Zadruk opakowań giętkich, tekturowych oraz tub, wykonywany na konwencjo-nalnych oraz cyfrowych maszynach wąskowstęgowych, znajdzie się w centrum uwagi Strefy Drukowania Opakowań (Package Printing Zone) – nowego przedsięwzięcia organizatorów zbliżających się targów Labelexpo Europe 2011 (28 września – 1 października). Zwiedzających mają przyciągnąć demonstracje produktów „na żywo” oraz seminaria specjalistów. Mike Fairley, Dyrektor Strategiczny przyjrzał się ewolucji dokonującej się w tym szybko zmieniającym się sektorze druku.
Trudno nie dostrzec, że drukowanie opakowań jest jednym z najbardziej dynamicznych sektorów poligrafii. Faktycznie: wartość rynku produkcji opakowań giętkich i tekturowych tylko w Europie jest oceniana na ponad 20 mld euro. Drukowanie opakowań znajduje się w centrum zainteresowań, które obejmują: zmieniające się potrzeby konsumentów, ewoluujące przepisy prawa, rozwój technologii, nowe wymagania dotyczące wydajności produkcji, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, a także pojawienie się produktów typu „own label” (własne marki sieci handlowych) oraz coraz większą presję na obniżkę cen i kosztów produkcji.
Wyzwaniami, jakie stoją przed producentami dóbr i firmami nimi handlującymi, jest znalezienie sposobu na tworzenie nowych produktów w coraz większej liczbie wersji, na ich opakowanie w bardziej „spersonalizowany” sposób, na współpracę z klientami, a wszystko to przy mniejszych nakładach i niższych kosztach. Najlepszym rozwiązaniem dla osiągnięcia wymienionych celów może być przeniesienie produkcji opakowań na maszyny drukujące na wąskiej wstędze lub – jak w przypadku przemysłu etykiet samoprzylepnych – zwiększenie liczby instalacji drukarek cyfrowych.
Z analiz segmentu etykiet wynika, że nawet 15 proc. zdolności produkcyjnych drukarni etykiet samoprzylepnych jest dziś wykorzystywanych do tworzenia krótkich nakładów torebek, małych opakowań tekturowych, paczek, tub laminowanych, opakowań giętkich i im podobnych, do których produkcji używa się głównie maszyn o szerokości zadruku od 250 do 440 mm lub – w coraz większym stopniu – nawet do 500 mm.
Niezależnie od tego, czy zadruk odbywa się na konwencjonalnych, szybkich w narządzie fleksograficznych maszynach wąskowstęgowych, czy też na nowej generacji cyfrowych drukarkach rolowych i arkuszowych, wykorzystujących suchy lub płynny toner albo atrament UV, produkcja opakowań przechodzi zna-
czące zmiany na każdym etapie tworzenia: od fazy koncepcyjnej przez prepress, proofing, workflow i druk, aż po wykańczanie.
Podobnie jak wiele innych sektorów, również drukowanie opakowań giętkich nie jest odporne na zmieniające się wymagania zleceniodawców, takie jak skracanie wielkości nakładów, różnicowanie metod oznaczania produktów, testowanie nowych produktów przed ich rynkowym debiutem, redukcja zapasów czy skracanie łańcucha dostaw. Te zmiany zaczynają faworyzować druk na wąskiej wstędze i wykorzystanie cyfrowych technologii druku.
Na nadchodzącej prezentacji, która odbędzie się w Strefie Drukowania Opakowań na Labelexpo, Randy Parish, prezes Fasson Rapid-Roll, przedstawi korzystne perspektywy rozwoju rynku opakowań giętkich, jakie stoją przed drukarniami wąskowstęgowymi w sektorach artykułów spożywczych, samochodowych, karmy dla zwierząt i zdrowego jedzenia – czyli wszędzie tam, gdzie folie nieuszlachetnione są najpierw zadrukowywane, a następnie zabezpieczane lakierami lub laminatami.
Przykładami produktów żywnościowych, których opakowania można zadrukować na maszynach wąskowstęgowych, są m.in. porcjowane przekąski, artykuły spożywcze w proszku (zupy, przyprawy, sosy), kawa oraz artykuły regionalne, zaś w sektorze środków higieny osobistej szampony, odżywki, balsamy, kosmetyczne zestawy podróżne oraz produkty promocyjne. W ten sam sposób można zadrukować też saszetki z porcjowanym mięsem, suche przekąski oraz produkty promocyjne (żywność dla zwierząt), a także batoniki, suplementy diety, suche preparaty proteinowe, zdrowe przekąski oraz napoje w proszku (zdrowa żywność).
W podobnym tonie utrzymane są wyniki niedawnego badania firmy ExxonMobil Chemical, poszukującego tych segmentów rynku, w których cyfrowe drukarnie wąskowstęgowe mają największe szanse na rozwój. Wyniki dowodzą, że cyfrowe urządzenia w wąskiej i średniej wstędze do zadruku opakowań giętkich mają szczególnie wysoki potencjał tworzenia rozwiązań o wartości dodanej na rynku producentów lodów oraz opakowań na ciastka i słodycze. W Strefie Drukowania Opakowań opowie o tym Massimo Ferrari z ExxonMobil Chemicals. Druk wąskowstęgowy pozwala wyeliminować koszty magazynowania produktów, co w przypadku lodów – artykułu, na który popyt zmienia się w zależności od pogody – ma niebagatelne znaczenie. Dodajmy do tego trudność przechowywania i transportu produktów mrożonych, by zrozumieć, dlaczego drukowanie na wąskiej wstędze – zarówno konwencjonalne, jak i cyfrowe – zaczyna zyskiwać na popularności w tym sektorze żywności.
Zdaniem ExxonMobil Chemical, główne wyzwania, przed którymi stoi obecnie segment drukowania wąskowstęgowego to zapewnienie bardziej jaskrawych kolorów zadruku, opracowanie technologii pozwalających na symulowanie rezultatu drukowania natychmiast po stworzeniu projektu, utrzymanie wierności kolorystycznej gotowego opakowania, a także podniesienie tempa, z jakim nowe produkty są aprobowane i wypuszczane na rynek.
Drukarnie wykorzystujące cyfrowe maszyny wąskowstęgowe do zadrukowywania opakowań giętkich powinny szukać swojej szansy w szybkiej promocji produktów na dużych imprezach (np. festiwalach muzycznych), w produkcji opakowań odwołujących się do aktualnych wydarzeń, takich jak mistrzostwa świata, igrzyska olimpijskie, popularne seriale telewizyjne, filmy, czy wreszcie w tworzeniu limitowanych edycji opakowań.
Nie ma wątpliwości, że to na rynkach wykorzystujących pojedynczą wstęgę drukarze wąskowstęgowi zyskają najwięcej. Jest ona mniej skomplikowana od folii wielowarstwowych, tymczasem dalsze usprawnienia w technologii drukowania, narzędzi kontrolowania procesów i materiałów opakowaniowych będą niezbędne, by w pełni wykorzystać szanse stojące przed wąską wstęgą w sektorze opakowań giętkich.
Przejdźmy teraz do maszyn do konwencjonalnego i cyfrowego drukowania wąskowstęgowego i ich miejsca na dzisiejszym rynku poligraficznym. Większość czołowych producentów urządzeń tego typu ma obecnie modele stworzone specjalnie z myślą o opakowaniach giętkich.
Przykładowo: firma Nilpeter pokaże w Brukseli nową 22-calową (570-mm) maszynę FA-6 do drukowania na foliach nieuszlachetnianych o minimalnej grubości 12 µm, za pomocą której – jak twierdzi – jest w stanie wykonać 8-kolorową pracę w 4,5 minuty (z wliczeniem czasu wymiany zespołów farbowych). Maszyna powinna zainteresować drukarzy zastanawiających się nad wejściem na rynek opakowań giętkich. Holenderski producent maszyn drukujących, firma MPS, także pokaże swoje urządzenie o nazwie EXL, przeznaczone dla segmentu opakowań giętkich i wyposażone w technologię Crisp Dot, a także nowe modele EC i EF o konstrukcji przeznaczonej do zadruku etykiet rękawowych.
Nilpeter FA-6 oferuje zadruk wstęgi o maksymalnej szerokości 558 mm. Wspomniane urządzenie jest adresowane do drukarń zajmujących się produkcją opakowań i etykiet, które poszukują kompleksowego rozwiązania zdolnego sprostać wysokim wymaganiom jakościowym. Na szczególną uwagę zasługuje ośmiokolorowa wersja maszyny, którą wyposażono jednocześnie w moduły UV oraz system suszący nadmuchem gorącego powietrza. Urządzenie drukuje na szerokim spektrum materiałów opakowaniowych.
Trzej liderzy w segmencie cyfrowych maszyn do drukowania wstęgowego także przygotowali nowe wersje swych maszyn cyfrowych do drukowania etykiet giętkich. Rynkowy lider, firma HP Indigo z ponad 1100 maszynami
sprzedanymi w tym segmencie, pokaże na targach maszynę WS6000 do drukowania etykiet rękawowych oraz folii do opakowań giętkich o grubości od 12 µm. Drukarka jest wyposażona w system suszący inline, który skraca czas schnięcia farb na opakowaniach.
Xeikon, producent wąskowstęgowych maszyn cyfrowych, opartych na technologii suchego tonera, uzupełnił swoją ofertę o model 20-calowy (Xeikon 3500), stanowiący większą wersję maszyny 13-calowej (Xeikon 330). Oba są maszynami produkowanymi w technologii LED, drukującymi w rozdzielczości 1200 dpi na szerokiej gamie podłoży, w tym również folii BOPP, PVC oraz PET.
Inny producent maszyn wąskowstęgowych, firma EFI Jetrion, także pokaże swój najnowszy cyfrowy atramentowy system 4830 z suszeniem UV LED oraz nowo opracowany atrament elastyczny, który umożliwia druk na nieuszlachetnianych foliach i podłożach wrażliwych na wysoką temperaturę, takich jak etykiety rękawowe, a tym samym otwiera przed drukarzami etykiet szansę wejścia na rynek opakowań giętkich. Urządzenie pozwala również na drukowanie bielą w jednym przejściu folii przezroczystych i podłoży metalizowanych.
W ostatnim czasie na rynku pojawiły się również innowacyjne rozwiązania przeznaczone do zadruku opakowań tekturowych na wąskiej wstędze. Ich producenci, którym zależy na szybkim narządzie, wysokiej jakości druku oraz płynnej produkcji na żądanie towarów oznaczonych zmiennymi kodami jednostkowymi i w małych nakładach, otrzymują możliwość drukowania cyfrowego z użyciem maszyny HP Indigo WS6000. W połączeniu z systemem wykańczania tektury AB Graphic Digicon umożliwia ona producentom opakowań z tektury lepszą obsługę klientów. Jednocześnie producenci towarów, wykorzystujący maszyny cyfrowe do drukowania etykiet zyskują możliwość opłacalnego wypuszczania na rynek nowych produktów, lepiej prezentujących się na półkach sklepowych.
Oferujący drukowanie na wstędze o maksymalnej szerokości 516 mm, Xeikon 3500 stanowi pomost między cyfrowymi i tradycyjnymi maszynami drukującymi, umożliwiając opłacalne drukowanie na wstędze krótszej od 4 tys. mb. Demonstracje dekoracji nadrukowanych z jego pomocą na tekturze, tubach i wiadrach staną się częścią pokazów Xeikona w Strefie Drukowania Opakowań na Labelexpo, podczas gdy przedstawiciele firm Agfa: dotrix i Xerox, także „atakujących” rynek niskonakładowego druku opakowań z tektury, wystąpią w Brukseli z seminariami. Zwiedzający będą mogli również zobaczyć ofertę producentów maszyn konwencjonalnych, m.in. firm Omet i Gallus.
Podsumowując, wąsko- i średniowstęgowe maszyny drukujące, tak konwencjonalne, jak i cyfrowe oferują producentom opakowań giętkich i z tektury możliwość tworzenia nowych, niskonakładowych aplikacji opakowaniowych, zróżnicowanych i spersonalizowanych produktów, szybkiej dostawy do klienta i ograniczenia kosztów magazynowych, a przez to stają się coraz bardziej opłacalne.
Tegoroczna Strefa Drukowania Opakowań na Labelexpo Europe z pewnością dostarczy drukarzom opakowań giętkich i z tektury świetną okazję do obejrzenia i usłyszenia o innowacjach w sektorze wąskowstęgowych maszyn konwencjonalnych i cyfrowych, drukujących na foliach nieuszlachetnianych oraz na szerokiej gamie materiałów laminowanych.
Siły napędzające rozwój wąskowstęgowego drukowania opakowań nie słabną i drukarze, którzy są wystarczająco rozsądni, by zainwestować w nowe maszyny, rozwiązania i aplikacje, będą zbierać tego owoce.
Nie pozostawaj w tyle. Obejrzyj najnowsze odkrycia na targach Labelexpo Europe 2011, odbywające się w dniach 28 września – 1 października w Brukseli.