Konsument oczekuje, że opakowania wrażliwych produktów, jak na przykład artykułów spożywczych, będą bezpieczne i przy ich stosowaniu wykluczone zostanie jakiekolwiek ryzyko dla zdrowia. Opakowa-nie nie może przekazywać znajdującemu się w nim produktowi ani swojego zapachu, ani smaku. Wymaganiom takim mogą sprostać opakowania wykonane z czystych włókien pierwotnych.
W ostatnim czasie gorącym tematem była kwestia bezpieczeństwa opakowań produktów spożywczych; w niektórych produktach spożywczych sprzedawanych w pudełkach z kartonu wyprodukowanego z makulatury stwierdzono ślady szkodliwych olejów mineralnych. Czy mógłby Pan dokładniej wyjaśnić, o co chodziło?
Stanisław Moczulski: Po prześledzeniu ścieżki dystrybucji okazało się, że wspomniane ślady olejów mineralnych pochodziły z następujących źródeł: farb drukarskich we włóknach poddanych recyklingowi, jak i farb drukarskich użytych w procesie druku opakowań, jak również zawarte były w niektórych produktach spożywczych.
Mimo iż karton produkowany przez firmę M-real jest całkowicie pozbawiony olejów mineralnych, podzielamy niepokój związany z problemem migracji tych substancji. Uczestniczymy w inicjatywach organizowanych przez przemysł papierniczy i opakowaniowy. Wspieramy wysiłki zmierzające do rozwiązania tego problemu. Ponadto zalecamy stosowanie farb drukarskich nie zawierających olejów mineralnych, jak też farb drukarskich o słabej tendencji do przenikania.
Obecnie bardzo wzrósł popyt na bezpieczny karton do pakowania produktów spożywczych. Jaka jest Wasza reakcja na taki stan rzeczy?
S.M.: Ze względu na rosnące w branży spożywczej zapotrzebowanie na bezpieczny materiał do opakowań zwiększamy o 150 000 ton rocznie moce produkcyjne w trzech zakładach: Simpele, Kyro oraz Aanekoski. Modernizacja fabryki Simpele już nastąpiła, moce produkcyjne będą zwiększone o 80 000 ton rocznie. Finalnie fabryka Simpele będzie produkowała 300 000 ton kartonu Simcote rocznie, przeznaczonego dla branży spożywczej oraz farmaceutycznej.
Za pomocą jakich środków ostrożności i procedur kontrolnych możecie zapewnić produkcję bezpiecznego kartonu do środków spożywczych?
S.M.: Ponieważ cała produkcja zakładów produkcji kartonu firmy M-real obejmuje karton wytwarzany z włókien pierwotnych, więc nie ma możliwości jego zanieczyszczenia szkodliwymi substancjami. Drogę dostawy drewna przetwarzanego w naszych fabrykach można prześledzić poczynając od lasu, z którego pochodzi, a pozyskane ono zostało z lasów certyfikowanych, w większości przypadków z lasów mających certyfikat PEFC. Jeśli włókna pierwotne wzbogacane są dodatkami, podlegają one ścisłej kontroli. Zatrudniamy zaangażowanych specjalistów, którzy są stale odpowiedzialni za bezpieczeństwo stosowania chemikaliów oraz za przestrzeganie dyrektyw UE. Wszystkie zakłady produkcji kartonu firmy M-real mają międzynarodowy certyfikat bezpieczeństwa żywności ISO 22000, system zarządzania jakością, który zapewnia, że obce przedmioty nie będą miały styczności z kartonem.
Najwyższe wymagania higieniczne obowiązują także podczas transportu produktów gotowych. Firma M-real żąda od swoich dostawców przestrzegania tych samych surowych standardów higienicznych, które obowiązują także w samych jednostkach produkcyjnych firmy M-real.
Ponadto troszczymy się o to, aby nasze wyroby nie zawierały substancji mogących negatywnie wpłynąć na cechy sensoryczne produktów spożywczych. Przy pakowaniu żywności materiały, z których wykonane jest opakowanie muszą zachowywać się absolutnie neutralnie, szczególnie pod względem zapachu i smaku. Dlatego też stosujemy w naszych zakładach skomplikowane procedury kontrolne i nadzorcze. Oprócz zlecania badań naszych produktów własnym laboratoriom zakładowym, zadanie to powierzamy także niezależnym laboratoriom zewnętrznym, aby w ten sposób zapewnić spełnienie wszelkich kryteriów.
Czy zalecanie stosowania do produktów spożywczych kartonu wykonanego ze włókien pierwotnych da się pogodzić z ochroną środowiska?
S.M.: Wysokiej jakości włókna drzewne, z których produkowane są kartony w firmie M-real to jednocześnie wartościowe surowce wtórne. Włókna drzewne mogą być wielokrotnie stosowane, od trzech do pięciu razy. Ponieważ jakość materiału pogarsza się po każdym procesie recyklingu, konieczne jest stałe dodawane świeżych włókien do strumienia utylizowanych odpadów.
Ekologiczna gospodarka leśna gwarantuje, że zaraz po pozyskaniu drewna sadzone są nowe sadzonki drzew. Tym samym lasy pozostają żywotnym fundamentem miejsc pracy w lokalnym leśnictwie, które dzięki temu będzie przynosiło pożytek także przyszłym pokoleniom. Mimo iż młode drzewa absorbują stosunkowo o wiele więcej CO2 niż starsze drzewostany, te pozostają jednak ważnym elementem magazynowania tego gazu, który zostaje zatrzymany także w wykonanych z nich produktach.
Rozwój ekologiczny i redukcja kosztów nie muszą nawzajem się wykluczać. Ponieważ w opracowanych przez firmę M-real kartonach o wysokich parametrach sztywności potrzeba o wiele mniej surowców, na końcu cyklu produkcyjnego powstaje odpowiednio mniej odpadów. Jeśli do bezpieczeństwa produktu dodać jeszcze efektywność kosztową produkcji i ekologiczność, wówczas pojawia się już cały szereg zalet.
M-real w skrócie
Firma M-real jest czołowym europejskim producentem kartonu wykonywanego z włókien pierwotnych i dostawcą papieru. Za pośrednictwem swej globalnej sieci sprzedaży firma M-real zaopatruje producentów markowych dóbr konsumpcyjnych, drukarnie opakowań kartonowych i tekturowych, przetwórców, klientów z branży drukarskiej oraz wydawniczej, hurtowników papieru i dostawców materiałów biurowych.
Firma M-real wspomaga swych klientów w ich działalności gospodarczej za pomocą swoich produktów kartonowych najwyższej jakości i wysokogatunkowych papierów do opakowań oraz do celów komunikacyjnych i reklamowych. Wspólnie ze swoimi klientami i partnerami firma M-real stale opracowuje innowacyjne rozwiązania do wymagających zastosowań końcowych. Produkowane przez firmę M-real wysokogatunkowe rodzaje kartonu są wykorzystywane jako opakowania do kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych, żywności, papierosów i dóbr użytkowych oraz w aplikacjach graficznych. Firma M-real, z siedzibą w Finlandii, osiągnęła w 2010 roku obroty rzędu 2,6 miliarda Euro i zatrudnia na całym świecie 4500 pracowników. Firma M-real wchodzi w skład Metsäliitto Group i jest notowana na giełdzie helsińskiej NASDAQ OMX Helsinki Ltd.