3000 puszek aluminiowych na Gliwickim Rynku
1 Jan 1970 15:40

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniu 17 października na płycie Rynku w Gliwicach odbył się proekologiczny happening pod hasłem „Wrzucaj puszki do żółtego” w ramach europejskiego programu Każda Puszka Cenna. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na temat selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, a szczególnie aluminiowych puszek. Patronat nad wydarzeniem, które zorganizowała Fundacja RECAL, objął Prezydent Miasta Gliwice.

Poprawna segregacja jest jednym ze sposobów przejścia do gospodarki o obiegu zamkniętym. Aby przypomnieć o tym mieszkańcom Gliwic w minioną sobotę na miejskim rynku Fundacja na rzecz odzysku opakowań aluminiowych RECAL zorganizowała niecodzienne wydarzenie pod hasłem „Wrzucaj puszki do żółtego”. Na płycie rynku ustawiono specjalną instalację składającą się z trzech tysięcy aluminiowych puszek, a do akcji przyłączyli się animatorzy programu Każda Puszka Cenna. Na miejscu przez dwie godziny zachęcali mieszkańców do selektywnej zbiórki puszek oraz uczyli, jak należy poprawnie je segregować i na czym polega proces recyklingu aluminium.

„W tym roku przyjechaliśmy do Gliwic, ponieważ jesteśmy bardzo związani z tym miastem – większość naszych animatorów studiuje na Politechnice Śląskiej. Chcieliśmy podzielić się z mieszkańcami tą inicjatywą i zachęcić do selektywnej zbiórki puszek wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Chcemy pokazać, że odpowiednio posegregowana puszka ma szansę na drugie życie” – mówił Bartłomiej Wojdyło, Członek Zarządu Fundacji RECAL.

Każda Puszka Cenna to paneuropejski program, który inspiruje ludzi do recyklingu. W Polsce jest obecny już od 3 lat i bardzo szybko się rozwija. „Prowadzimy działania w social mediach, warsztaty dla studentów, pracujemy z klubami sportowymi oraz organizatorami wydarzeń kulturalnych i sportowych. W ubiegłym roku wzięliśmy udział w blisko 200 wydarzeniach w całej Polsce” – podkreślił Bartłomiej Wojdyło.

Aluminiowe puszki po napojach w całości nadają się do ponownego przetworzenia, dlatego tak ważne jest odpowiednie segregowanie i zbiórka tego opakowania. Dziś wiadomo już, że jedna puszka aluminiowa, która zostanie poprawnie posegregowana, tzn. trafi do żółtego pojemnika lub na skup złomu, ma dużą szansę, by wrócić na półkę sklepową już po 8 tygodniach. Co więcej, oszczędność energii w procesie recyklingu to aż 95% w porównaniu z puszką wyprodukowaną z nowego surowca.

Źródło: Fundacja RECAL