Przemysł przetwórstwa folii odczuwa recesję
1 Jan 1970 11:29
Nowy raport firmy badawczej Applied Market Information (AMI) dostarcza wiedzy na temat ponad 1240 firm przetwarzających polietylen w Europie. To dziewiąta edycja wydawnictwa „Przewodnik po przemyśle wytłaczania folii polietylenowej w Europie”.
Jak można było przewidzieć, przemysł wytłaczania folii PE zanotował spadek po recesji, która dotknęła Europę w 2008 r. Między 2007 i 2009 r. produkcja folii PE spadła o 1 mln ton. Około połowa tych strat została nadrobiona w 2010 r. i przemysł kontynuuje stały postęp w 2011 r. Po zwiększeniu zapotrzebowania o 7,5 mln ton w 2010 r. sektor ten nadal stanowi jeden z największych w przetwórstwie tworzyw i zużywa 19 proc. polimerów w Europie (dane za 2010 r.).
Oczywiście recesja miała duży wpływ na europejskie przedsiębiorstwa. W porównaniu z poprzednią edycją raportu AMI na liście znalazło się o 5 proc. mniej firm (największe spadki zanotowano we Francji, Wielkiej Brytanii, krajach Beneluksu oraz Skandynawii). Najsilniej doświadczeni zostali producenci toreb z tworzyw (reklamówek), wytrzymałych worków przemysłowych oraz folii budowlanych, podczas gdy lepiej poradzili sobie dostawcy opakowań do żywności, bowiem ten sektor zanotował mniejsze spadki zamówień w okresie kryzysu.
Producenci folii z polietylenu w Europie musieli się zaadaptować do zmieniających się rynkowych potrzeb, co w efekcie doprowadziło również do zmian w zapotrzebowaniu na poszczególne produkty. Pierwsze miejsce (pod względem skali zużycia) zachowały folie rozciągliwe stretch, co wynika z faktu, że stanowią one najbardziej efektywny kosztowo sposób ochrony produktów w czasie transportu. Rynek worków i toreb nie jest jednorodny i różni się w zależności od sektora; m.in. z powodów rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństw oraz opłat nakładanych na użytkowników następuje stały spadek zużycia jednorazowych torebek foliowych. Jednocześnie raport AMI wskazuje, że zapotrzebowanie na foliowe worki do śmieci rozwija się napędzane dążeniem do recyklingu i lepszego sortowania domowych odpadów.
Znaczącą zmianą jest również rosnący popyt na folie wielowarstwowe oraz współwytłaczane, które obecnie stanowią 9 proc. folii PE produkowanych w Europie, w porównaniu z zaledwie 5 proc. odnotowanymi w trakcie poprzedniego badania AMI. Spośród wszystkich firm wymienionych w raporcie ok. 10 proc. ma zdolność wytwarzania folii składających się z 5 lub więcej warstw.
Dystrybucja folii polietylenowych w Europie
Dystrybucja folii PE na naszym kontynencie nie zmieniła się w istotny sposób w porównaniu z poprzednim badaniem AMI. Największym producentem pozostały Włochy, które nieznacznie wyprzedzają Niemcy; jednak fakt, że na Półwyspie Apenińskim jest ponad 100 firm więcej, świadczy o dużo bardziej rozdrobnionej strukturze tego sektora. W Europie Środkowej liderem pod tym względem jest Polska, która produkuje ok. połowę folii w regionie i ma największą liczbę zakładów ją wytłaczających.
W podsumowaniu raportu agencja AMI przewiduje, że w najbliższym czasie produkcja folii PE będzie wzrastała w tempie rozwoju PKB w poszczególnych europejskich krajach i wzrost produkcji nie powinien przekroczyć 2-3 proc. rocznie. Oznaczałoby to, że do 2015 r. przemysł będzie przetwarzał 8,7 mln ton folii.