Iwasaki podbija Europę
1 Jan 1970 08:52

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Japońska firma Iwasaki Tekko Co. Ltd to jeden z czołowych producentów maszyn do druku etykiet w Kraju Kwitnącej Wiśni. Historia przedsiębiorstwa sięga początku lat 50. ubiegłego wieku, gdy Jitsuo Iwasaki uruchomił swój pierwszy mały warsztat do produkcji płaskich maszyn typograficznych. W latach 90. firma rozszerzyła swoją ofertę o semirotacyjne maszyny do druku etykiet w technologii offset UV.

Obecnie firma Iwasaki koncentruje się na produkcji maszyn nisko- i średnionakładowych: zarówno typograficznych do druku płaskiego sprzedawanych głównie odbiorcom z rynków Azji i Środkowego Wschodu, jak i semirotacyjnych maszyn offsetowych z sukcesem sprzedawanych w Japonii, Korei, Chinach, Europie, USA i Ameryce Południowej. Maszyny Iwasaki znajdują zastosowanie głównie w produkcji dla branż: przemysłowej, spożywczej, napojów, środków czystości, produktów ochrony zdrowia i farmaceutycznej. Maszyny offsetowe ze względu na bardzo wysoką jakość druku świetnie sprawdzają się w produkcji wysoko uszlachetnionych etykiet na wina i alkohole. 

Iwasaki produkuje również zespoły do postpress takie jak: wycinarki rotacyjne i płaskie, płaskie automaty do złocenia na gorąco, wytłaczania oraz sitodruku; rotacyjne do złocenia na gorąco i foliowania na zimno; a także zespoły delam relam (do delaminacji i ponownej laminacji). Systemy do uszlachetniania i obróbki końcowej mogą pracować zarówno w wersji in-line, włączone w linie z maszynami drukującymi Iwasaki, jak i off-line, dzięki czemu obróbkę po druku można wykonać w niezależnym procesie, zapewniając użytkownikom optymalizację produkcji. 

Pierwsza maszyna semirotacyjna flekso UV na rynku

W reakcji na potrzeby rynku w 2017 r. firma Iwasaki rozpoczęła sprzedaż semirotacyjnych maszyn drukujących w technologii fleksograficznej. Nie była to kompletna nowość w jej ofercie, gdyż Iwasaki produkowała zespoły fleksograficzne znacznie wcześniej, jako doposażenie maszyn offsetowych – i takich maszyn sprzedano kilkanaście. Konfiguracja maszyny w pełni fleksograficznej okazała się całkowitą nowością na rynku i ciekawym rozwiązaniem szczególnie dla tych drukarzy, którzy do realizacji zleceń wysokonakładowych wykorzystują rotacyjne maszyny fleksograficzne znanych światowych marek, jednak chcą rozszerzyć swoją ofertę również o druk nisko- i średnionakładowy. Jedną – ale niejedyną – opcją jest dla nich zakup rozwiązań cyfrowych. Do niedawna Iwasaki oferowało im wyłącznie semirotacyjne maszyny typograficzne (LR3, obecnie Fusion) i offsetowe UV (TR2), które doczekały się setek instalacji na całym świecie, jednak dla drukarni flekso wejście w inną technologię (offset czy typografia wymagającej innej przygotowalni, farb i umiejętności operatora) nie było najłatwiejszym rozwiązaniem.

Inżynierowie Iwasaki doszli do wniosku, że potrzeby rynku idealnie uzupełni semirotacyjna maszyna fleksograficzna UV, która pozwala na niskonakładową produkcję z wykorzystaniem standardowych płyt flekso oraz odpowiednich farb UV, gwarantując drukarniom wykorzystującym tę technologię zachowanie spójności w systemach prepressowych w zakresie farb i podłoży. Tak powstał model IF 330.

Koszty obsługi stanowią ważny element opłacalności produkcji niskonakładowej. IF 330 pracuje z cylindrami w jednym rozmiarze i nie wymaga ich wymiany przy realizacji prac o różnej długości powtórki. Ponadto IF 330 potrzebuje polimerów i płyt wycinających jedynie w rozmiarach produktu końcowego (np. w rozmiarze etykiety) znacznie ograniczając koszty produkcji. Na maszynie Iwasaki IF 330 praca może zostać ukończona w jednym przebiegu lub obróbka po druku może mieć miejsce off-line, z zastosowaniem rozwiązań takich jak wycinarka semirotacyjna bądź rotacyjna, automat do złocenia na gorąco itd. Tym samym wydajność w stosunku do innych rozwiązań może być wyższa, niższe za to – w porównaniu do technologii druku cyfrowego czy maszyn flekso w pełni rotacyjnych – są koszty zakupu i eksploatacji IF 330. 

Wśród kluczowych parametrów maszyn Iwasaki można wymienić: prowadzenie wstęgi na płasko, szerokość wstęgi w zakresie od 50 do 330 mm (wielkość druku 310x254 mm – opcjonalnie również 310x300 mm); druk na podłożach o grubości od 65 µm do 300 µm (opcjonalnie do 400 µm), zarówno w przypadku offsetu UV, jak i flekso UV; zadruk i wykańczanie etykiet samoprzylepnych i bezklejowych, opakowań, tagów, małych pudełek kartonowych itp. z materiałów takich jak papiery samoprzylepne, papiery etykietowe bezklejowe, PE, PP, PET, YUPO, Tyvek, karton.

Dotychczas Iwasaki sprzedała w Europie ponad 500 maszyn drukujących, licząc małe urządzenia. Największym rynkiem zbytu tych rozwiązań jest Francja (ze szczególnym uwzględnieniem producentów win), a na kraj o znaczącym potencjale rozwoju sprzedaży wyrasta Turcja. 

Maszyny flekso IF 330 również znajdują coraz więcej odbiorców w Europie. W 2019 r. dwie maszyny IF 330 w identycznej konfiguracji (6-kolorowa z semirotacyjnym zespołem do wycinania) trafiły do odbiorców z Serbii i Węgier – informuje Naoki Ogawa, dyrektor ds. eksportu w firmie Iwasaki Tekko. – Serbski klient nie określił szczegółów zleceń, które realizuje z jej pomocą; o odbiorcy z Węgier wiemy, że posiada kilka rotacyjnych maszyn do wysokonakładowego druku flekso, które jednak nie są właściwe do realizacji krótkich zleceń z uwagi na dużą ilość odpadów materiałowych i wysokie koszty płyt. Przeprowadziliśmy kilka testów ich prac, również w naszej japońskiej fabryce, i klient był bardzo zadowolony z jakości druku i pracy maszyny.

Obecnie w podstawowej gamie modeli japońskiej firmy znajdują się: TR2 i Aqua Mini do druku offsetowego UV, IF 300 do flekso UV, Fusion do druku typograficznego UV oraz szereg urządzeń do wykańczania po druku. 

Iwasaki na Labelexpo 2019

Przedstawiciele branży druku będą mieli okazję bliższego poznania możliwości urządzeń Iwasaki na zbliżających się wrześniowych targach Labelexpo Europe 2019. W brukselskim Centrum Wystawowym firma pokaże IF 330 MT-6, czyli wersję drukującą w 6 kolorach z zespołem wycinania rotacyjnego, a także Frontier – maszynę do wykańczania po druku cyfrowym, z funkcją powlekania, sitodruku, płaskiego złocenia na gorąco, semirotacyjnego druku flekso i semirotacyjnego wycinania. Na stoisku obecni będą przedstawiciele firmy Technograph z Krakowa, która reprezentuje Iwasaki na rynku polskim.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph