15 września Dniem Opakowań
1 Jan 1970 09:22

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Szesnaście lat temu, w 2007 roku, w stosownej uchwale Rady Polskiej Izby Opakowań ustalono, że 15 września będziemy obchodzić w Polsce Dzień Opakowań. Święto powstało w odpowiedzi na propozycje środowisk związanych z naszą branżą, w celu upowszechniania wiedzy o znaczeniu opakowań w życiu współczesnego człowieka oraz o roli przemysłu opakowań w gospodarce. Dzień Opakowań to również podziękowanie dla osób i firm związanych z tym sektorem.

15 września, każdego roku był przez ludzi branży, użytkowników opakowań oraz szerokie grono społeczeństwa traktowany jako powód do refleksji na temat opakowań, ale także okazja do wykorzystania w swoich działaniach marketingowych i promocyjnych.

​Branża opakowań w Polsce w ciągu ostatnich lat zanotowała ogromny rozwój, a przy tym również wielką transformację. W tym okresie opakowania musiały odpowiadać na kolejne zmiany, m.in. modelu życia, struktury gospodarstw domowych, zmieniających się preferencji konsumentów, ale także rozwój i powstawanie nowych produktów wymagających zapakowania.

Polski sektor opakowań jest obecnie jednym z najprężniej rozwijających się obszarów gospodarki, a polska produkcja znajduje się w czołówce Europy, praktycznie we wszystkich segmentach materiałowych. Według współpracujących z Polską Izbą Opakowań analityków banku Santander wartość polskiego rynku opakowań szacowana jest na ok. 71 mld zł.

Branża opakowań to również sektor bardzo silnie zależny od zmieniających się trendów i oczekiwań społecznych. To konsumenci decydują, jakie opakowania są im potrzebne, jakich funkcjonalności oczekują oraz co przyciąga ich uwagę na sklepowych półkach. Przed branżą opakowań stoi w przyszłości również dużo wyzwań zarówno legislacyjnych, społecznych, jak i środowiskowych.

O trendach, kierunkach rozwoju oraz o tym, jak na te zmiany już teraz odpowiada branża opakowań, członkowie PIO będą rozmawiać z ekspertami podczas najbliższego Kongresu Przemysłu Opakowań. V edycja tego wydarzenia, organizowanego przez Polską Izbę Opakowań oraz Międzynarodowe Targi, Poznańskie, odbędzie się 26 września, w przeddzień targów opakowaniowych TAROPAK, w Poznaniu.

Serdecznie zapraszamy do udziału.

Opracowano na podstawie informacji Polskiej Izby Opakowań