SÜDPACK zwiększa swoje zaangażowanie w CARBOLIQ
1 Jan 1970 13:15

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

2 stycznia 2024 r. firma SÜDPACK stała się oficjalnie właścicielem dodatkowych udziałów spółki CARBOLIQ GmbH i mianowała Dirka Hardowa na stanowisko jej dyrektora zarządzającego. W ten sposób SÜDPACK demonstruje swoje zaangażowanie w system zamkniętego obiegu tworzyw sztucznych i recykling chemiczny jako uzupełniającą technologię odzysku surowców. Dirk Hardow, który jako kierownik działu BU FF&C (folie i związki funkcjonalne) w firmie SÜDPACK odpowiada za kwestie takie jak rozwój i wdrażanie modeli obiegu zamkniętego, będzie kierował CARBOLIQ jako jej dyrektor zarządzający.

Nabycie większościowego pakietu udziałów w CARBOLIQ zostało parafowane 15 grudnia. Dla Erika Boutsa, dyrektora generalnego SÜDPACK, jest to logiczny kolejny krok. Uważamy technologię CARBOLIQ za niezbędny element procesu transformacji naszej branży w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.

Ta transakcja umacnia również wiodącą pozycję SÜDPACK w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym w branży opakowań giętkich. Jak dotychczas firma jest jedynym producentem folii giętkich z bezpośrednim dostępem do potencjału zapewnianego przez recykling chemiczny. Głęboko wierzymy w korzyści płynące z tej zaawansowanej technologii w porównaniu z innymi procesami olejowania- podkreślił Dirk Hardow. Z naszego punktu widzenia technologia CARBOLIQ oferuje znaczące korzyści w w stosunku do innych procesów pod względem zużycia energii i możliwości przetwarzania szerokiej gamy surowców wtórnych - dodał Hardow.

I nie bez powodu - CARBOLIQ jest zaawansowanym procesem termochemicznym zwanym również bezpośrednim olejowaniem (direct oiling). Tym, co przede wszystkim odróżnia proces CARBOLIQ od innych technologii pirolizy, jest jego wszechstronność względem materiałów wsadowych, które niekoniecznie muszą być oparte na poliolefinach. Dzięki wysokiej tolerancji na surowce CARBOLIQ nadaje się również do przekształcania w olej nie tylko zanieczyszczonych, mieszanych lub innych tworzyw sztucznych, ale także opakowań giętkich i złożonych folii wielowarstwowych.

Kolejną zaletą jest to, że proces wymaga użycia niższej temperatury, nie przekraczającej 400°C. Niska temperatura procesu, jego prostota oraz wykorzystanie tarcia do wprowadzenia energii do materiału umożliwiają jego przetwarzanie przy stosunkowo niskim zużyciu energii.
Wstępne projekty pilotażowe z klientami zakończyły się sukcesem lub nadal trwają. Oczekujemy, że recykling chemiczny odegra kluczową rolę w kontekście nadchodzącego rozporządzenia PPWR (w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych), m.in. umożliwiając spełnienie wymaganych wskaźników wykorzystania recyklatu, szczególnie w produkcji opakowań do żywności - przewiduje Dirk Hardow.

W chwili obecnej koncepcja zakładu CARBOLIQ – opartego na wysokokalorycznych frakcjach i na pełnej ciągłości pracy – zakłada roczną wydajność ok. 10 tys. ton surowca wtórnego. Ten ostatni, dystrybuowany pod nazwą CLR (Circular Liquid Resource), jest podobny w wielu swoich kluczowych własnościach do ropy naftowej i otrzymywanych z niej produktów - co czyni go pełnoprawnym substytutem zasobów kopalnych.
Dirk Hardow liczy na zainteresowanie klientów nową technologią i na zdobycie przez nią ugruntowanej pozycji rynkowej dzięki współpracy z zespołem CARBOLIQ. Naszym zdaniem nie będzie możliwe dokonanie pełnego przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym z pomocą wyłącznie recyklingu mechanicznego, ale raczej dzięki zdrowej mieszance różnych technologii – podkreśla.

Opracowano na podstawie informacji firmy SÜDPACK