Ekologiczne opakowanie, które chroni pyszne ciasta
25 Oct 2021 11:45

Ranpak Holdings Corp.(„Ranpak”), czołowy producent ekologicznych, papierowych opakowań dla handlu elektronicznego i przemysłowych łańcuchów dostaw, pomógł firmie Taartenwinkel.nl, popularnej holenderskiej piekarni internetowej, udoskonalić opakowania i zwiększyć komfort rozpakowywania przesyłek. Zastosowano papierowe podkładki Ranpak WrapPak Protector do termicznej ochrony produktów, a zrezygnowano z używanego wcześniej systemu transportu chłodniczego.

Ciasta firmy Taartenwinkel.nl pieczone są rano, a następnie trafiają do klientów w całej Holandii. W celu zachowania jakości ciast ich temperatura w momencie dostawy nie może przekraczać 7°C. Tylko w ten sposób można zagwarantować, że wysokiej jakości ciasta zachowają swój smak. Po dostarczeniu do klienta ciasta mogą być przechowywane poza lodówką przez kilka godzin.

Zrównoważony rozwój jest priorytetem dla firmy Taartenwinkel.nl. Dlatego też firma postanowiła poszukać bardziej zrównoważonej alternatywy dla swojego transportu chłodniczego, w którym wykorzystywano silniki chłodzące. Firma chciała również zmniejszyć zużycie wody potrzebne do mycia nieekologicznych skrzynek chłodniczych, w których dostarczane były ciasta. A ponieważ ciasta są zwykle zamawiane na uroczyste okazje, firma Taartenwinkel.nl chciała wzbogacić komfort rozpakowywania o odświętną nutę.

Aby sprostać tym potrzebom Ranpak dostarczył firmie Taartenwinkel.nl swój WrapPak Protector, który był łatwy do zainstalowania w piekarni. Na etapie przygotowań do wysyłki ciasta są zawijane w produkowane na życzenie w zależności od liczby zamówień papierowe podkładki faliste. W pudełku znajdują się również ekologiczne wkładki chłodzące firmy Recycold, które zapewniają kontrolę temperatury. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma Taartenwinkel.nl była w stanie zredukować przestrzeń magazynową i lepiej nadążać za sezonowym popytem na jej wyroby. Wyeliminowano również potrzebę mycia dotychczas używanych skrzynek chłodniczych.

Od czasu wprowadzenia opakowań firmy Ranpak liczba reklamacji obniżyła się znacznie w porównaniu z okresem stosowania transportu chłodniczego. Produkty są podczas transportu chłodzone i chronione przed uszkodzeniami. Cel, jakim były uroczyste doznania podczas rozpakowywania, został osiągnięty. Dodatkowo karton i papier firmy Ranpak są w 100% ekologiczne, ponieważ oba te materiały podlegają recyklingowi. Klienci mogą również ponownie wykorzystać wkłady chłodzące Recycold. Oprócz zmniejszenia zużycia wody nowy system ograniczył również zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową do przechowywania opakowań izotermicznych w piekarni. Ponadto zwrot skrzynek chłodniczych, niezbędny przy dotychczasowym systemie transportu, został całkowicie wyeliminowany, co dodatkowo zmniejszyło ślad węglowy związany z dostawą ciast.

Modernizacja opakowań izotermicznych dla wypieków

Pakowanie i wysyłka tych wysokiej jakości ciast wiązały się z kilkoma wymogami z punktu widzenia klienta, takimi jak:

  • Ochrona termiczna: Temperatura ciast przy dostawie do klienta nie może przekraczać 7°C. Ciasta są zazwyczaj dostarczane w ciągu 24 godzin, a zwykle tego samego dnia.
  • Łatwość użytkowania: Potrzebne było opakowanie termiczne, które jest łatwe i szybkie w obsłudze, a także takie, które zapewni klientowi uroczyste doznania podczas rozpakowywania.
  • Zrównoważony rozwój: Klienci coraz częściej chcą widzieć opakowania, które mają jak najmniejszy wpływ na środowisko – oczekują zwłaszcza zmiany pozwalającej na odejście od plastiku czy opakowań, które wymagają zwrotu do piekarni i mycia.
  • Oszczędności: Celem były bezpośrednie oszczędności w przeciwieństwie do istniejących wysokich kosztów pakowania przy użyciu zwrotnych skrzynek chłodniczych. Oszczędności osiągnięto również dzięki zmniejszonemu zapotrzebowaniu na powierzchnię magazynową do przechowywania opakowań, ponieważ podkładki papierowe WrapPak Protector są produkowane na życzenie.

Rozwiązanie firmy Ranpak

Ranpak zaproponował podkładki papierowe WrapPak Protector, aby sprostać wymaganiom firmy Taartenwinkel.nl. Te nadające się do recyklingu podkładki zatrzymują powietrze i zapobiegają przewodzeniu ciepła, tworząc wyjątkowe narzędzie do zastosowania w systemie izolacji termicznej. Zaowocowało to szeregiem korzyści dla firmy Taartenwinkel.nl, takimi jak:

  • Łatwa integracja: Konwerter WrapPak Protector jest łatwy w obsłudze, a faliste podkładki papierowe wykazują stałą, wysoką jakość. Pakowacze mogą łatwo umieścić papierowe podkładki w pudełku, skracając czas potrzebny na przygotowanie ciast do wysyłki.
  • Bardziej zadowoleni klienci: Reakcje klientów po przejściu na podkładki z papieru falistego były pozytywne. Klienci docenili wyeliminowanie konieczności zwrotu skrzynek chłodniczych oraz możliwość łatwego recyklingu pudeł i opakowań. Dodatkową korzyścią była możliwość ponownego użycia wkładów chłodniczych Recycold.
  • Redukcja kosztów i większa przyjazność dla środowiska: Ekologiczny wizerunek firmy osiągnięty dzięki podkładkom WrapPak szedł w parze z dużą redukcją kosztów bezpośrednich, w tym mniejszym zapotrzebowaniem na przestrzeń magazynową, oraz z mniejszą ilością wody i pracy potrzebnej do mycia zwracanych skrzynek chłodniczych i nie tylko.

To zrównoważone, zintegrowane opakowanie termiczne daje nam doskonałą możliwość dostawy naszych produktów i usług – powiedział Eric van Noort, właściciel. W efekcie zyskujemy szczęśliwych, usatysfakcjonowanych klientów.

Opracowano na podstawie informacji firmy Ranpak