Nowoczesny druk cyfrowy na tekturze falistej
1 Jan 1970 09:23
Grupa Schumacher Packaging, jeden z największych rodzinnych producentów opakowań na bazie papieru, od niedawna wykorzystuje do produkcji nową i wysoce nowoczesną cyfrową maszynę drukującą firmy Bobst.
Specjalista z branży opakowań wdrożył w swym macierzystym zakładzie w Ebersdorfie koło Coburga absolutną nowinkę rynkową. Nowa cyfrowa maszyna drukująca wykonuje nadruki na arkuszach tektury falistej i na arkuszach o strukturze otwartej fali i szerokości 1,3 m z niezwykłą prędkością nawet 200 metrów na minutę. Wysokowydajna maszyna nanosi zdjęcia, grafikę i teksty niemal w jakości offsetu z szybkością ponad 52 miliardów kropel na sekundę. Co więcej, po raz pierwszy ta nowa technologia może dzielić przemysłowe nakłady identycznych opakowań i displejów na dowolną liczbę mniejszych: od jednego do tysięcy arkuszy. Ponieważ urządzenie pozwala na personalizację nadrukowanych danych nawet na pojedynczych arkuszach, Schumacher Packaging jest w stanie kategoryzować i personalizować opakowania według zapotrzebowania, w zależności od regionu, sezonu, promocji czy innych celów określonych przez klienta.
Inwestycja w najnowsze, wysokowydajne technologie, takie jak ta nowa cyfrowa maszyna drukująca, oznacza dla nas inwestycję w przyszłość – oświadczył Björn Schumacher, prezes zarządu Grupy Schumacher Packaging. – Oferujemy obecnie całościowe spektrum usług: podstawową linię drukowania fleksograficznego lub wysokojakościowy druk rastrowy flekso-HD, jak również druk offsetowy wysokiej jakości ze wszystkimi możliwościami jego uszlachetniania jako druk typu high-end. Do tego dochodzi nowy druk cyfrowy osiągający niemalże jakość offsetu i otwierający zupełnie nowe możliwości. Teraz mamy technikę drukowania dostosowaną do wszystkich wymagań.
Firma Bobst wyposażyła nową cyfrową maszynę drukującą zainstalowaną w Schumacher Packaging w nowoczesną technologię Kodak Stream Inkjet: 48 samokonserwujących się głowic drukujących drukuje za pomocą 2500 dysz w druku czterobarwnym, w najwyższej osiągalnej rozdzielczości 600x900 dpi. Stosowane są wyłącznie tusze na bazie wody, przeznaczone do kontaktu z żywnością i neutralne zapachowo. Dzięki temu nadruk cyfrowy nadaje się wyjątkowo dobrze dla opakowań z branży spożywczej.
Kolejną zaletą technologii Stream-Inkjet jest większa odległość od arkusza i związana z tym bezkontaktowa metoda drukowania. Dzięki temu otwierają się nowe możliwości w zakresie kompozycji materiałowej: maszyna drukuje na papierach o różnej grubości i strukturze w nieosiągalnej dotychczas jakości.
Teraz gramatury papieru i rodzaje fal mogą być dostosowane do wymagań klienta oraz stabilności opakowania – rodzaj drukowanego obrazu już nie musi być elementem decydującym.
Dodatkowo do druku cyfrowego nie trzeba wytwarzać płyty drukowej, co wiąże się z brakiem stosowania obciążających środowisko rozpuszczalników. Powstaje mniej odpadów przy produkcji, a dzięki temu, że nie produkuje się płyt drukowych, następuje znaczne skrócenie czasu od powstania pomysłu do pojawienia się produktu końcowego.
Druk cyfrowy oferuje więc wiele zalet, jeśli chodzi o zrównoważone działania i ochronę środowiska. Dla Schumacher Packaging, producenta opakowań z tektury falistej i litej, są to od zawsze ważne kwestie. Jedyną wadą jest ciągle wysoka cena farby drukarskiej, jednak z uwagi na rosnący popyt można już dziś przewidzieć spadek jej kosztów.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Schumacher Packaging