EFI Connect 2018: tektura falista w centrum uwagi
1 Jan 1970 14:24

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Każdego roku firma EFI gości klientów, partnerów rynkowych, analityków branżowych oraz przedstawicieli mediów na swoim flagowym wydarzeniu – EFI Connect. Format spotkania to połączenie targów i konferencji edukacyjnej, co daje organizatorom nie tylko możliwość zaprezentowania najnowszych rozwiązań, ale także interakcji z klientami, poznania ich oczekiwań i wyjaśnienia wątpliwości. 19. edycja spotkania, która odbyła się w dniach 23-26 stycznia br. w Las Vegas, zainaugurowała rok 30-lecia działalności EFI na rynku poligraficzno-opakowaniowym, w który amerykański koncern wchodzi z silną ofertą dla rynków o najwyższym potencjale rozwoju – opakowań i przetwórstwa tektury falistej.

Rok 2018 będzie dla firmy EFI rokiem inkjetu w obszarze m.in. opakowań oraz inteligentnej automatyzacji, jako że te obszary charakteryzują się większym potencjałem rozwoju niż kiedykolwiek wcześniej. Firma EFI skoncentruje się bardziej na rozwoju pozyskanych w drodze wcześniejszych akwizycji rozwiązań, a mniej na kolejnych przejęciach. 

Przełomowa inwestycja

Na 19. edycję EFI Connect złożyło się ponad 200 sesji edukacyjnych o tematyce technologicznej, biznesowej, marketingowej, w których wzięło udział blisko 1000 przedstawicieli branży druku komercyjnego, sign&display i opakowaniowej z 23 krajów. W tym roku do rozmów przy kominku Guy Gecht zaprosił pierwszych użytkowników systemu EFI Nozomi: Erica Bacourta, CEO Hinojosa Packaging Solutions z Hiszpanii oraz Mala McGowana, CEO McGowans Print z Irlandii, którzy opowiedzieli, w jaki sposób osiągnęli zawodowy sukces oraz jak technologia druku jednoprzebiegowego firmy EFI zmieniła prowadzone przez nich biznesy. 

O ile Hinojosa wykorzystuje system Nozomi przede wszystkim do produkcji opakowań z tektury falistej zadrukowywanych cyfrowo w wysokiej jakości, McGowans specjalizuje się raczej w produktach typu sign&display na podłożach z tektury falistej, a produkcję opakowań dopiero rozwija dzięki nowym możliwościom technologicznym. Hiszpański producent opakowań swoją ofertę kieruje do dużych i średnich producentów z branży FMCG, u których inwestycja w system Nozomi spowodowała znaczący wzrost zainteresowania drukiem cyfrowym. Obecnie maszyna pracuje 5 dni w tygodniu, 24 godziny/dobę. Od blisko 70 lat Hinojosa stoi na czele innowacji w branży opakowaniowej, wspierając swoich klientów w tworzeniu lepszych, bardziej kreatywnych rozwiązań podnoszących wartość ich marek – powiedział Eric Bacourt. – Jednoprzebiegowa technologia EFI do 

druku na tekturze falistej to kontynuacja tej tradycji poprzez ustanowienie nowego poziomu jakości, produktywności i opłacalności w druku cyfrowym, które dają naszym klientom znaczącą przewagę konkurencyjną przez redukcję odpadów, najwydajniejszy model łańcucha dostaw just-in-time oraz możliwości wzrostu sprzedaży dzięki innowacyjnemu marketingowi. CEO Hinojosa przyznał, że część jego klientów, która zaczęła importować opakowania z Chin, obecnie ponownie korzysta z usług jego firmy: Teraz mogą nanosić na swoje opakowania dokładnie te same obrazy czy grafiki, co na swoje produkty. Drugi użytkownik systemu EFI Nozomi, McGowans Print specjalizuje się w cyfrowej produkcji materiałów POS, do której wykorzystuje urządzenia takich firm jak Xeikon, HP czy Scodix. Jest wiodącym dostawcą cyfrowych usług druku w Irlandii, zarówno w obszarze druku arkuszowego, jak i superwielkoformatowego. System Nozomi jest wykorzystywany do produkcji materiałów POS w średnich i niskich nakładach, których produkcja w technologii offsetowej przestała być opłacalna. Za niewątpliwym sukcesem, jaki osiągnął Mal McGowan, stoi jego zdolność dostosowywania się do zmian rynkowych: Przeanalizowaliśmy wszystkie technologie jednoprzebiegowe dla druku wielkoformatowego dostępne na rynku i biorąc pod uwagę nasz profil produkcji uznaliśmy, że EFI Nozomi będzie najlepszym wyborem. Teraz otwiera się przed nami również rynek opakowań z tektury falistej. To przełomowa inwestycja dla naszej firmy.

Lukratywny rynek

Według szacunków firmy EFI technologia single-pass Nozomi jest konkurencyjna do wielkości zamówienia rzędu 20 tys. m2, a jeśli dodatkowo uwzględnia ono druk kolorem białym lub dzięki Nozomi można zadrukowywać podłoże niższej jakości niż w przypadku offsetu, to punkt przecięcia znajduje się na poziomie 32 tys. m2. W porównaniu z technologią multi-pass, czyli ruchomej głowicy drukującej przesuwającej się nad podłożem, punkt opłacalności technologii single pass jest usytuowany nawet kilkunastokrotnie wyżej – co zdaniem amerykańskiego producenta pozwala konkurować z technologią flexo HD. 

Firma EFI szacuje, że globalny rynek opakowań wart jest 525 mld USD, zaś tych wykonanych z tektury falistej – 130 mld USD. Wolumen tego segmentu to 250 mld m2 – około 80% opakowań jest zadrukowywanych, choć druk wielobarwny wysokiej jakości stanowi zaledwie 10%. Rośnie on jednak bardzo dynamicznie – w Europie w tempie 22% rocznie, co związane jest z rewolucją w e-handlu i rynkowymi trendami. A te bardzo tekturze falistej sprzyjają: jest materiałem ekologicznym, lekkim, wytrzymałym, a jednocześnie dobrze chroniącym zapakowany produkt. Właściciele marek coraz chętniej wykorzystują opakowania typu shelf-ready, na popularności zyskują także personalizacja i wersjonizacja opakowań. Firma EFI ocenia, że wartość rynku, na którego potrzeby odpowiada system Nozomi, to nawet 9 mld USD.

Kompletny ekosystem

Firma EFI dedykuje platformie Nozomi najbardziej zaawansowaną wersję procesorów Fiery, która pozwoli na optymalne wykorzystanie jej możliwości produkcyjnych. Wydajne i niezawodne workflow to również kluczowa sprawa na bardzo konkurencyjnym rynku przetwórstwa tektury falistej; w ofercie amerykańskiego koncernu znaleźć można oprogramowanie EFI Corrugated Packaging Suite, będące swoistym MES (Manufacturing Execution System – systemem zarządzania produkcją), optymalizujące procesy produkcyjne i oferujące pełen pakiet narzędzi, doskonale ze sobą współpracujących i pozwalających na maksymalizację wydajności, dzięki którym Nozomi C18000 może drukować inną wersję każdego arkusza bez najmniejszej utraty wydajności.

Kolejnym, trzecim użytkownikiem systemu EFI Nozomi, który zdecydował się na inwestycję w kompletny ekosystem do produkcji opakowań z tektury falistej, jest amerykańska firma Corrugated Synergies International, LLC (CSI). Jej istotnym elementem – oprócz Nozomi C18000 – jest EFI Corrugated Packaging Suite, zintegrowany z dedykowanym DFE EFI Fiery NZ-1000. Co ciekawe, finalna decyzja została przez CSI podjęta podczas konferencji EFI Connect 2018.  AN