Interaktywne etykiety zabezpieczają rumuńskie wina 
1 Jan 1970 13:07

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rumuński Krajowy Urząd ds. Winorośli i Wina (ONVPV) wykorzystuje najnowsze rozwiązania w dziedzinie etykiet holograficznych dostarczone przez specjalistę w dziedzinie druków zabezpieczonych, firmę Eltronis, by promować swoje regionalne produkty i chronić koneserów win przed potencjalnymi fałszerstwami. 

Nowe etykiety łączą w sobie łatwy do rozpoznania, atrakcyjny wizualnie holograficzny wzór marki z najwyższym poziomem zabezpieczeń, na które składają się unikalny kod oraz numer seryjny umożliwiający weryfikację w sieci i za pośrednictwem smartfonów. 

Wystarczy, by konsument zeskanował kod QR, który jest indywidualnie przypisany do każdej butelki z winem. W ten sposób zyskuje dostęp do wielu informacji dotyczących pochodzenia i szczegółów na temat produkcji wina oraz potwierdzenie, że jest ono oryginalne. Jeśli zeskanowana etykieta zawiera nieprawidłowy lub skopiowany kod, informacja o oszustwie natychmiast trafia do ONVPV.

Urząd nadzoruje zarządzanie winnicami i branżę winiarską oraz wspiera tradycje produkcji wina w Rumunii. Z tego powodu nowe etykiety holograficzne zaopatrzono w dobrze widoczne oznaczenie marki ONVPV, które ułatwia klientom poszukującym produktów wysokiej jakości wybór odpowiedniego wina w środowisku detalicznym.

Dorin Ştefan Duşa, dyrektor generalny w ONVPV, tłumaczy: Oznaczenia holograficzne, które potwierdzają pochodzenie i autentyczność wina, są ważnym elementem naszych działań na rzecz promowania lokalnych producentów i stanowią skuteczne narzędzie do walki z fałszerzami. Dzięki wzornictwu naszych etykiet konsumenci mogą znacznie łatwiej wchodzić w interakcję za pośrednictwem smartfonów i zyskują dostęp do najnowszych informacji na temat kupowanych przez siebie win. (...)

Przy produkcji swej najnowszej etykiety firma Eltronis wykorzystała wiedzę na temat technik i materiałów holograficznych zdobytą przy tworzeniu zaawansowanych zabezpieczeń dokumentów tożsamości. Na holograficzny wzór składa się wiele elementów zabezpieczających, co w praktyce uniemożliwia ich odwzorowanie, zaś materiał etykietowy pozwala na mocowanie ich do wielu typów podłoży. 

Dzięki wysokiej odporności na czynniki termiczne, mechaniczne i chemiczne etykiety nie da się usunąć bez jej uszkodzenia, a tym samym wykorzystać ponownie na innych produktach. Dodatkowo do nakładania danych zmiennych wykorzystano specjalną technikę druku podpowierzchniowego, dzięki czemu etykieta jest zarówno trwalsza, jak i wyjątkowo odporna na potencjalne modyfikacje.

Pete Smallwood, menedżer ds. rozwoju biznesu w Eltronis, wyjaśnia: Stosowanie hologramów do identyfikacji i ochrony produktów o charakterze regionalnym jest dobrze znane z uwagi na ich wizualną atrakcyjność oraz natychmiastową rozpoznawalność przez konsumentów. Dzięki uzupełnieniu ich o kod QR i najnowsze rozwiązania holograficzne nie tylko gwarantują silniejsze oddziaływanie na klienta w punkcie sprzedaży, ale także podnoszą poziom zabezpieczeń na zupełnie nowy poziom, łącząc optymalne zabezpieczenia fizyczne i cyfrowe.

To fantastyczne, że ONVPV nie zaprzestaje inwestycji w technologie zabezpieczeń, aby promować regionalne produkty i że tak zdecydowanie walczy z fałszerstwami.

Na podstawie materiałów firmy Eltronis opracował TK