Bobst i Partnerzy – wąskowstęgowe innowacje 
1 Jan 1970 13:09

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 2-4 kwietnia br. we Florencji miały miejsce dni otwarte firmy Bobst, która wraz z firmą Mouvent i 12 partnerami REVO zaprezentowała 6 innowacji, które pomogą na nowo zdefiniować przyszłość produkcji etykiet i opakowań. Wydarzenie było odpowiedzią na trzy kluczowe potrzeby branży: skrócenia czasu wprowadzenia produktu na rynek, zagwarantowania spójności kolorów w całym łańcuchu dostaw oraz monitorowania bezpieczeństwa opakowań żywności. 

W kwietniowych dniach otwartych firmy Bobst wzięło udział około 400 klientów oraz właścicieli marek. Jean-Pascal Bobst, dyrektor zarządzający Bobst Group zainaugurował wydarzenie stwierdzeniem, iż dziś apetyt na innowacje wśród przetwórców etykiet i opakowań oraz właścicieli marek jest większy niż kiedykolwiek wcześniej.

Drukarnie oczekują rozwiązań umożliwiających skrócenie czasu realizacji, wyższej produktywności, integracji z procesami cyfrowymi, coraz wyższej jakości, ekonomicznej produkcji niskich nakładów, niższych kosztów produkcji oraz rozwiązań możliwie jak najbardziej przyjaznych środowisku. Z kolei wyzwania stojące przed właścicielami marek to krótkie, często zmieniające się serie, wersjonizacja i kastomizacja, zapewnienie globalnej stabilności i spójności barwnej, elastyczność produkcji, produkcja oparta na zasadzie „zero błędów” oraz zapewnienie pełnego bezpieczeństwa żywności. Zdaniem Jeana-Pascala Bobsta odpowiedzią na oczekiwania zarówno przetwórców, jak i właścicieli marek będą pełna cyfryzacja i maksymalna automatyzacja procesów, a także integracja całego łańcucha dostaw, nad którymi człowiek wciąż sprawowałby funkcję nadrzędną. 

Rewolucja w procesach produkcyjnych

Podczas kwietniowych dni otwartych Federico d’Annunzio, szef programu integracji maszyn flekso oraz cyfrowych Bobst i Mouvent, zaprezentował rewolucyjne rozwiązania, które zmienią dotychczasowe procesy produkcyjne:

– Nowy system Ink-on-Demand (IoD) eliminuje tradycyjne kałamarze farbowe oraz rakle komorowe. Do uruchomienia procesu drukowania wystarczy zaledwie 30 gramów farby w zespole drukującym. Pełne mycie i zmiana koloru następują w ciągu kilku minut, przy zużyciu zaledwie kilku gramów farby i środka myjącego. To – zdaniem Federico d’Annunzio – ustanowi nowy wzorzec na rynku flekso, zmniejszając koszty i obciążenia dla środowiska. System IoD będzie dostępny dla każdej nowo wyprodukowanej maszyny wąskowstęgowej Bobst.

– System formulacji farby HAL, stworzony we współpracy z firmami X-Rite Pantone, pozwalający na druk z jeszcze wyższą i stabilniejszą jakością dzięki elektronicznej symulacji i korekcji każdego koloru na każdym rodzaju podłoża. HAL pozwala na automatyczne uzyskanie precyzyjnego składu każdego koloru specjalnego, dzięki czemu utrzymanie kolorystyki w przypadku dodruków staje się łatwiejsze, a sam narząd – krótszy i obarczony mniejszą ilością makulatury. 

– Nowy system DigiColor, wykonujący „w locie” zmiany ΔE danego koloru. Każda z 7 farb rozszerzonego gamutu barwnego (Extended Color Gamut – ECG; CMYK oraz zielony, pomarańczowy i fioletowy) dzieli się na ciemniejszy i jaśniejszy odcień, które są mieszane liniowo, aby dopasować się do docelowej ΔE danego koloru. Zamknięta pętla kontroli koloru DigiColor pozwala na „cyfrowe” dopasowanie barw oraz spójność kolorystyczną przy dowolnej prędkości, na każdym podłożu, dowolnemu operatorowi na całym świecie. Przetwórcy i właściciele marek będą teraz mogli polegać na nowej, cyfrowej technologii w celu ochrony tożsamości ich marki. Drukarnie skorzystają z oszczędności czasu i korzyści płynących z poprawy jakości.

– Wąskowstęgowa maszyna cyfrowa LB702-UV Mouvent miała podczas kwietniowych dni otwartych Bobst swoją światową premierę komercyjną. Drukowała z prędkością 100 m/min w 6 kolorach i z rozdzielczością 1200 dpi na różnych podłożach. Zdaniem Federico d’Annunzio system Mouvent LB702-UV ustanowi nowy standard dla cyfrowego, jednoprzebiegowego druku etykiet łącząc jakość, szybkość i przystępność cenową bez żadnych kompromisów. Podczas pokazów pracy maszyn na żywo wykazano również, że drukując w obu technologiach (cyfrze i flekso) można już osiągać tę samą ΔE, zachowując idealną spójność kolorów. To odpowiedź Grupy Bobst na zróżnicowane oczekiwania właścicieli marek, które nie zawsze mogą być spełnione tylko przez jedną technologię drukowania.

Pełna identyfikacja

Grupa Bobst zaprezentowała również światową premierę rozwiązania, które umożliwia pełną identyfikację każdego elementu opakowania. Stworzone we współpracy z firmami ESKO, AVT, Pantone i X-Rite nowe rozwiązanie umożliwia „cyfrową” identyfikację od oryginalnego pliku, poprzez maszynę drukującą, aż po walidację zadań i końcowe przechowywanie danych cyfrowych wygenerowanych z raportu wydrukowanego zadania. Rozwiązanie zbudowane jest w oparciu o technologię Bobst Digital Flexo i łączy zasoby WebCenter, ColorCert, SpectraLab oraz PantoneLive. Umożliwia w pełni zdigitalizowany i połączony obieg dokumentów, zmieniając sposób, w jaki można produkować etykiety i opakowania giętkie – na czas, z właściwą kontrolą jakości i odpowiednimi kosztami.

Projekt identyfikacji jest dziełem Akademii REVO w Bobst Florencja. Akademia ta jest otwarta dla przetwórców etykiet i opakowań z całego świata w celu przetestowania i przeszkolenia w zakresie gotowych rozwiązań z zakresu ECG, dostarczanych przez 12 członków i partnerów REVO.

Pełne bezpieczeństwo

Grupa Bobst zapewnia właścicielom marek oraz przetwórcom etykiet i opakowań także nowe możliwości zwiększenia bezpieczeństwa opakowań żywności. We współpracy z firmami Flint, GEW i sojuszem UVFoodSafe Alliance firma Bobst oferuje również cyfrową kontrolę energii UV, wymaganej do pełnego utrwalenia farby. 

Pozwala ona na unikalną w branży identyfikację bezpieczeństwa każdego zadrukowanego metra podłoża, otwierając nowe możliwości dla produkcji opakowań żywności z nadrukiem UV z nowymi certyfikatami bezpieczeństwa żywności. W porównaniu z farbami rozpuszczalnikowymi i wodorozcieńczalnymi, farby UV pozwalają na osiągnięcie wyższej jakości druku i spójności barwnej w połączeniu z brakiem lotnych związków organicznych (VOC), poprawiając przy tym stabilność i trwałość farb. 

Branża etykiet i opakowań staje się wyraźnie cyfrowa pod względem procesów, tworzenia wartości i nowych modeli biznesowych – podsumował Jean-Pascal Bobst. – Współpraca pomiędzy partnerami jest niezbędna dla sukcesu naszej branży i przemysłu opakowań jako całości. Firma Bobst pomaga stymulować transformację przemysłu poprzez istotne innowacje i prawdziwą kooperację, której efektem będą rozwiązania spełniające wymagania zarówno przetwórców, jak i właścicieli marek.  AN