Debiut technologii Duraflex 
1 Jan 1970 08:59

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Memjet znana jest z innowacyjnych technologii głowic drukujących, które przyniosły rewolucyjne zwiększenie szybkości druku m.in. w systemach do produkcji etykiet czy opakowań. Dwa lata po premierze technologii Duralink na targach Labelexpo zadebiutuje trzecia generacja głowic drukujących firmy Memjet – Duraflex. 

Pierwsza z opracowanych przez Memjet technologii, Versapass znalazła zastosowanie w drukarkach nabiurkowych, systemach wielkoformatowych oraz do druku opakowań giętkich i na tekturze falistej. W 2013 rozwiązanie to zostało poszerzone o wersję do druku etykiet. Versapass to jednoprzebiegowy, cyfrowy system drukujący atramentami na bazie wody, łączący w sobie jakość, prędkość i ekonomię użytkowania. Głowice te charakteryzują łatwość i szybkość integracji z urządzeniami drukującymi, kompatybilność z bogatą gamą podłoży, szeroki gamut barwny dzięki atramentom barwnikowym oraz wysoka jakość nadruku 1600 dpi kroplą 1,2 pikolitra. Na technologię Versapass składają się trzy komponenty: unikalna, 5-kolorowa głowica drukująca (CMYKK lub piąty kolor specjalny), opracowane we własnych laboratoriach 3 zestawy atramentów o różnej lepkości w zależności od przeznaczenia oraz kontroler, będący integralną częścią każdej głowicy, nadzorujący pracę każdej z 6400 dysz rozmieszczonych na szerokości A4.

Duralink – wodny druk pigmentowy

Dwa lata temu producent wprowadził na rynek technologię Duralink. Firma Memjet jest przekonana, że Duralink to technologia, która odpowiada na wyzwania branży poligraficznej i widzi szereg producentów chętnych do oparcia swoich rozwiązań na tej technologii głowic. Duralink jest głowicą drukującą o większej żywotności niż pierwsza generacja głowicy drukującej Versapass. Wspólne są dla nich rozdzielczość 1600 dpi oraz technologia drukowania na bazie wody, przy czym Duralink przeznaczony jest do atramentów pigmentowych. Memjet przewiduje, że użytkownicy wydrukują 10-krotnie większy wolumen stron, zanim konieczna będzie wymiana głowicy Duralink; charakteryzuje się ona również wysokim stopniem bezawaryjności, co minimalizuje ilość interwencji. O ile Versapass była pomyślana jako technologia drukowania w 4 lub 5 kolorach z jednej głowicy drukującej do zastosowań w druku niskonakładowym, Duralink ma na celu przeniesienie Memjet do głównej ligi dostawców rozwiązań drukujących dla sektorów komercyjnego i opakowaniowego. Każda głowica jest dedykowana do jednego koloru przy użyciu pięciu rzędów dysz i oprogramowania do optymalizacji obrazu, aby zapobiec tworzeniu smugi przez zablokowaną dyszę. Co do zasady technologia Memjet jest technologią druku atramentowego termicznego CMYK. Firma oferuje kolory specjalne dla głowic Versapass i może to zrobić również dla głowicy drukującej drugiej generacji, ale nie będzie ona zawierać białego tuszu. W przypadku zastosowań wymagających bieli należy albo wydrukować tło w technologii analogowej, albo zintegrować głowicę drukującą UV dla bieli. 

Pierwsze firmy, które zbudowały swoje systemy na głowicy drukującej Duralink, to Colordyne i MGI – ta druga wykorzystała je w swojej przełomowej maszynie Alphajet. Po raz pierwszy zaprezentowana jako koncept na ubiegłorocznych paryskich targach All4Pack przechodzi obecnie fazę testów beta, aby w przyszłym roku zadebiutować komercyjnie na targach drupa. Alphajet jest unikalną maszyną: arkusze są ładowane na niezależnie sterowane podajniki, które poruszają się po stałym torze za pomocą napędów magnetycznych. Każdy arkusz może szybko przechodzić pod sekcją druku Memjet, może zwalniać w przypadku konieczności uszlachetniania UV lub aplikacji folii, może być zadrukowany ponownie, a następnie laserowo wykrawany w celu dostarczenia gotowego do składania i klejenia kartonu.

Choć Memjet nie zdradza szczegółów odnośnie do projektów swoich partnerów OEM, to można sobie wyobrazić jednoprzebiegowy, cyfrowy system drukujący o szerokości 2,4 m na tekturze falistej. Firma Memjet informuje, że zainteresowanie tą technologią jest ogromne i do końca roku spodziewa się podpisać nawet 20 umów OEM. 

Duraflex – ekonomika i trwałość

Na targach Labelexpo Europe 2019 zadebiutuje trzecia generacja głowic drukujących – Duraflex. To ekonomiczne rozwiązanie o konstrukcji modularnej, przeznaczone do drukowania atramentami pigmentowymi, pozwalające dostawcom urządzeń skonfigurować m.in. drukarki w formacie A4, A3 oraz systemy wielkoformatowe o szerokości do 1,2 m, drukujące z prędkością 46 m/min, z jakością 1600x1600 dpi i trwałością nadruku porównywalną z offsetem. Duraflex to powrót do koncepcji wielokolorowych głowic drukujących, zastosowanej w platformie Versapass. Trzecia generacja głowic drukujących powstała nakładem znaczących inwestycji i obejmuje nową technologię termiczną opartą na układach MEMs (micro-electro-mechanical systems) oraz nowe atramenty pigmentowe. Rozwiązanie to dedykowane jest m.in. drukarkom etykietowym, jak i szerokoformatowym do produkcji opakowań – wszędzie tam, gdzie kluczowe są ekonomika procesu drukowania i wysoka żywotność głowic drukujących (producent szacuje trwałość dysz na minimum 1 miliard „wyrzutów“ kropli atramentu). Technologia układów MEMs przekłada się na ostrość drukowanych punktów i linii dzięki stabilności i stałej objętości podawanej kropli atramentu oraz doskonałe pokrycie. System drukujący charakteryzuje wysoki poziom automatyzacji – czujniki ciepła w czasie rzeczywistym dostosowują temperaturę głowicy, kontrola jakości druku odbywa się automatycznie, podobnie jak zamykanie dysz w celu ich ochrony w czasie, kiedy głowica nie jest wykorzystywana. Wymiany całej głowicy drukującej może dokonać operator, jest to proces szybki i intuicyjny. Atramenty Duraflex dostępne są w objętościach 500 ml, 2 l i 10 l. 

Głowice Duraflex to atrakcyjna propozycja dla segmentu etykietowego – są stworzone z myślą o ekonomicznym druku wysokiej jakości nakładów rzędu kilkuset czy kilku tysięcy etykiet z segmentu premium. To najszybsza jednoprzebiegowa technologia drukowania Memjet – jej prędkość pozwala producentom OEM na zbliżenie się do cyfrowych maszyn do produkcji etykiet typu entry-level za ułamek ich ceny: 30-150 tys. USD za gotowe urządzenie wraz z finishingiem. Zdaniem firmy Memjet jest to również atrakcyjne rozwiązanie do produkcji opakowań – umożliwi m.in. właścicielom marek drukowanie własnych pudełek np. do wysyłki w optymalnym formacie w nakładzie już od 1 sztuki i bez konieczności osobnego drukowania etykiety wysyłkowej.  AN