K-Düsseldorf: nowe technologie nośnikiem innowacji 
1 Jan 1970 14:07

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Co trzy lata do Düsseldorfu przyjeżdżają wystawcy i goście ze wszystkich kontynentów, aby zapoznać się z nowościami przemysłu tworzyw sztucznych i kauczuku. Nazwa K-Düsseldorf od 67 lat reprezentuje najważniejsze miejsce spotkań przedstawicieli tych branż. Tegoroczna, 21. wystawa odbywająca się w dniach od 16 do 23 października zajmie 175 000 m2 powierzchni wystawowej, czyli cały teren targowy Messe Düsseldorf. Dotychczas zgłosiło się około 3000 wystawców z ponad 60 krajów, rezerwując wszystkie dostępne miejsca. 

Od 1952 roku targi K w Düsseldorfie mają specjalny status pośród wszystkich targów tworzyw sztucznych i kauczuku na świecie. Żadne inne wydarzenie nie eksponuje tak wyraźnie globalnego sukcesu materiałów polimerowych. Co trzy lata prezentowane są tu czołowe osiągnięcia technologiczne, rozwiązania przetwórstwa przemysłowego oraz inteligentne i różnorodne aplikacje tworzyw sztucznych i kauczuku. 

Polimerowi mistrzowie materiałowi 

Popyt na niskoemisyjne i efektywne energetycznie technologie jest obecnie szczególnie wysoki, podobnie jak na inteligentne materiały o specjalnych parametrach, które precyzyjnie dopasowują się do danego zastosowania. Materiały polimerowe w tym kontekście wnoszą znaczący wkład w rozwój całej branży. Już dzisiaj zadziwiają w prawie wszystkich rodzajach zastosowań – zarówno jako opakowania utrzymujące łatwo psujące się produkty w świeżości, jak i sposób pozyskiwania zielonej energii czy redukcji zanieczyszczeń w ruchu drogowym. 

Wiodąca tematyka targów K 2019 

Naukowcy i eksperci grupy innowacyjnej K 2019 zdefiniowali tematykę, która w najbliższych latach będzie charakteryzować rozwój całej branży polimerów i na tej podstawie wybrali cztery wiodące tematy tegorocznej edycji wydarzenia:

1. Plastics for Sustainable Development & Circular Economy: gospodarka wodą, energia odnawialna i surowce alternatywne. 

2. Digitalizacja/Przemysł tworzyw sztucznych 4.0: ekonomia platform i sieciowy łańcuch tworzenia wartości.

3. Integracja systemowa: materiały, procesy i wzornictwo, drukowanie przestrzenne, konstrukcje lekkie, e-Mobility oraz biotworzywa. 

4. Kadry dla branży: tematyka określona i przygotowana przez uczestniczące uczelnie, instytuty, związki i organizacje.

Ekspozycja specjalna „Plastics shape the Future” 

Wystawa specjalna na K 2019, która ponownie będzie nosić tytuł „Plastics shape the Future”, pokazuje, jak tworzywa sztuczne mogą w zrównoważony sposób kształtować przyszłość oraz jakie 

wizje mają szanse wdrożenia w przyszłości. W ciągu 7 dni tematycznych nie zabraknie fachowych dyskusji, zwiedzania z przewodnikiem oraz eksperymentów. W rozmowach będą poruszane aspekty ekologiczne i ekonomiczne.

Specjalny „Science Campus” 

Science Campus K 2019 reprezentuje dialog między nauką i gospodarką. Wystawcy i goście będą mieli możliwość zapoznania się z pracami badawczymi prowadzonymi w sektorze tworzyw sztucznych i kauczuku oraz wymiany doświadczeń między uczelniami i przedsiębiorstwami.

Bioplastics Business Breakfasts 

Goście zainteresowani potencjałem i szansami biotworzyw będą mogli zasięgnąć informacji na stoiskach wystawowych. Ponadto „bioplastics Magazine” we współpracy z Messe Düsseldorf zorganizuje 4 imprezy, w czasie których w ramach wykładów i dyskusji z ekspertami będzie można zaznajomić się z właściwościami biotworzyw, jak też wymienić doświadczenia. W centrum uwagi Bioplastics Business Breakfasts znajdują się przyszła rola i potencjał rynkowy biotworzyw – zarówno tych zbudowanych na biokomponentach, jak i biologicznie rozkładalnych.

Rubberstreet i „Rubber & TPE Pocket Guide” 

Jednym z kluczowych punktów poświęconych gumie będzie Rubberstreet, akcja organizowana od 1983 roku, podkreślająca innowacyjność przemysłu gumowego. Tzw. Ulica Gumy znajdzie się w hali 6., a towarzyszył jej będzie „Rubber & TPE Pocket Guide” – przewodnik pomagający w znalezieniu interesujących nas partnerów branżowych. Wystawa obejmie cały łańcuch tworzenia wartości: od dostawców surowców i maszyn aż po przetwórców.

Wysoka ocena publiczności 

Targi K to dla branży termin obowiązkowy, co potwierdza nie tylko liczba wystawców, ale i jakość prezentowanych przez nich ofert. Dowodami są także rosnąca liczba odwiedzających oraz wysoka ocena: 232 053 osoby ze 161 krajów zjawiły się w październiku 2016 w Düsseldorfie, 71% spośród nich przyjechało z zagranicy; najliczniejsze grupy gości przybyły z: Włoch, Holandii, Indii, Turcji, Francji, Belgii, USA, Chin, Hiszpanii i Polski. Ocena targów dokonywana przez gości po wizycie była jednoznaczna: 97% chwaliło szeroką paletę technicznych opracowań i przyszłościowych rozwiązań. Szczególnie wysoko zwiedzający oceniali prezentowane innowacje oraz obecność wszystkich firm wiodących na tym rynku, odnosząc swoją opinię nie tylko do producentów wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy. Targi K odwiedzane są także regularnie przez przemysłowych odbiorców końcowych, którzy szukają tu inspiracji.

Düsseldorf – zawsze wart odwiedzenia 

Na gości targowych zatrzymujących się w Düsseldorfie czeka znakomita infrastruktura komunikacyjna, drogowa, noclegowo-hotelowa i rozrywkowa. Z lotniska w Düsseldorfie co kilka minut na targi dojeżdża specjalny autobus. Samo miasto Düsseldorf to nie tylko międzynarodowe centrum biznesu i mediów, ma do zaoferowania również wiele wieczornych atrakcji.

Na podstawie materiałów organizatora opracowała BZ