Z danych zawartych w najnowszej publikacji firmy badawczej Future Market Insights (FMI) pt. „Rynek urządzeń do znakowania i kodowania: analiza sektora globalnego (2012-2016) i ocena szans (2017-2027)” wynika, że światowy popyt na rzeczone rozwiązania będzie w najbliższej dekadzie rozwijał się w godnym odnotowania tempie.
Do 2027 r. wartość tego rynku powinna wzrosnąć o 1,7 raza, co oznacza, że o ile w 2017 r. wynosiła ona około 1 mld dolarów, to po upływie dziesięciu lat powinna sięgnąć kwoty 1,7 mld dolarów. Oznacza to również, że w latach 2017-2027 CAGR (czyli skumulowany roczny wskaźnik wzrostu) będzie wynosił 5,5%.
Raport badawczy poświęcony rynkowi rozwiązań znakujących i kodujących koncentruje się na wpływie rozmaitych trendów, wyzwań i bodźców na rozwój globalnego popytu, zwłaszcza w regionach Ameryki Północnej, Europy Zachodniej i Wschodniej, Ameryki Łacińskiej, Azji i Pacyfiku (bez Japonii, która jest tu potraktowana oddzielnie), a także Środkowego Wschodu oraz Afryki. Autorzy dokonali segmentacji rynku zgodnie z kryterium rodzaju technologii, rodzaju zastosowania, użytkowników końcowych oraz regionów.
Z ich badań wynika, że największym udziałem w globalnej wartości rynku i zdecydowaną dominacją może się pochwalić segment CIJ (bezkontaktowego atramentowego druku ciągłego, Continuous Ink Jet). Z drugiej strony dostrzegalny jest wzrost popytu na systemy znakowania laserowego, które obecnie sytuują się na drugim miejscu wśród technologii druku i – zgodnie z przewidywaniami – powinny rozwijać się w tempie 6,5% CAGR w analizowanym okresie.
Z geograficznego punktu widzenia najatrakcyjniejszym obszarem sprzedaży dla producentów oraz dystrybutorów urządzeń do znakowania i kodowania jest region Azji i Pacyfiku (bez Japonii), który do końca 2027 r. powinien osiągnąć wartość na poziomie 710 mln dolarów – czyli stanowić ponad 40% ogólnej wartości tego sektora.
Z raportu wyczytamy, że największy popyt na urządzenia znakująco-kodujące płynie z sektora opakowań sztywnych – i nie należy spodziewać się zmiany tego trendu, ponieważ zarówno jego wartość, jak i ilość sprzedanych produktów będą rosły. Dotyczy to również rynku opakowań giętkich, który doświadczy w badanym okresie CAGR na poziomie 5,8%.
Odbiorcami końcowymi, którzy najchętniej skorzystają w najbliższych latach z możliwości rozwiązań znakujących i kodujących, są firmy z sektora spożywczego. Ten segment będzie dominował na światowych rynkach pod względem wartości inwestycji i do 2027 roku powinien wydawać rocznie na ten cel około 784 mln dolarów.
Autorzy raportu wymieniają również czynniki, które wpływają na szybkość i skalę rozwoju rynku rozwiązań do znakowania i kodowania. Są nimi m.in.: dobre perspektywy rozwoju sektora sprzedaży detalicznej; łatwa i bezproblemowa integracja z rozwiązaniami z obszaru opakowań aktywnych; wzrost popytu producentów opakowań produktów chemicznych na takie urządzenia; pojawianie się nowych produktów; postęp technologiczny w obszarze znakowania laserowego; duże wzrosty w przemyśle spożywczym, jak również zwiększone wykorzystanie urządzeń do znakowania i kodowania w sektorze przemysłu budowlanego i materiałów konstrukcyjnych. Raport wymienia również czynniki o negatywnym charakterze – m.in. kryzysy polityczne, silną konkurencję, wysokie koszty surowców, jak również komplikacje i duże koszty kodowania opakowań o zróżnicowanych gabarytach – które mogą wpływać na spowalnianie rozwoju tego sektora.
Wnioski autorów raportu są efektem wnikliwej analizy największych globalnych firm z sektora rozwiązań do kodowania i znakowania, wśród nich: Hitachi America, Videojet Technologies, Markem-Imaje, Domino Printing Sciences, Interactive Coding Equipment (ICE), TYKMA Electrox, Linx Printing Technologies.
Na podstawie informacji Future Market Insights opracował TK