Greckie wyzwanie New Aerodinamica
1 Jan 1970 11:22

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

New Aerodinamica, włoska firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w projektowaniu i produkcji systemów do usuwania kurzu, ścinków i odpadów z wycinarek oraz systemów odprowadzania odpadów dla branży papierniczej i opakowaniowej, nie stroni od najtrudniejszych wyzwań. Jednym z nich był projekt zrealizowany w greckim oddziale grupy Dunapack Packaging. 

Sektor opakowaniowy nieustannie ewoluuje, co pociąga za sobą znaczące inwestycje realizowane przez producentów tektury, mające na celu rozwój ich parku maszynowego, a co za tym idzie, również przestrzeni produkcyjnej. New Aerodinamica, włoska firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w projektowaniu i produkcji systemów do usuwania kurzu, ścinków i odpadów z wycinarek oraz systemów odprowadzania odpadów dla branży papierniczej i opakowaniowej, jest – dzięki młodemu i prężnemu zespołowi specjalistów – zawsze gotowa sprostać wyzwaniom stawianym przez rynek. Jednym z istotnych przykładów wspomnianej ewolucji jest przykład Dunapack Viokyt Schimatari Voiotias, greckiej firmy wchodzącej w skład grupy Dunapack Packaging.

New Aerodinamica podejmuje wyzwanie

Technicy New Aerodinamica zostali poproszeni o stworzenie systemu odpowadzania ścinków i odpadów, składającego się z dwóch wyciągów do przycinarek w istniejącej tekturnicy oraz z tekturnicy Peters poprzez odzyskanie i renowację wentylatora. Nowy system odprowadzania składałby się z aerodynamicznego separatora usytuowanego nad belownicą i systemem filtracji, z uwzględnieniem ograniczonej przestrzeni oraz czasów interwencji. Po uwzględnieniu wszystkich oczekiwań klienta i reorganizacji hali produkcyjnej konieczna była relokacja odbioru ścinek o ok. 100 m od tekturnicy oraz zastąpienie obecnego wentylatora wentylatorem rozdrabniającym New Aerodinamica o takiej samej mocy 55 kW, gwarantującym wyższą wydajność dzięki takim właściwościom jak wzmocniony wirnik z brzeszczotami, podstawa silnika ze zintegrowanym systemem samonapinania, a także zintegrowanie go z kabiną dźwiękoszczelną, która gwarantuje znaczną redukcję hałasu. Kolejnym krokiem była instalacja wentylatora tnącego, który odsysałby ścinki ze wszystkich sztanc rotacyjnych, przenoszone w kierunku wyciągu za pomocą szeregu pasów transportowych z wydajnością wynoszą-cą w przybliżeniu 3,5 tony/h. Wszystkie te zmiany musiały być dokonane bez wpływu na cykl produkcyjny zakładu. 

Realizacja projektu bez najmniejszych zakłóceń

Pomimo niewątpliwego wyzwania technicy New Aerodinamica we współpracy z zespołem Dunapack i przy wykorzystaniu zaawansowanych systemów CAD 3D pozwalających na rendering przestrzeni oraz realistyczną symulację ruchów zaplanowali i zorganizowali wymianę starego wentylatora tekturnicy w ciągu weekendu. Było to możliwe – pomimo znacząco dłuższego obiegu – jedynie dlatego, że nowy wentylator charakteryzował się taką samą mocą, jak wymieniany, a czas jego podłączenia był zredukowany do minimum. Potwierdzeniem wyższej wydajności wentylatora produkowanego przez New Aerodinamica jest fakt, że podczas uruchomienia został on skalibrowany do pracy przy wykorzystaniu 90% swoich możliwości, co przekłada się na znaczące oszczędności energii. W czasie kolejnego weekendu, po tygodniu przygotowań do relokacji systemu odbioru i montażu dwóch wyciągów o długości 150 m każdy, przeniesiona została belownica wraz z całym systemem odbioru odpadów, który został podłączony do linii produkcyjnych. Praca została wznowiona w poniedziałek bez najmniejszych zakłóceń.  AN