Arkusze slip sheets: tektura zamiast palet
1 Jan 1970 13:51

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Slip sheets to cienkie arkusze multilaminowanej tektury litej, które z powodzeniem zastępują klasyczne drewniane palety zarówno w transporcie kontenerowym, jak i drogowym. Stanowią proste i ekonomiczne rozwiązanie dla firm, które poszukują oszczędności w dalekomorskich wysyłkach kontenerowych.

Dzięki zastosowaniu w procesie produkcji slip sheets niezwykle wytrzymałego papieru typu kraftliner, zawierającego mocne włókna pierwotne, gwarantują one wysoką odporność na rozdarcia i wytrzymałość przy przewożeniu na nich ładunków o masie przekraczającej 1000 kg.

Zacznij od pierwszego kroku

Najtrudniejszy w całym procesie wymiany palet na slip sheets jest pierwszy krok: podjęcie decyzji o wdrożeniu tego alternatywnego rozwiązania. Na Zachodzie łatwiej przekonać do niego klientów, ponieważ tektura lita jako podłoże do transportu towarów jest rozwiązaniem znanym i całkiem popularnym. Niezdecydowani powinni zapoznać się z kwestiami ekonomicznymi, czyli oszczędnościami, które zapewnia. Tym bardziej, że jedyna inwestycja w nowy proces ogranicza się do zakupu osprzętu do wózka widłowego: tyle wystarczy, by zacząć liczyć oszczędności w transporcie kontenerowym. Wspomniany osprzęt to przystawka do wózka widłowego nakładana na jego widły, tzw. push & pull, którą można zamontować niemal na każdym wózku posiadającym przynajmniej jedną „wolną hydraulikę”. Montaż i demontaż trwa zaledwie kilka chwil, a cały proces nie wymaga przebudowy wózka, który nadal może pracować z klasycznymi paletami. 

Oszczędzaj

Oszczędności, jakie przyniesie wdrożenie nowego systemu wysyłek kontenerowych, są wielorakie, a każda z nich stanowi wymierny zysk dla naszego przedsiębiorstwa. Przejdźmy zatem do konkretów.

– Wdrożenie rozwiązania opartego na arkuszach transportowych slip sheets oznacza wyeliminowanie drogich certyfikowanych palet drewnianych wymagających fumigacji. Kupujesz zatem kilkukrotnie tańszy nośnik swoich ładunków, oszczędzając co najmniej 40 PLN na jednej palecie! Przy wysyłce 40-stopowego kontenera z jedną warstwą palet zysk sięga już 960 PLN, a przy dwóch warstwach aż 1920 PLN na jednym kontenerze, a mówimy wyłącznie o oszczędnościach wynikających z zakupu samego nośnika ładunku. 

– Oszczędności transportowe – by przewieźć 1000 sztuk palet drewnianych, niezbędny jest kosztowny transport całopojazdowy. W przypadku zakupu 1000 arkuszy transportowych slip sheets wystarczy transport drobnicowy dwóch palet, ponieważ na jednej mieści się aż 500 arkuszy transportowych.

– W magazynie 1000 sztuk arkuszy slip sheets zajmuje zaledwie dwa miejsca paletowe zamiast 33 miejsc niezbędnych do pomieszczenia klasycznych palet drewnianych; to oznacza zysk w postaci 31 miejsc paletowych. 

– Podczas załadunku eliminujemy wysokie palety drewniane oszczędzając blisko 30 cm przestrzeni na dołożenie kolejnej warstwy towaru. To zaś sprzyja obniżce kosztów frachtu każdej sztuki naszego ładunku. 

– Eliminując ciężkie palety zyskujemy możliwość optymalnego wykorzystania nośności kontenera. Na dwóch warstwach w kontenerze (48 palet) zyskujemy 1200 kg jego ładowności. 

Zdecyduj

Jak wynika z powyższych faktów, wdrożenie transportu ładunków kontenerowych opartego na arkuszach transportowych slip sheets, choć z początku wymagające zaangażowania w nowy projekt, po jego implementacji przynosi spore i wymierne korzyści, co przy obecnych stawkach frachtu kontenerowego wydaje się być niezwykle istotnym kryterium wyboru. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Logispak