Dopasowane opakowanie na żądanie
1 Jan 1970 06:10

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Czy zastanawiali się kiedyś Państwo, dlaczego tak często towary wysyłane są w za dużych pudełkach z nadmierną ilością wypełniaczy? W konsekwencji jeżdżące po naszych drogach ciężarówki wożą w kartonach nawet do 50% powietrza. Tym samym rosną koszty zużycia tektury, koszty transportu i co więcej – emitowane przez samochody wysokie poziomy dwutlenku węgla. 

Metoda On Demand Packaging oferowana przez firmę Packsize eliminuje puste przestrzenie w pudełkach, pomagając tworzyć opakowania dopasowane do rozmiaru towaru powstające just-in-time. Uzyskana w ten sposób redukcja objętości przesyłek może sięgać nawet 40%, co przekłada się na o 60% niższe zużycie materiałów wypełniających oraz około 20% mniejsze zużycie tektury falistej. 

Tegoroczna edycja targów FachPack odbywających się w dniach 24-26 września w Norymberdze była organizowana pod hasłem „Opakowania ekologiczne”. W trend produkcji opakowań przyjaznych środowisku wpisuje się technologia wytwarzania opakowań na żądanie, proponowana przez jednego z wystawców – firmę Packsize. Międzynarodowa firma technologiczna Packsize opracowuje, produkuje i sprzedaje oprogramowanie, systemy oraz rozwiązania do pakowania na żądanie. 

W tym roku dostawca zaprezentował ofertę kompletnego procesu pakowania produktów o zróżnicowanych wymiarach. Podczas organizowanych na stoisku prezen- tacji „na żywo” goście mogli prześledzić całą drogę pakowania produktu: od momentu skanowania do chwili, gdy paczka była gotowa do wysyłki. Różnorodność pakowanych przedmiotów i ich nietypowe gabaryty nie stanowiły tu przeszkody, a każdy towar finalnie trafiał do idealnie dopasowanego, zamkniętego i oznakowanego pudełka. Warto dodać, że wykorzystywany do tego procesu, w pełni zautomatyzowany system pakowania na żądanie M1 jest pierwszym na rynku tego typu urządzeniem, które posiada funkcję druku, pozwalającą nadrukować logo czy kod kreskowy. Karton jest automatycznie zaklejany, zamykany, a gotowa do wysyłki paczka finalnie jest paletyzowana. 

Oprócz korzyści dla przedsiębiorcy związanych z mniejszym zużyciem tektury falistej i minimalizacją wypełniaczy, korzystanie z systemu M1 pozwala na optymalizację powierzchni magazynowej, zmniejszenie nakładów na zarządzanie opakowaniami, a także ograniczenie siły roboczej i infrastruktury. Co istotne, metoda Packsize On Demand Packaging ogranicza negatywny wpływ, jaki wywierają na środowisko procesy pakowania. Tym samym poprawia ekologiczność produkcji, zmniejszając emisję dwutlenku węgla przez ograniczenie liczby samochodów dostawczych na drodze. W 2018 roku klienci Packsize korzystając z ekologicznej technologii wyprodukowali ponad 300 milionów pudełek na całym świecie, co przekłada się na około 75 000 ton zaoszczędzonego dwutlenku węgla.

Podczas targów FachPack firma Packsize zaprezentowała także rozwiązanie X7 – w pełni zautomatyzowany system pakowania na żądanie opracowany z myślą o rynku sprzedaży e-commerce. Nowe rozwiązanie zapewnia wysoką przepustowość i tradycyjnie już – szyte na miarę opakowania, które umożliwiają znaczne oszczędności zasobów. Wdrożenie X7 pomaga sprostać wymaganiom internetowej sprzedaży detalicznej i zaspokoić szybko rosnące zamówienia e-commerce. X7 jest w stanie spakować do 1200 zamówień na godzinę dopasowując długość, szerokość i wysokość kartonu do wymiarów zamówienia. W ten sposób Packsize wspiera handel elektroniczny, zwiększając produktywność i wspoma- gając zrównoważony rozwój, jak również opcje skutecznego pokonywania niedoborów siły roboczej.

Właściwe – precyzyjnie dopasowane opakowanie dodatkowo skutecznie chroni produkty przed uszkodzeniami i oferuje konsumentom lepsze wrażenia podczas rozpakowywania zamówień, gdy obok towaru nie natrafiają na styropian i plastikowe poduszki powietrzne.

Każda firma, która przesyła swoje produkty w kartonach, może wykorzystywać technologię Packsize. Rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w przypadku dużej różnorodności wymiarów, typów czy kształtów paczek. Wówczas efekty w postaci wielowymiarowych oszczędności – czasu, ludzi, materiałów i redukcji zanieczyszczeń – będą bardziej widoczne. 

Na podstawie materiałów firmy Packsize opracowała BZ