3 kroki dla rozwoju branży recyklingu w Polsce
1 Jan 1970 14:11

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Według europejskich dyrektyw, przed 2025 rokiem w Polsce poziom recyklingu tworzyw sztucznych powinien wynieść min. 50%. Obecnie, zgodnie z danymi raportu Plastic Europe, w Polsce przetwarza się zaledwie 27% wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych. Czy jest to możliwe, by w tak krótkim czasie branża recyklingu osiągnęła zamierzony cel? Specjaliści AKPOL – firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów HDPE, LDPE i PP w regranulat, stworzyli listę trzech kroków, które pozwolą Polsce zbliżyć się do europejskich standardów recyklingu.

Odpowiednie regulacje prawne i wsparcie dla rozwoju

Na rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym duży wpływ mają czynniki zewnętrzne, z których najsilniejsze oddziaływanie mają regulacje prawne. Aby zwiększyć ilość surowców wtórnych przeznaczonych do recyklingu ważne jest, by stworzyć lepsze i skuteczniejsze systemy selektywnej zbiórki odpadów, które będą odpowiednio uregulowane prawnie. Takie regulacje powinny obejmować zarówno bardziej przyjazne dla obywateli systemy segregacji odpadów ułatwiające selektywną zbiórkę odpadów, ale także nałożenie obowiązku na producentów wytwarzających produkty w opakowaniach z tworzyw sztucznych, by w strategiach rozwoju swoich przedsiębiorstw uwzględniali ekologiczne alternatywy z recyklingu.

Obecnie sytuacja prawna, za sprawą wprowadzonych przez Unię Europejską przepisów i Europejskiego Zielonego Ładu oraz działań Parlamentu w kwestii gospodarowania odpadami w Polsce, staje się coraz bardziej sprzyjająca dla branży recyklingu. Na jej silny wzrost wpływają także unijne inwestycje i programy wsparcia, które umożliwiają uzyskanie dotacji na zakup nowoczesnych maszyn, poszerzanie innowacyjności recyklatów czy rozbudowę linii produkcyjnych i tworzenie nowych miejsc pracy.

Budowanie wartości surowców wtórnych

Aby branża recyklingu w Polsce miała szansę na większy i sprawniejszy rozwój, konieczne jest propagowanie jakości i doskonałych cech fizykochemicznych tworzyw uzyskiwanych w procesie recyklingu. Zaawansowany proces przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych w regranulat, obejmujący takie etapy jak segregacja ze względu na materiał i kolor, czyszczenie, mielenie i późniejsza kontrola laboratoryjna sprawiają, że recyklaty posiadają maksymalnie zbliżony skład do oryginalnych tworzyw, są pozbawione niemalże wszystkich wtrąceń czy zanieczyszczeń, a praca produkcyjna na regranulatach nie stanowi problemu dla fabryk. Istotne jest także, by podkreślać pełne bezpieczeństwo produktów z recyklingu dla konsumentów.

Wsparciem dla branży surowców wtórnych jest również propagowanie idei ekologicznych wśród konsumentów i budowanie potrzeby wyboru produktów w opakowaniach z recyklingu. Z roku na rok w Polsce trendy eko rosną w siłę, a odpowiednio przeprowadzona kampania społeczna i edukacyjna może przynieść wymierne korzyści zarówno środowisku naturalnemu, jak i branży recyklingu.

Edukacja ekologiczna obywateli

Kluczowym elementem, który ma silny związek z rozwojem branży recyklingu i myśli ekologicznej w Polsce, jest edukacja. Zachęcanie mieszkańców i przedsiębiorców do zwiększenia świadomości na temat recyklingu i jego znaczenia dla środowiska można realizować na różnorakie sposoby. Dobrym przykładem są kampanie ekologiczne w mediach, pokazy i szkolenia z recyklingu organizowane przez specjalistów tego zakresu czy akcje prospołeczne prowadzone we współpracy z organizacjami publicznymi. Wszystkie działania, których celem jest poszerzanie wiedzy ekologicznej i propagowanie pozytywnych działań, przynoszą ogromne korzyści zarówno branży, środowisku naturalnemu i samym obywatelom.

Dobrze funkcjonujące prawo, odpowiednie propagowanie znaczenia idei recyklingu dla biznesu i środowiska oraz akcje edukacyjne to trzy filary, na których opiera się przyszłość branży recyklingu w Polsce. Dzięki współpracy między sektorami rządowymi, przedsiębiorstwami i społeczeństwem możliwe będzie spełnienie europejskich dyrektyw ekologicznych.

Opracowano na podstawie informacji firmy AKPOL