Flexo w jakości HD
1 Jan 1970 10:25
Od lat firma EskoArtwork dostarcza oprogramowanie i rozwiązania sprzętowe dla branży opakowań. Firma należy do czołowych graczy na rynku cyfrowej technologii wykonywania form fleksodrukowych (opracowanej w 1995 r.). Jak twierdzi, obecnie jej płyty cyfrowe CDI (Cyrel Digital Imager) stanowią 90 proc. tego rynku.
Naświetlarki CDI pozwalają uzyskać jakość jeszcze niedawno dostępną jedynie w offsecie lub rotograwiurze. Firma Esko Artwork wciąż stara się udoskonalać swoje rozwiązania, na każdym etapie produkcji zadając sobie pytania: czy można zrobić to lepiej? szybciej? bardziej efektywnie? Usprawnienia cyklu produkcyjnego dotyczą jego każdej fazy, czy jest to zmiana metody rastrowania, automatyzacji wykonywania formy drukowej, czy ulepszenia samej konstrukcji naświetlarki.
Niezależnie od segmentu produkcji, firma EskoArtwork jest w stanie dostarczyć rozwiązanie stosowne do potrzeb i oczekiwań klientów: od wąskowstęgowego druku etykiet poprzez druk opakowań giętkich, aż do druku na tekturze falistej. Dostępne są rozwiązania przeznaczone dla płyt i tulei, dla płyt do suchego offsetu i druku fleksograficznego. Możliwy jest wybór i konfiguracja naświetlarki CDI zgodnie z bieżącymi potrzebami produkcyjnymi, a następnie ich zmiana w miarę rozwoju firmy. Dostępne modele są zgodne z dostępnymi na rynku formatami płyt i tulei, pozostawiając dowolność wyboru dostawcy płyt i metody procesowania (płyty wodne, solwentowe, termiczne).
Wszystkie CDI wyposażone są w laser włóknisty i optykę gwarantującą wysokiej jakości odwzorowanie obrazu. Wszystkie naświetlarki pracują w zakresie rozdzielczości pomiędzy 2000 i 2540 dpi. Dodatkowo po zmianie optyki na HighRes uzyskuje się podwyższenie rozdzielczości do 4000 dpi, co pozwala na uzyskanie gładkich przejść tonalnych (szczególnie istotne w najwyższych i najniższych wartościach). Naświetlarki przeznaczone dla segmentu druków wysoko zabezpieczonych pracują z rozdzielczością 8000 dpi (a w szczególnych wypadkach w jeszcze wyższej). Wydajność naświetlania zależy od wybranej optyki – w przypadku opcji Optics80 możliwe jest uzyskanie nawet 8 m2/h.
Stół do podawania płyt umożliwia bezpieczne i łatwe zamocowanie płyty na bębnie naświetlarki, dzięki czemu naświetlanie staje się procesem przyjaznym dla użytkownika. Naświetlanie obrazu bezpośrednio na płycie eliminuje użycie filmu, co ułatwia poprawne wykonanie formy drukowej, obniża koszty, a jednocześnie jest rozwiązaniem korzystniejszym pod względem regulacji środowiskowych.
Dzięki możliwości automatyzacji praktycznie każdego etapu procesu wykonania formy drukowej oraz wzrostowi jakości, fleksografia staje się bardzo atrakcyjną technologią druku. Dzięki technologii HD Flexo możliwe jest uzyskanie rezultatów oczekiwanych przez każdego drukarza: delikatnych zejść w przejściach tonalnych, wiernego odwzorowania szczegółów i wysokich gęstości optycznych w obszarach apli oraz wysokich wartości tonalnych. Jak twierdzi EskoArtwork, płyty wykonane w technologii HD Flexo okazały się stabilniejsze od płyt konwencjonalnych w produkcji długich nakładów, zapewniając w pełni powtarzalną jakość.
Wybrane modele CDI (CDI Advance Cantilever 1450 i CDI Advance Cantilever 1750) mają możliwość naświetlania – prócz płyt – także tulei (w technologii Cyrel Round). Zastosowanie tulei pozwala zwiększyć prędkość drukowania i zapewnia dokładne pasowanie. W trakcie ich wykonania unika się deformacji i dystorsji, a tym samym możliwe jest uzyskanie wysokiej dokładności odwzorowania geometrii. Cyfrowe tuleje mogą konkurować z rotograwiurą w druku, np. torebek na mrożonki, gdzie wzór jest przystosowany do zadruku bez końca, ze względu na dalszy proces technologiczny (pojedyncze cięcie przed zapakowaniem i zgrzaniem). Dla szerokiej wstęgi firma EskoArtwork oferuje system automatycznego mocowania, co pozwala na zmianę tulei przez jednego operatora bez dodatkowych narzędzi. Każda z wymienionych naświetlarek CDI może służyć do naświetlania płyt po założeniu bębna.
Skokiem w technologii fleksograficznej jest również UVInline. Płyty cyfrowe są naświetlane światłem UV (naświetlanie główne) na tym samym urządzeniu, na którym powstaje obraz (CDI). Oznacza to, że bezpośrednio po zdjęciu płyty z naświetlarki jest ona wywoływana (w drodze wymywania lub procesu termicznego). Połączenie tych dwóch procesów pozwala na redukcję kosztów i zwiększenie jakości. Każdy centymetr kwadratowy płyty otrzymuje dokładnie tę samą ilość światła UV potrzebnego do pełnej polimeryzacji płyty, dodatkowo eliminując ryzyko uszkodzenia maski przed utwardzeniem elementów drukujących.
Kolejnym elementem pozwalającym na automatyzację procesu jest oprogramowanie Digital Flexo Suite. W zależności od segmentu produkcji możliwy jest wybór programu Digital Flexo Suite z narzędziami i modułami specyficznymi dla rynku etykiet, opakowań elastycznych lub montaży dla tektury falistej. Dla każdej przygotowywanej płyty można wygenerować raport produkcyjny, a zwiększenie wydajności produkcji można uzyskać również poprzez stosowanie hotfolderów.
Najnowszym rozwiązaniem firmy EskoArtwork jest technologia HD Flexo 2.0 – kombinacja optyki 4000 ppi ze specjalnie zaprojektowanym pod wysoką rozdzielczość systemem rastrowania. Korzyści takiego rozwiązania to: gładkie przejścia tonalne (druk praktycznie do 0 proc.); szersza przestrzeń odwzorowania, dzięki uzyskiwaniu w procesie druku jednocześnie bardzo niskich wartości i wysokich gęstości optycznych w obszarach aplowych; mniejsza potrzeba ingerencji w korektę grafiki; wysoka stabilność druku. Dzięki tym zaletom HD Flexo staje się nowym standardem druku.
Dystrybutorem produktów firmy EskoArtwork w Polsce jest firma Digiprint.
Zbigniew Jemioło