Czy technologia BP Infinia zmieni oblicze recyklingu PET?
1 Jan 1970 10:59

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Koncern BP opracował udoskonaloną technologię recyklingu o nazwie BP Infinia, umożliwiającą pozyskiwanie z wysypisk i spalarni śmieci odpadów z tworzywa PET – które dotychczas nie nadawały się do odzysku – i wykorzystanie ich przy wytwarzaniu nowych, pełnowartościowych produktów.

BP zamierza przeznaczyć 25 mln dolarów na wybudowanie w USA pilotażowej fabryki, w której przetestuje możliwości wytwarzania BP Infinia przed uruchomieniem produkcji na skalę komercyjną.

Tufan Erginbilgic, dyrektor wykonawczy ds. operacji prowadzonych na rynkach niższego szczebla, wyjaśnia: Naszym zdaniem technologia Infinia to prawdziwy punkt zwrotny w recyklingu tworzyw PET. To ważny krok w realizacji silnej gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ) przez przemysł producentów poliestru oraz szansa na ograniczenie ilości niewykorzystanych odpadów plastikowych.

Politereftalan etylenu (PET) jest surowcem, który zdominował sektory butelek na napoje oraz sztywnych opakowań spożywczych. Jak wynika z badań firmy Wood MacKenzie Chemicals Data, ich producenci co roku zużywają w skali globalnej ok. 27 mln ton PET, z czego ok. 23 mln ton przypada na produkcję butelek. 

Chociaż PET należy do najczęściej poddawanych recyklingowi rodzajów tworzywa, do odzysku trafia niespełna 60% materiału zużytego do produkcji butelek, a zaledwie 6% ogółu zostaje wykorzystane przy produkcji nowych butelek. Pozostała część jest poddawana procesom „downcyclingu”, czyli przekształcana w materiał o niższej jakości, albo trafia na wysypisko śmieci lub do spalarni odpadów.

Technologia BP Infinia została opracowana z myślą o przetwarzaniu trudnych do odzysku odpadów z PET – takich jak czarne tacki spożywcze i barwione butelki – w nadający się do odzysku surowiec o własnościach podobnych do dziewiczego plastiku. 

Ulepszona technologia recyklingu BP polega na chemicznej konwersji złożonych odpadów tworzyw sztucznych PET z powrotem do oryginalnych surowców monomerowych w procesie depolimeryzacji. Technologia ma na celu również oczyszczenie tych monomerowych „bloków budulcowych” do surowców wykorzystywanych w syntezie PET, czyli pochodzących z recyklingu: oczyszczonego kwasu tereftalowego (rPTA) i glikolu monoetylenowego (rMEG), które mogłyby zastępować te same surowce, ale powstające w konwencjonalnych procesach produkcji polimeru.

Tak uzyskane związki nadawałyby się do produkcji kolejnych opakowań z PET (a po ich zużyciu i recyklingu do kolejnych... i kolejnych) lub do wytwarzania wysokiej jakości poliestru na opakowania, odzież czy włókna przemysłowe. 

Charles Damianides, wiceprezes ds. technologii petrochemicznych, licencjonowania i rozwoju biznesu, dodaje: BP koncentruje się na pełnym rozwoju i komercjalizacji tej technologii. Mamy długie doświadczenie oraz potwierdzone osiągnięcia w zakresie skalowania techniki i głęboko wierzymy, że ta innowacja przyczyni się w efekcie do osiągnięcia nieskończonych możliwości recyklingu odpadów z poliestru.

Przewidywana lokalizacja nowej fabryki BP to Napreville (stan Illinois, USA), gdzie znajduje się już centrum badawczo-rozwojowe amerykańskiego koncernu. Zgodnie z planem ma zacząć działać pod koniec 2020 r.

BP wierzy, że w przyszłości na całym świecie powstanie wiele podobnych zakładów wykorzystujących technologię produkcji BP Infinia. Gdyby udało się zrealizować ten plan, wówczas miliardy butelek i tacek z PET, zamiast trafiać jako śmieci na wysypiska i płonąć w spalarniach, mogłyby zostać wykorzystane jako źródło pełnowartościowego surowca do produkcji kolejnych opakowań. 

Na podstawie materiałów firmy BP opracował TK