d2w odpowiedzią na problem zanieczyszczeń?
1 Jan 1970 20:05
Brytyjska firma Symphony Environmental Technologies, producent d2w – tworzywa oksy-biodegradowalnego o kontrolowanym „okresie życia”, szybko zareagowała na głosy dobiegające z Brukseli i dotyczące możliwości nałożenia zakazu na stosowanie jednorazowych toreb foliowych.
Mowa o oświadczeniu unijnego komisarza ds. środowiska, Janeza Potocnika, który niedawno ogłosił potrzebę bliższego zbadania problemu zanieczyszczeń pochodzących z tworzyw sztucznych. W swym oświadczeniu, zaprezentowanym w połowie marca w Brukseli podczas spotkania ministrów środowiska krajów Unii Europejskiej, Potocnik przyznał m.in., że możliwe jest wprowadzenie zakazu stosowania tradycyjnych torebek z tworzyw sztucznych na terenie całej Unii Europejskiej.
Na jego wypowiedź zareagowali przedstawiciele firmy Symphony Environmental Technologies. Prezes Michael Stephen powiedział: Z radością przyjmujemy zamiar Komisarza, by przyjrzeć się „wszystkim opcjom”, ponieważ obecnie Unia Europejska nie ma żadnej polityki w sprawie odpadów z tworzyw, które dostają się do środowiska lądowego lub morskiego i nie mogą być w żaden sposób zebrane w celu ponownego przetworzenia. Przyznał, że technologia d2w nie rozwiąże całkowicie problemu odpadów („tak jak katalizatory spalin nie wystarczą, by pozbyć się zanieczyszczenia powietrza”), ale jej wpływ na środowisko może być znaczący.
Brytyjska Agencja Środowiskowa opublikowała niedawno specjalny raport, w którym wymieniła korzyści dla środowiska, jakie zapewnia używanie toreb z tworzyw sztucznych, w tym tych z tworzywa oksy-biodegradowalnego. W tym kontekście Symphony nie wierzy, że unijny zakaz nałożony na wszystkie rodzaje torebek z tworzyw sztucznych byłby uzasadniony. Przywoływany przez firmę raport wskazał, że te torebki są często wielokrotnie używane, więc nie można nazywać ich jednorazowymi.
W Polsce wyłącznym przedstawicielem Symphony Technologies jest firma Ecoplastic Technologies.
Technologia d2w
Oksy-biodegradacja jest procesem, który powoduje samodegradację tworzyw sztucznych. Jednocześnie produkty oksy-biodegradowalne mogą być poddawane procesowi recyklingu, a po ich częściowym utlenieniu – kompostowane. Technologia d2w, opracowana przez Symphony Environmental Technologies, umożliwia kontrolowanie czasu życia produktów i opakowań wykonywanych z tworzyw sztucznych. Rozkład produktów następuje po zakończeniu ich założonej przydatności do użycia.
Niewielka ilość d2w dodawana jest do zwykłego polimeru podczas produkcji tworzywa sztucznego. Pod koniec przydatności produktu d2w automatycznie rozbija molekularne struktury polimeru na nieszkodliwe, biodegradowalne półprodukty. Degradacja zachodzi w naturalnym środowisku w obecności tlenu (oksydegradacja) i jest przyspieszana przez promieniowanie nadfioletowe i ciepło. Fragmenty tworzywa sztucznego są przyswajane przez mikroorganizmy znajdujące się w środowisku. Pozostałe komponenty tworzywa przekształcają się w dwutlenek węgla, wodę i biomasę.
Produkty oksy-biodegradowalne oznaczone są kroplą z napisem d2w i można je znaleźć już w ponad 80 krajach na całym świecie. Do grona zwolenników oksy-biodegradacji należą m.in.: sieć Tesco, Inditex Group (Zara), KFC, Pizza Hut, WWF, Marks&Spencer, Sony, WalMart, Cadbury, C&A, Marriott, Decathlon czy Nescafe.
Na podstawie informacji firmy Symphony Environmental Technologies opracował TK