Firmy: DOMO, jeden z wiodących światowych producentów polimerów; Covestro, dostawca zaawansowanych materiałów polimerowych; oraz start-upowa grupa Circularise ogłosiły nowy wspólny projekt, którego celem jest wspieranie GOZ w sektorze tworzyw sztucznych dzięki wykorzystaniu technologii blockchain (łańcucha bloków), służącej do bezpiecznego przechowywania oraz przesyłania informacji za pośrednictwem internetu.
Nowo założona grupa projektowa Circularise PLASTICS dąży do stworzenia otwartego standardu zrównoważonego rozwoju i transparentności w tej branży. W trakcie październikowych targów K 2019 w Düsseldorfie przedstawiciele DOMO i Covestro dyskutowali na temat szczegółów projektu z klientami oraz poszukiwali nowych partnerów, którzy chcieliby wkroczyć na ścieżkę wiodącą ku pełnej cyrkularności.
Rejestry i systemy śledzenia mają kluczowe znaczenie dla oceny postępów w realizacji globalnych celów GOZ. Technologia blockchain może zapewnić przejrzystość tam, gdzie jest ona najbardziej oczekiwana, szczególnie w zakresie identyfikowalności łańcucha dostaw w naszej branży. Stworzenie wspólnego standardu identyfikowalności pochodzenia pozwoliłoby wpoić branży obowiązek odpowiedzialności oraz informowania o praktykach zrównoważonego rozwoju, a także dołączania do materiałów dokumentów ich pochodzenia – powiedział Alex Segers, dyrektor generalny firmy DOMO.
Partnerzy projektu wierzą, że osiągnięcie identyfikowalności oraz transparentności w łańcuchu dostaw dla branży tworzyw sztucznych dzięki technologii blockchain uczyni go bardziej autentycznym i przejrzystym. W tym celu chcą zrealizować trzy główne cele:
– ułatwienie dostawcom, przetwórcom, producentom, firmom wytwarzającym formy wtryskowe i właścicielom marek wyboru identyfikowalnych, zrównoważonych i cyrkularnych materiałów;
– stworzenie zachęt dla dostawców i producentów skłaniających ich do produkcji identyfikowalnych, zrównoważonych i cyrkularnych materiałów i produktów;
– dostarczanie niezbędnych informacji dotyczących odwróconej logistyki oraz odbioru produktów, materiałów i części.
Kompatybilność łańcuchów bloków jest od pewnego czasu gorącym tematem, również w branży tworzyw sztucznych, w której korzyści płynące z nowej technologii mogą służyć wszystkim ogniwom łańcucha dostaw. Dla dostawców materiałów i przetwórców, tak samo jak dla producentów maszyn i form do wytłaczania, uczestnictwo w Circularise PLASTICS oznacza podniesienie wartości materiałów oraz zwiększenie zaufania do ich produktów, osiągnięte dzięki specjalnym „paszportom” potwierdzającym pochodzenie żywic, dodatków, barwników i innych surowców.
Dla firm OEM oraz właścicieli marek uczestnictwo w projekcie może oznaczać łatwiejszą drogę do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i wzmocnienie pozycji marki wskutek transparentności pochodzenia produktu i jego wpływu na środowisko – wyjaśnia dr Burkhard Zimmermann, szef ds. strategii, zrównoważonego rozwoju oraz cyfryzacji w dziale poliwęglanów firmy Covestro.
Zaletą technologii blockchain jest to, że nie korzysta ona z potężnego organu centralnego, a zatem zapewnia równe prawa wszystkim współuczestnikom. Firma innowacji technologicznych Circularise, której główna siedziba mieści się w Holandii, umożliwia osiągnięcie przejrzystości i prostoty komunikacji w globalnych łańcuchach wartości, wykorzystując blockchain oraz procedurę dowodu z wiedzą zerową. Jej protokół umożliwia wymianę poufnych danych w rozdrobnionych łańcuchach dostaw, bez publicznego ujawniania zbiorów danych lub partnerów obecnych w tym łańcuchu. W odróżnieniu od innych transparentnych rozwiązań blockchain, technologia Circularise nosząca nazwę Smart Questioning chroni prywatność firmy i dane wrażliwe.
To zaś gwarantuje utrzymanie poufności i zachowanie przewag konkurencyjnych. Technologia dodatkowo eliminuje konieczność ufania jednemu scentralizowanemu podmiotowi. Ponieważ całkowitą weryfikację system wykonuje samodzielnie, użytkownicy nie muszą polegać na centralnym punkcie kontroli. Zamiast tego zaufanie zostaje przesunięte z jednej, scentralizowanej władzy (np. jednostki weryfikującej) do wielu zdecentralizowanych, anonimowych uczestników – mówi Mesbah Sabur z Circularise.
Koncepcja Circularise PLASTICS obejmuje siedmiostopniowy proces, w którym materiał źródłowy może być śledzony z użyciem ścieżki blockchain, zapewniając kompleksową identyfikowalność i wiedzę na temat pochodzenia produktu. Po ostatecznym zaakceptowaniu firmy OEM przez pierwotnego posiadacza danych (firmy produkującej/wytłaczającej tworzywa) może ona uzyskać dostęp do ważnych informacji i odpowiednio złożyć oświadczenie. Takie rozwiązanie zawiera dwie główne zalety w stosunku do innych inicjatyw. Otwarty protokół umożliwi wprowadzenie branżowego standardu (w dowolnym łańcuchu bloków) i pozwoli uniknąć monopolizacji. Technologia Smart Questioning chroni prywatność, ale nie utrudnia przejrzystości.
Na podstawie informacji DOMO opracował TK