Przemysł i nauka pracują nad opakowaniami na kawę
1 Jan 1970 13:11

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Spreafico Automation, czołowy projektant, producent i dostawca systemów do napełniania i pakowania przeznaczonych dla branży kawowej, zawiązał partnerstwo z Katedrą Nauk o Żywności, Żywieniu i Środowisku Uniwersytetu Mediolańskiego, którego celem jest wspólne badanie właściwości samozabezpieczonych kapsułek i wpływu atmosfery ochronnej na czas przydatności kawy do spożycia. To rodzaj obopólnie korzystnej współpracy między środowiskiem akademickim i biznesowym, która może przyczynić się do postępu technologicznego na rynku kawy porcjowanej. 

Uczestnicy: Spreafico Automation i Uniwersytet Mediolański

Na czele zespołu badaczy z Uniwersytetu Mediolańskiego, który uczestniczy w projekcie, stoi profesor Sara Limbo z Katedry Nauk o Żywności, Żywieniu i Środowisku (DeFENS). Celem jest wykorzystanie doświadczenia i wiedzy w pracach nad opakowaniami dla żywności. Dla DeFENS współpraca z sektorem produkcyjnym nie jest niczym nowym; jej naukowcy już wcześniej kierowali projektami, które przyczyniły się do rozwoju technologii oraz, przy okazji, przyniosły korzyści branży przemysłowej. Ze swej strony Spreafico zapewniło platformę niezbędną do prowadzenia badań: w pełni zautomatyzowane urządzenie, które zostało zaprojektowane i zbudowane w fabryce Calolziocorte we włoskim Lecco oraz skonfigurowane zgodnie z potrzebami uniwersyteckiego zespołu. Firma wspiera również projekt finansowo, a w zamian zyskała prawo do wykorzystania wyników badań, które zabezpiecza klauzulami poufności. Spreafico Automation, przedsiębiorstwo o bogatych doświadczeniach w przemyśle, nabywa w ten sposób unikalną wiedzę dotyczącą kapsułek samozabezpieczonych oraz ich zachowania w zależności od typu produktu i różnorodnych warunków stosowania. W praktyce oznacza to, że firma będzie w stanie lepiej zaspokoić potrzeby konsumentów, posiadając bardziej dogłębną niż jej rynkowi konkurenci wiedzę. 

Metody i procedury badawcze

Projekt, który rozpoczął się latem ubiegłego roku, skoncentrował się na kapsułkach samozabezpieczonych, które nie potrzebują zewnętrznego opakowania, ponieważ posiadają wbudowaną barierę wydłużającą czas przydatności produktu do spożycia i są wykorzystywane – tak przez użytkowników indywidualnych, jak i branżę HoReCa – na szeroką skalę w wielu systemach dostępnych na rynku (takich jak Nespresso, A Modo Mio itd.). Ta część sektora kawowego rozwija się w najszybszym tempie w całym świecie zachodnim. Dla przykładu: zgodnie z danymi opublikowanymi w 2017 r. przez firmę badawczą IRI przemysł kapsułek (zarówno samozabezpieczonych, jak i standardowych) zanotował 18,8% roczny przyrost wartościowy i 20% ilościowy, i to wyłącznie na włoskim rynku. 

Prowadzony obecnie projekt przewiduje serię powiązanych badań, co oznacza, że jest nie tylko skomplikowany, ale może również podlegać zmianom w celu dostosowania metody badawczej do jakichkolwiek problemów, które pojawią się w trakcie jego realizacji. Aby w pełni zrozumieć skalę kompleksowości badania, należy podkreślić, że wśród różnych elementów poddanych analizie znajdują się materiały z tworzyw sztucznych wykorzystane do produkcji kapsułek, mieszanki gazów stosowane do osiągnięcia środowiska próżni we wnętrzu kapsuły, typy i cechy używanych maszyn opakowaniowych, a także jakość mielonej kawy, która może mieć istotny wpływ na zachowanie systemu/kapsułki. 

Wstępna faza projektu zawierała analizę porównawczą różnych typów kapsułek dostępnych obecnie na rynku, które zostały przebadane pod kątem parametrów takich jak rodzaj zastosowanych warstw z tworzyw sztucznych, gazy opakowaniowe czy interakcja systemu kawa-kapsułka-otoczenie oraz ich wpływu na zmiany sensoryczne i jakościowe kawy w jednostce czasu.

Celem badania jest zdefiniowanie, w jaki sposób współgranie wymienionych elementów wpływa na jakość produktu końcowego i w rezultacie zapewnienie warunków do produkcji optymalnie zabezpieczonych kapsułek, które będą w stanie zachować aromat produktu przy jednoczesnym maksymalnym wydłużeniu jego przydatności do użycia. 

Oprócz kwestii finansowych i badawczych projekt zajmuje się również innymi aspektami, które mogą być korzystne zarówno dla producentów kawy porcjowanej, jak i dla środowiska. Zrozumienie, w jaki sposób można zoptymalizować fazy napełniania i pakowania, a przy okazji także skład i przygotowanie kapsułki, może mieć pozytywny oddźwięk dla sektora, który – zasadnie lub nie – posądzany jest o promowanie nieekologicznych rozwiązań. Dla przykładu korzystna z punktu widzenia środowiska może być sama redukcja grubości użytych materiałów (bo zmniejsza ilość odpadów) lub zagwarantowanie odpowiedniej atmosfery gazowej w kapsułce (bo zmniejsza ryzyko utraty produktu). Korzyści z badań takich, jakie prowadzą Spreafico oraz DeFENS, mogą zaowocować korzyściami dla wszystkich ogniw łańcucha produkcji i dystrybucji kapsułek. 

Współpraca Spreafico Automation i Uniwersytetu Mediolańskiego była możliwa dzięki wsparciu Gianfranco Zanariniego, właściciela firmy Sepack, która specjalizuje się w montażu linii pakujących dla sektora kawowego. Sepack, wieloletni partner Spreafico Automation, pomógł w zorganizowaniu spotkania między oboma partnerami, a także ma swój wkład w obecne badania – licząc na to, że zapewnią one konkretne korzyści nie tylko zaangażowanym w nie firmom, ale całemu łańcuchowi dostaw.

Na podstawie informacji firmy Spreafico Automation opracował TK