Biotworzywa w gospodarce obiegowej 
1 Jan 1970 13:01

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W wyniku toczących się obecnie dyskusji na temat ekologicznego celu i konsekwencji stosowania plastiku, tworzywa pochodzenia biologicznego oraz biodegradowalne zyskują, ciągle nie do końca zdefiniowany, specjalny status. Firma FKuR potwierdza, że obie wymienione grupy produktów mają wyjątkowy potencjał spełniania zaleceń, jakie nakładają aktualne dyrektywy Unii Europejskiej. 

Przedsiębiorstwo zwraca uwagę na doskonałą przydatność biotworzyw termoplastycznych w konwencjonalnym recyklingu materiałów, a jednocześnie postrzega plastiki ulegające biodegradacji jako wydajne i sprawdzone rozwiązanie w zastosowaniach, w których taka właściwość zapewnia wartość dodaną produktowi końcowemu. 

Carmen Michels, dyrektor zarządzająca FKuR, mówi: Przez dziesięciolecia tworzywa – dzięki swej unikalnej kombinacji lekkości, wszechstronności, wydajności, trwałości oraz opłacalności – wnosiły istotny wkład w poprawę warunków życia, tworzenie bardziej zrównoważonych produktów oraz zapobieganie kumulacji odpadów. Jednak w obliczu ich wszechobecności wspólnymi wyzwaniami przemysłu, handlu i konsumentów stają się ich odpowiedzialne wykorzystanie, ponowne użycie, usuwanie, recykling oraz ostatecznie ich końcowa utylizacja. Tworzywa uzyskane z surowców biologicznych i biodegradowalne oferują atrakcyjne możliwości realizacji wszystkich wspomnianych oczekiwań.

Biotworzywa zamykają pętlę

Kluczowym elementem pakietu propozycji dotyczących gospodarki w obiegu zamkniętym (Circular Economy Package), opublikowanym przez Komisję Europejską w grudniu 2015 r., jest odejście od modelu gospodarki linearnej na rzecz cyrkularnej. W rezultacie, na początku 2018 r., Komisja opracowała „Strategię dla Tworzyw w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym”. Jak wynika z jej założeń, od 2030 r. wszystkie opakowania wykonane z tworzyw sztucznych i obecne na rynkach Unii Europejskiej będą musiały nadawać się do recyklingu, zaś ilość jednorazowych produktów z plastiku będzie zmniejszana.

Zdaniem Patricka Zimmermanna, dyrektora sprzedaży i marketingu w firmie FKuR, biotworzywa odgrywają kluczową rolę we wprowadzaniu w życie dyrektyw Unii Europejskiej: Wdrożenie dwóch rodzajów zrównoważonych rozwiązań jest możliwe zwłaszcza w przypadku worków plastikowych; po pierwsze dlatego, że jako produkt z biotworzyw są wykonane z surowców odnawialnych, i po drugie, ponieważ mogą być poddawane recyklingowi w istniejących systemach odzysku. W ten sposób nie tylko oszczędzamy surowce kopalne, ale dodatkowo opakowanie może stać się cennym materiałem dla wytwórców innych produktów. 

Z tego powodu z dużym zadowoleniem przyjmujemy wymóg wspierania użycia biomateriałów przez producentów opakowań stawiany przez Unię Europejską krajom członkowskim, jak również jej oczekiwanie poprawy warunków rynkowych dla takich produktów.

Recykling organiczny i materiałowy to realne rozwiązania

W przypadku biotworzyw użyteczny może być zarówno recykling materiałowy (polegający na ponownym mechanicznym przetwarzaniu odpadów w produkt o wartości użytkowej), jak i organiczny (w którym powstaje materiał o wartości nawozowej, np. kompostowanie). 

Recykling oszczędzający zasoby, opracowany z myślą o konwencjonalnych (czyli opartych na ropie naftowej) tworzywach sztucznych może być stosowany, bez żadnych ograniczeń, także w przypadku alternatywnych produktów pochodzenia biologicznego, które często traktowane są jako bezpośrednie zamienniki o identycznych lub niemal identycznych własnościach (np. Bio-PE lub Bio-PET). Recyklaty mogą być zwracane do cyklu recyklingowego tak często, jak znajdzie się zastosowanie dla wykonanych z nich produktów, by na zakończenie zostać wykorzystane do odzysku energii. W ten sposób biotworzywa mogą być zastosowane do generowania energii odnawialnej, które nie wytwarza dodatkowego szkodliwego dwutlenku węgla, czyli do stworzenia zamkniętego cyklu CO2, zgodnego z modelem przyrody. 

Tworzywa biodegradowalne, które są zgodne ze standardami kompostowania przemysłowego (np. EN 13432), mogą być poddane recyklingowi organicznemu. Przydaje się to szczególnie wtedy, kiedy produkty wykonane z tworzyw są zanieczyszczone przez resztki żywności, co czyni recykling materiałowy zbyt kosztownym. Nieskomplikowane i higieniczne pozyskiwanie bioodpadów, na przykład z użyciem worków kompostowalnych, pozwala na usuwanie mniej wartościowego odpadu w koszach na śmieci. To zaś zapewnia możliwość zwiększenia ilości bioodpadów zbieranych osobno i równocześnie podnosi wydajność cennego kompostu; ten ostatni może być później użyty jako nawóz do upraw, które zapoczątkowują cały cykl. 

Na podstawie materiałów firmy FKuR opracował TK