Aliplast i Panariagroup odzyskują tworzywa w przemyśle ceramicznym
1 Jan 1970 13:58

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Partnerstwo między Aliplast, spółką Grupy Hera specjalizującą się w produkcji tworzyw sztucznych, a Panariagroup, wiodącą firmą działającą w sektorze ceramiki, ma bardzo silne podstawy. Jakiś czas temu oba przedsiębiorstwa uruchomiły projekt odzyskiwania i regeneracji odpadów folii z tworzyw sztucznych, opracowany przez Aliplast zgodnie z logiką obiegu zamkniętego, który nie tylko zapewnia korzyści ekonomiczne, ale również pomaga znacząco ograniczyć negatywny wpływ łańcucha dostaw na środowisko.

Kluczowi gracze

Panariagroup to firma o wyjątkowej tradycji w przemyśle ceramicznym. Jej główna siedziba mieści się we włoskich Finale Emilia (prowincja Modena). Od 1974 roku specjalizuje się w produkcji i sprzedaży wysokiej jakości tradycyjnych podłóg laminowanych i porowatych z jednokrotnie wypalanego gresu porcelanowego oraz wykładzin do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Firma silnie angażuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, informując o nich w swych corocznych Sprawozdaniach Finansowych publikowanych od 2016 r. Należąca do spółki Herambiente (wchodzącej w skład Grupy Hera) firma Aliplast to lider w produkcji folii giętkich z PE, PET Sheet oraz polimerów regenerowanych. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży ceramicznej i dziś obejmuje blisko 67% rynku krajowego dzięki swojemu portfolio rozwiązań do odzysku, recyklingu i regeneracji folii z tworzyw sztucznych, materiału, który jest również bardzo szeroko stosowany w branży płytek ceramicznych.

Powstanie i rozwój projektu

Współpraca pomiędzy obiema firmami rozpoczęła się w 2005 roku, wraz z pierwszym pilotażowym projektem odzysku i recyklingu w jednym z pięciu zakładów Panariagroup. Odzysk odpadów odbywa się zgodnie z logiką „zamkniętej pętli”, która zapewnia duże korzyści dla środowiska; odpady plastikowe są odbierane z przedsiębiorstw, a następnie przetwarzane i regenerowane w celu uzyskania produktu wysokiej jakości, o parametrach technicznych dorównujących parametrom materiału pierwotnego, który można wykorzystać w cyklu produkcyjnym. Po początkowej fazie rozruchu partnerstwo pomiędzy Aliplast i Panariagroup zostało przedłużone w 2010 roku. Był to rok, w którym projekt stał się w pełni operacyjny i objął wszystkie zakłady produkcji ceramicznej Emilian Company.

Logika zamkniętej pętli w przemyśle ceramicznym: jak to działa?

Panariagroup wykorzystuje folię termokurczliwą z polietylenu o niskiej gęstości (LDPE) do owijania palet. Proces wykorzystywany przy wytworzeniu gotowego produktu składa się z etapów pośrednich, podczas których płytki są wielokrotnie pakowane w różne folie z tworzyw sztucznych (co oznacza wykorzystanie i utylizację dużej ilości tego materiału). Projekt odzyskiwania surowca obejmuje przede wszystkim selekcję i redukcję objętościową tych odpadów; etap ten odbywa się bezpośrednio na miejscu, w zakładach Panariagroup. Materiał jest następnie wysyłany do centrum Aliplast w Istranie, gdzie jest przetwarzany na granulat, a następnie na nową folię opakowaniową, gotową do ponownego włączenia do cyklu produkcyjnego Panariagroup.

Efekty

W ten sposób odzyskiwane jest blisko 95% folii. Oznacza to, że ilość surowca, który nie nadaje się do recyklingu, jest naprawdę minimalna. Liczby opisujące redukcję CO2 wprowadzanego do środowiska też są znaczące: w odniesieniu do produkcji pierwotnego plastiku oszczędność na kilogramie folii wyprodukowanej przy użyciu technologii Aliplast wynosi 2,03 kg. Dzięki systemowi zamkniętej pętli każdego roku zbieranych jest około 230 tys. kg odpadów polietylenowych, co odpowiada oszczędności ponad 450 ton CO2. Partnerstwo z Aliplast dało Panariagroup wielkie oszczędności, bowiem znacznie ograniczyło konieczność kupowania pierwotnego surowca. Dodatkową zaletą jest to, że projekt podlega pod PARI: jedyny w swoim rodzaju system autonomicznego zarządzania odpadami opakowaniowymi zorganizowany przez Aliplast.

Uczestnicząc w partnerstwie Panariagroup potwierdza swoje zaangażowanie w odpowiedzialność korporacyjną, które co roku prezentuje w raporcie o zrównoważonym rozwoju. Firma mocno wierzy w ekonomiczną, środowiskową i społeczną odpowiedzialność, dlatego co roku ustala konkretne inicjatywy i cele, a następnie je realizuje. Panariagroup jest również mocno zaangażowana w odpowiedzialne innowacje produktowe, produkując materiały antybakteryjne zapewniające bezpieczeństwo pomieszczeń mieszkalnych, a także ultracienkie płyty ceramiczne, których produkcja jest mniej obciążająca dla środowiska.

Opracowano na podstawie informacji firmy Aliplast