Amerykanie zbadali żywotność koronawirusa na opakowaniach
1 Jan 1970 09:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Princeton oraz amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) odpowiada na pytanie, jak długo nowy koronawirus jest w stanie przetrwać na plastiku, stali nierdzewnej oraz tekturze.

Z badania wynika, że koronawirus był wykrywany na polipropylenie i stali nierdzewnej w maksymalnie 72 godziny po jego aplikacji. W przypadku tektury ten czas był znacznie krótszy i wyniósł nie więcej niż 24 godziny od momentu skażenia.

Mimo dość oczywistych rezultatów autorzy przestrzegają przed ich błędną interpretacją: „Poszczególne dane replikacji były znacznie bardziej zakłócone w przypadku tektury niż innych powierzchni, dlatego sugerujemy zachowanie ostrożności przy ocenie rezultatów.”

Badanie ma charakter przeddruku (czyli nie jest oficjalnym dokumentem naukowym) i nie zostało poddane środowiskowej weryfikacji, dlatego nie powinno być wykorzystywane jako element praktyk klinicznych. Mimo to w ocenie autorów stanowi ważny krok w kierunku lepszego zrozumienia koronawirusa.

Na podstawie informacji Packaging Europe opracował TK