Inteligentne nośniki ładunków: optymalizacja procesów
1 Jan 1970 13:59

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Niezawodna identyfikacja palet oraz ich ładunku, skrócenie czasu odbioru towarów i bezproblemowe śledzenie przesyłek – technologia RFID oferuje wiele korzyści dla logistyki. Małe transpondery, w odróżnieniu od kodów kreskowych lub etykiet, są w stanie gromadzić znacznie więcej informacji i w dowolnym momencie zapewnić do nich dostęp – także w dużych ilościach i w mgnieniu oka dzięki masowemu odczytowi (tzw. bulk reading). Umożliwia to operatorom znacznie precyzyjniejsze – a tym samym wydajniejsze – kontrolowanie procesów produkcyjnych i logistycznych. 

Zastosowanie technologii RFID (Radio Frequency Identification) w produkcji i logistyce staje się coraz powszechniejsze. Odpowiednie urządzenia pozwalają zmienić produkty i wyposażenie w inteligentne, zdolne do komunikacji nośniki ładunków. Transpondery o małych rozmiarach, które można w prosty sposób zintegrować z produktami lub ich nośnikami, są dodatkowo w stanie przechowywać duże ilości danych, nagrywać je w ciągu sekund, a następnie odczytywać – i to wszystko bezdotykowo. Dzięki wykorzystaniu i ocenie tych danych użytkownicy mogą optymalizować swe indywidualne procesy – i ostatecznie cały łańcuch tworzenia wartości – w bardziej ukierunkowany i tym samym opłacalny sposób. 

Analiza danych z pomocą palet wielokrotnego użytku 

Jedna z bardziej obiecujących opcji wykorzystania tagów RFID dotyczy palet wielokrotnego użytku. Solidne i wytrzymałe nośniki ładunków stanowią częsty element łańcucha dostaw, a jako element wykorzystywany wielokrotnie i przez wiele lat stanowią cenne źródło informacji. Co więcej, na ogół służą przy wielu zróżnicowanych zadaniach magazynowych i transportowych, a zatem nadają się do gromadzenia informacji, np. dotyczących dat przyjęcia i wydania towaru, kompletacji zamówień albo produkcji. W dodatku wykorzystuje się je zwykle w ilościach hurtowych (czyli statystycznie miarodajnych), co czyni zebrane dane jeszcze bardziej przydatnymi. 

Nośniki ładunków wyposażone w technologię RFID mają zwykle dwa tagi umieszczane na etapie produkcji w pustych przestrzeniach zlokalizowanych w stopach palety. Dzięki takiemu umiejscowieniu jeden z tagów zawsze znajduje się w pobliżu czytnika – niezależnie od pozycji, w jakiej ułożona jest paleta. Małe transpondery mogą przechowywać i transmitować dane kompletnie bezdotykowo i bez kontaktu wzrokowego, nawet z odległości kilku metrów. Nie można ich zgubić – ponieważ są trwale ukryte w konstrukcji nośnika – a dodatkowo są odporne na wysokie i niskie temperatury, wpływ wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne. To wszystko zaś oznacza, że mogą być używane przez długi okres w bezpieczny i niezawodny sposób. 

Niepowtarzalne dane gromadzone w transponderze

Znaczącą korzyścią dla firm, którą zapewnia technologia RFID, jest możliwość przechowywania przez tagi dużych ilości informacji dotyczących produktów umieszczonych na paletach (np. ich numerów seryjnych, ilości i ciężaru albo daty przydatności do użytku). W rezultacie paleta i ładunek mogą być niezawodnie zidentyfikowane w dowolnym momencie. Możliwości zastosowań są wielorakie i zależą w praktyce od potrzeb danej branży; przykładowo użytkownicy z sektora chemicznego mogą przechowywać informacje na temat substancji niebezpiecznych umieszczonych na palecie po to, by w trakcie magazynowania były właściwie obsłużone. Producenci żywności mogą dostarczać swoje produkty o krótszej przydatności do spożycia szybciej i na lokalne rynki. Firmy farmaceutyczne mogą monitorować numery partii i tym samym stale śledzić najbardziej wrażliwe produkty. Dystrybutorzy mogą uzyskać pełen dostęp do informacji na temat przemieszczania ich produktów, co pozwala na automatyczne uzupełnianie stanów magazynowych. Te wszystkie rozwiązania usprawniają logistykę i mogą przyczynić się do oszczędności kosztów.

Znaczniki RFID dodatkowo umożliwiają przygotowanie dokumentów przewozowych już w momencie, gdy przesyłka mija określoną stację kontrolną. Masowy odczyt pozwala na przeprowadzenie symultanicznego skanowania kilkuset poruszających się transponderów, tym samym oszczędzając czas i ogromnie upraszczając ten proces. Dzięki temu do lamusa odchodzi niewygodne i nieefektywne poszukiwanie numerów wysyłki lub kodów kreskowych, podobnie jak inspekcja wzrokowa. Firmy mogą dokładnie śledzić przepływ swych towarów, co minimalizuje ilość błędów i strat. Możliwe jest również ograniczenie miejsc, w których dochodzi do nadmiernej liczby wypadków; to wszystko przyczynia się do optymalizacji działań.

RFID atrakcyjne również dla dostawców usług łączonych

Technologia RFID w paletach wielokrotnego użytku przyda się również dostawcom usług poolingowych (czyli koordynujących wysyłkę wielu zamówień do jednego odbiorcy), ponieważ tagi mogą zawierać też informacje na temat samych palet. Natychmiast po wyprodukowaniu każda paleta otrzymuje Elektroniczny Kod Produktu (EPC), który ją wyróżnia i umożliwia niezawodną identyfikację, a także inne dane ustalone z odbiorcą, np. datę produkcji. Status palety również może zostać zarejestrowany przez transponder: czy znajduje się w fazie produkcji, jest transportowana do magazynu producenta, przewożona do odbiorcy, przez niego używana, uszkodzona, poddana recyklingowi lub zniszczona. W każdym z wymienionych przypadków palety przechodzą przez bramkę RFID lub przez współdziałające urządzenie, które sczytują dane z transpondera oraz gromadzą informacje na temat nowego statusu. To pozwala dostawcom usług poolingowych znacząco zwiększyć wiedzę na temat ich stanów magazynowych. W efekcie można zlokalizować miejsce każdej palety oraz dokonać analizy ich uszkodzeń lub strat. 

Innowacyjne palety plastikowe z technologią RFID

Cabka-IPS to jedna z firm wyznaczających trendy w obszarze technologii RFID dla palet. We współpracy z Instytutem Fraunhofera-IFF z Magdeburga, zajmującym się funkcjonowaniem i automatyzacją fabryk, opracowała system wdrażania tagów RFID w paletach wykonanych z tworzyw sztucznych. Ta technologia jest stosowana m.in. w paletach Heilbronner (HHP), które firma stworzyła wspólnie z dostawcą usług poolingowych GreenCycle wchodzącym w skład Grupy Schwarz. To niedroga i przyjazna dla środowiska alternatywa dla drewnianych palet Düsseldorf (DHP), opracowana jako przyszły standard dla fabryk o dużym poziomie automatyzacji. Transpondery wbudowane w podstawy tych palet pozwalają na ich niezawodną identyfikację oraz wspomagają precyzyjne rejestrowanie wszelkich ruchów towarów i niezawodne określanie ich obecnego położenia. 

Obecnie GreenCycle obsługuje ponad 1,5 mln palet z technologią RFID. Do innych korzyści stosowania tagów należą: możliwość skrócenia czasu obsługi ciężarówek przez firmy poolingowe, uzyskanie automatycznego przeglądu ładunków na paletach, a także śledzenie wszystkich ruchów towarów. Rozwiązanie RFID od Cabka-IPS czyni procesy transportu i logistyki szybszymi, bardziej wydajnymi oraz tańszymi. 

Uczyń niewidzialne widzialnym

Cabka-IPS, Instytut Fraunhofera-IFF, a także inni partnerzy pracują obecnie nad kolejnymi rozwiązaniami dotyczącymi transponderów dla palet wielokrotnego użytku, które mogłyby zapewnić wiele korzyści: jako element postępującej cyfryzacji oraz usieciowienia produkcji i logistyki nośniki ładunków są coraz mocniej skojarzone z Internetem Rzeczy. Dzięki użyciu czujników palety mogą również nagrywać dane dotyczące otoczenia, takie jak temperatura i wilgotność, a także przesyłać je w czasie rzeczywistym. Użytkownicy zyskują dostęp do wszystkich kluczowych danych za pośrednictwem urządzeń przenośnych takich jak smartfony, smartwatche czy tablety. To zaś oznacza, że mogą zostać ostrzeżeni w czasie, gdy dojdzie do usterki lub gdy określone wskaźniki osiągną poziom krytyczny, i szybciej zareagować. Precyzyjne i nieustanne analizy sieciowe łatwiej dostępnych informacji upraszczają obsługę długich i skomplikowanych łańcuchów wartości w sposób bardziej wydajny oraz przejrzysty niż kiedykolwiek wcześniej. Technologia RFID już teraz przygotowuje dla tego grunt – pozostaje jedynie nadać kształt szansom, jakie zapewnia. Sukcesy, które udało się dotychczas osiągnąć wskazują, że wielu użytkowników oraz dostawców usług poolingowych chce integracji i skorzystania z nowych szans w przyszłości.

Tłumaczenie: TK