Eurocast rewolucjonizuje rynek opakowań z folii sztywnych 
1 Jan 1970 13:32

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W maju 2018 roku spółka z o.o. Eurocast – producent szerokiego asortymentu nowoczesnych wielowarstwowych folii giętkich z polipropylenu i polietylenu oraz folii sztywnych APET, przeznaczonych do produkcji opakowań głównie dla przemysłu spożywczego i medycznego – zakończyła swą najnowszą inwestycję. Złożyły się na nią: rozbudowa zakładu zlokalizowanego na Pomorzu oraz uruchomienie nowej innowacyjnej linii do produkcji asymetrycznej folii APET. 

Firma Eurocast, dysponująca obecnie powierzchnią magazynowo-produkcyjną powiększoną do 14 tys. m2, nieprzerwanie inwestuje w nowe technologie. Po uruchomieniu prekursorskiej technologii pokrywania folii warstwą tlenku aluminium oraz wdrożeniu cieszących się niezwykłym zainteresowaniem spektrum wyrobów z AlOx, nadszedł czas na kolejną spektakularną odsłonę możliwości w branży przetwórstwa folii i produkcji opakowań. 

Nowo uruchomiona linia do produkcji folii APET, już czwarta w parku maszynowym, nie tylko zwiększa wydajność fabryki o 40% w zakresie folii twardych, ale również pozwala wdrożyć innowacyjną, wielowarstwową, asymetryczną folię APET opartą na 

zastosowaniu trzech układów uplastyczniających, z których dwa produkują zewnętrzne warstwy różnych grubości, a trzeci warstwę wewnętrzną. Zewnętrzne układy uplastyczniające gwarantują szczelne pokrycie warstwy wewnętrznej wykonanej w 75% z materiałów wtórnych i zapewniają możliwość wykorzystania ich do wytwarzania opakowań dla przemysłu spożywczego. 

Asymetryczna folia APET posiadająca zewnętrzne warstwy różnej grubości charakteryzuje się lepszymi własnościami wytrzymałościowymi niż powszechnie znana folia APET o symetrycznej strukturze. W rezultacie wytwarzana folia o zróżnicowanej warstwowości może być znacznie cieńsza w stosunku do folii APET dostępnych na rynku. Wspomniany aspekt niesie za sobą kolejne korzyści, a mianowicie możliwość znacznego obniżenia masy opakowania, nawet o 20%. 

Inwestując w nową technologię Eurocast cały czas bierze pod uwagę dobro środowiska. Uruchomiona linia produkcji asymetrycznej folii daje ogromne możliwości wytwarzania produktów przyjaznych środowisku. Produkcja innowacyjnej folii APET, prócz zysku w postaci poprawionych właściwości mechanicznych, gwarantuje firmie Eurocast ograniczenie oddziaływania na środowisko naturalne procesu produkcyjnego przez:

– zużywanie mniejszej ilości oryginalnych materiałów polimerowych do produkcji;

– wzrost wykorzystania materiałów wtórnych pochodzących z recyklingu;

– możliwość zastosowania w technologii termoformowania cieńszych folii APET poprzez zastosowanie innowacyjnego materiału wielowarstwowego o większej sztywności. 

Wdrożona w zakładzie Eurocast Sp. z o.o. produkcja wielowarstwowej folii APET pozwala nam świadczyć usługi o wysokim stopniu innowacyjności, umożliwiające wytwarzanie wyrobów nowych oraz istotnie udoskonalonych. Nowe produkty wpłyną na poprawę ochrony środowiska naturalnego poprzez istotne obniżenie zużycia surowców petrochemicznych oraz wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu – podkreśla Krzysztof Wiśniewski, prezes firmy Eurocast Sp. z o.o. – Jednak to nie wszystko, czym firma Eurocast oczarowuje branżę opakowań z folii sztywnych. Nasza kadra inżynierska opracowała szereg nowatorskich projektów bazujących na asymetryczności produkowanych wyrobów.

Jednym z nowych projektów firmy Eurocast jest folia spieniona w warstwie wewnętrznej FOAMED-APET. Gęstość folii spienionej można obniżyć nawet do 50% w porównaniu z konwencjonalnymi foliami APET, w zależności od aplikacji końcowej. Ponadto FOAMED-APET firmy Eurocast jest produkowany na linii 5-warstwowej, co do tej pory było niespotykane na polskim rynku. Pięciowarstwowość folii daje ogromne możliwości dostosowywania parametrów do specyficznych wymagań klientów. 

Firma opracowała również 2-kolorową folię APET-BICOLOR, która umożliwia wykonanie opakowania o odmiennym zabarwieniu wewnątrz i na zewnątrz. Taka opcja zaspokaja wymagania klientów produkujących opakowania premium. 

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się nowatorski projekt idealnie współgrających wyrobów CRYSTA-BASE oraz CRYSTA-LID, których wysokie właściwości barierowe i pełna recyklowalność rokują duże szanse na sukces. Monolityczna folia APET CRYSTA-BASE charakteryzuje się wysoką barierą (OTR na poziomie 2,5 cm3/m2; WVTR 5 g/m2) bez konieczności zastosowania w składzie warstwy EVOH. Produkt CRYSTA-BASE wykonany jest wyłącznie z tworzywa PET, przez co może być poddawany recyklingowi w 100%. Kompatybilnym wyrobem, o idealnych parametrach zgrzewania, przeznaczonym na folię wieczkową jest CRYSTA-LID – folia BOPET z powłoką barierową na bazie AlOx. Analiza wartości współczynnika przepuszczalności tlenu, jak również współczynnika przepuszczalności pary wodnej (odpowiednio <1 cm3/m2; <1 g/m2) produktu CRYSTA-LID potwierdza jego doskonałe właściwości barierowe. Oba produkty zastosowane wspólnie stanowią pełne rozwiązanie barierowe, które może być poddane w 100% recyklingowi, co jest niemożliwe w przypadku stosowanych powszechnie na rynku wielowarstwowych opakowań z folii koekstrudowanych wykonanych z różnych materiałów. Zaprojektowane rozwiązanie otwiera nowe możliwości w sektorze opakowań przyjaznych środowisku. 

W ciągu ostatnich 4 lat Eurocast zainwestował ponad 12 milionów euro w rozwój firmy, ale przede wszystkim w tworzenie nowych produktów. Firma skupiła się na realizacji rozwiązań, które są innowacyjne nie tylko z uwagi na ich skład i właściwości przetwarzania, ale przede wszystkim ze względu na ograniczony wpływ na środowisko. Spółka stawia konsekwentnie na recyklowalność swych wyrobów, bo od tego zależy przyszłość naszej planety.

Artykuł sponsorowany