Atramenty do druku cyfrowego na maszynach HP Indigo otrzymały certyfikaty poświadczające, że nadają się do kompostowania przydomowego i przemysłowego, poinformował koncern HP. Proces audytu i certyfikacji przeprowadził TÜV Austria, który przyznał atramentom HP Indigo ElectroInks prawo do oznaczania opakowań markami „OK Compost Home” oraz „OK Compost Industrial”.
Opakowania zadrukowane tymi atramentami nadają się do odzysku w procesach kompostowania i biodegradacji i są zgodne z obowiązującymi standardami takimi jak europejska norma EN 13432:2000.
Jak wskazują wyniki badań firmy Grand-view Market, rynek „zielonych opakowań” powinien osiągnąć do 2024 roku wartość 237,8 mld dolarów; przez najbliższe 5 lat będzie się rozwijał w średniorocznym tempie 5,7% CAGR.
Zapotrzebowanie na zrównoważone opakowania skłania producentów do wyboru cyfrowych technologii druku, które pozwalają znacząco obniżyć negatywny wpływ druku na środowisko – wyjaśnia Alon Bar-Shany, dyrektor generalny HP Indigo. – Druk na HP Indigo eliminuje potrzebę stosowania płyt lub cylindrów, zapewniając możliwość drukowania mniejszych nakładów, a jednocześnie pomaga w ograniczaniu ilości odpadów w trakcie produkcji, jak również niewykorzystanych zapasów.
HP Indigo posiada szeroką gamę rozwiązań do druku dla producentów opakowań, wśród nich maszyny cyfrowe HP Indigo 20000, HP Indigo 8000 oraz HP Indigo 6900 do zadruku opakowań giętkich. Oprócz wspomnianych certyfikatów TüV do osiągnięć na rzecz zrównoważonego rozwoju HP można zaliczyć:
– przystąpienie do CEFLEX (Circular Economy for Flexible Packaging) jako pierwszy dostawca maszyn do druku cyfrowego, przeznaczonych na rynek opakowań giętkich. CEFLEX to europejskie konsorcjum firm współpracujących przy poprawie jakości opakowań giętkich w całym łańcuchu wartości i w ramach gospodarki obiegowej;
– przeprowadzenie testów odfarbiania w hiszpańskiej firmie Cadel Deinking, które potwierdziły, że cyfrowo zadrukowane oraz polakierowane na maszynach HP Indigo opakowania giętkie nadają się do pełnego odfarbienia. Rezultaty osiągnięte na szerokiej gamie podłoży pozwalają markom i dostawcom usług działać na rzecz zrównoważonego rozwoju wszędzie tam, gdzie odfarbianie stanowi istotny etap procesu recyklingu;
– udane zakończenie zaawansowanych testów primerów Michelmana stosowanych przez HP Indigo przy zadruku opakowań giętkich; testy wykazały, że spełniają one normy branżowe (w tym EN 13432 (2000) oraz ASTM D6400 (2012)) w zakresie ekotoksyczności, zawartości metali ciężkich oraz fluoru i nadają się do użycia w opakowaniach kompostowalnych.
Firma pochwaliła się również rosnącą grupą producentów opakowań, którzy zasilili w ostatnim czasie grono użytkowników maszyn do druku HP Indigo. Należy do nich ePac Flexible Packaging, producent wysokobarierowych torebek z recyklowalnego polietylenu drukowanych wyłącznie w technologii cyfrowej, który posiada swe oddziały w różnych częściach USA. Firma wykorzystuje do tego celu maszynę HP Indigo 20000 z laminacją bezsolwentową. ePac angażuje się również w testowanie folii kompostowalnych i spodziewamy się, że wkrótce wkroczymy na rynek z tym rozwiązaniem jako opcją dodatkową – wyjaśnia Jack Knott, dyrektor generalny ePac.
Jego firma rozpoczyna właśnie europejską ekspansję; pierwsza drukarnia powinna zostać uruchomiona jeszcze w tym roku na Wyspach Brytyjskich. Europa może zyskać na wzmocnieniu zrównoważonego rozwoju w drodze wykorzystania druku cyfrowego w produkcji SKU „na żądanie”, jak również stosowania recyklowalnych folii w bardziej przyjaznych dla środowiska – w porównaniu z konwencjonalnym drukiem – procesach – dodaje Johnny Hobeika, dyrektor zarządzający ePac Holdings Europe.
Inną z firm, które używają maszyn cyfrowych HP Indigo, jest irlandzki Foxpak, który po zakupie modeli HP Indigo 20000 oraz HP Indigo WS6800 uruchomił nową fabrykę w Collon, gdzie produkuje kompostowalne i nadające się do recyklingu opakowania zadrukowywane techniką cyfrową.
Hiszpańska firma Tuboplast Hispania (oddział CTL-TH Packaging), uznany europejski producent wysoko przetworzonych tub z tworzyw sztucznych, otrzymał prestiżową nagrodę ETMA Award 2019 za swe zrównoważone podejście do produkcji tub ze 100% polipropylenu wykonanych w technologii IML, dzięki czemu nadają się do pełnego odzysku. Wykorzystanie maszyny cyfrowej HP Indigo sprawiło, że Tuboplast mógł stworzyć innowacyjne opakowanie w formie tuby o najwyższych standardach jakości i ekologiczności.
Brytyjska firma Ultimate Digital, użytkownik dwóch maszyn HP Indigo 20000, weszła w kooperację z firmą Kids Ink w celu promowania bardziej zrównoważonego rozwiązania przeznaczonego na torebki na lunch. Dzieci z całego kraju mogą projektować i zadrukowywać swoje personalizowane torebki za pośrednictwem platformy web-to-print. Recyklowalne torebki są zadrukowywane przez Ultimate i pokrywane specjalną warstwą zapobiegającą rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych, która pozwala na ich wielokrotne użycie.
Na podstawie materiałów firmy HP opracował TK