojemniki EUROTEC są idealnie przystosowane do manipulacji przez robot przemysłowy, umożliwiając precyzyjne zamocowanie na automatycznych przenośnikach. Pojemnik występuje w bardzo wielu wymiarach oraz wariantach dna oraz kolorach. Odpowiednio dobrany rodzaj dna do planowego obciążenia pojemnika eliminuje ewentualną możliwość jego wygięcia oraz zapewnia właściwe przemieszczanie na przenośnikach. Dodatkowo pojemnik może zostać wyposażony w specjalne przegrody dzielące na komory, co ułatwia przechowywanie i kompletację drobnych produktów spożywczych.

W zakresie pojemników wielokrotnego użytku, których producentem jest firma Georg Utz, branża e-grocery oczekuje często uniwersalnego rozwiązania, które z jednej strony będzie dobrze współpracować z przenośnikami i podajnikami automatycznymi działającymi w nowoczesnych centrach dystrybucyjnych, gdzie odbywa się kompletacja zamówień. Z drugiej strony taki pojemnik powinien również umożliwiać jak najbardziej ergonomiczne wykorzystanie podczas ręcznej obsługi przez kurierów dostarczających zamówienia do klientów końcowych. Ogromnie ważna w tej branży jest ochrona przed zgnieceniem, wylaniem czy uszkodzeniem artykułów spożywczych. Dlatego pojemniki Georg Utz posiadają specjalne uchwyty na reklamówki lub przegrody oddzielające od siebie różny asortyment. Dzięki takiemu rozwiązaniu torby wypełnione zakupami umieszcza się wewnątrz pojemników na specjalnych zaczepach, które gwarantują bezpieczeństwo przewożonej żywności. Jest to duża przewaga w stosunku do tradycyjnych, kartonowych opakowań, w przypadku których np. rozlanie czy zgniecenie produktu powoduje zniszczenie kartonu i jego zawartości, a często również sąsiadujących opakowań. Ponadto pojemniki plastikowe ustawiane w stosie nie niszczą się pod swoim ciężarem, co może mieć miejsce w przypadku stosowania opakowań z kartonu.

Przy kompletacji i dostawach zamówień do domu klienta świetnie sprawdzają się tzw. pojemniki obrotowe o profilu trapezowym i wymiarach 600 x 400 mm, które można ustawiać w stos i przewozić jeden na drugim. Po wypakowaniu zawartości natomiast wystarczy pojemnik obrócić o 180 stopni, by ograniczyć powierzchnię załadunkową nawet o 85%.

Producent posiada w swej ofercie również pojemnik Internesta o wymiarach 600x400x243 mm. Jest to lekkie i wytrzymałe opakowanie, które z powodzeniem może być wykorzystywane w całym procesie obsługi zamówień online - od momentu kompletacji w sklepie lub magazynie aż po dystrybucję do klienta. Innowacją w przypadku Internesty jest zastosowanie, umieszczonych wewnątrz w specjalnych prowadnicach, wymiennych przegród. Dzięki takiemu rozwiązaniu można segregować zamówienia i oddzielać od siebie różne grupy produktów – np. świeże owoce i warzywa od środków do sprzątania domu, a także zwiększyć bezpieczeństwo produktów podczas transportu do klienta końcowego.

W przypadku wszystkich pojemników Georg Utz można zastosować etykiety z kodami kreskowymi, co umożliwi zarządzanie systemem dystrybucji i pełną kontrolę obiegu pojemników. W ofercie firmy znajdują się również wózki transportowe, kompatybilne z tego typu pojemnikami.

Źródło: Georg Utz