Raport instytutu Smithers Pira „Branża opakowań w ujęciu globalnym do 2022 roku” wskazuje, iż w 2016 roku to papier i tektura (w jej wszelkich wariacjach) stanowiły aż 35,7% globalnej konsumpcji surowca opakowaniowego i jest to procentowo największy udział rynkowy.
Nic nie wskazuje, aby te dane miały się w prognozowanych latach obniżyć, również ze względu na ekologiczność i łatwą przetwarzalność surowca papierowego. Jeśli jeszcze przyjrzymy się trendom i dysproporcji w zużyciu opakowań między krajami Europy Zachodniej (18,4% w 2016 r.) i Europy Wschodniej, Ameryki Środkowej i Południowej oraz Afryki (15,2% w 2016 roku), to w przypadku szczególnie naszego regionu mówić będziemy o tym większym wzroście w latach 2018-2022.
Wzrost konsumpcji, rozwój sieci handlowych oraz pogłębianie się świadomości ekologicznej konsumentów to kolejna grupa czynników pozwalająca na optymistyczne odczucia w kontekście wzrostu krajowego rynku konwertowania papieru i tektury.
Technologia kaszerowania tektury falistej do kartonu oraz kartonu do kartonu należy do podstawowych w produkcji opakowań i produktów POS.
Trzeba w tym miejscu podkreślić rozwój technik druku pozwalających na produkcję arkuszy wierzchnich w niskich nakładach typu setek czy tysięcy egzemplarzy. Przekłada się to na nowatorskie rozwiązania do kaszerowania, które pojawiają się na rynku. Samo klejenie arkuszy nie jest oczywiście techniką nową, ale wymaga ciągłego dostosowywania do najefektywniejszych w danym momencie modeli produkcyjnych.
Marka Oppliger to kumulacja doświadczeń i wielopokoleniowych, rodzinnych tradycji inżynierskich w obszarze kaszerowania. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane przez szwajcarskiego innowatora Fernanda Oppligera pod nazwą Sintesy, co jest nawiązaniem do udanej kompilacji wiedzy i doświadczenia z ponad 100 osobiście dokonanych instalacji podobnych systemów.
Otrzymujemy zatem zestaw cech, które są w stanie zaspokoić potrzeby drukarń i producentów koncernowych, pozostając też idealnym uzupełnieniem dla rodzimych zakładów wykonujących mniejsze i co ważniejsze, zmienne prace. Produkcja z dużą wydajnością co najmniej 40 000 arkuszy w formacie 1650x1650 mm w czasie jednej zmiany, przy wielokrotnych zmianach parametrów pracy nawet w ciągu jednej godziny, jest możliwa dzięki takim cechom Sintesy jak:
– Wydajność do 12 000 arkuszy na godzinę (w standardzie 9000 arkuszy)
– Czas narządu około 1 min, a całkowity czas przygotowania wraz ze zmianą podłoża to ok. 3 min
– Precyzja kaszerowania poniżej 0,5 mm, również z opcją klejenia „krawędź do krawędzi”
– Pobieranie arkuszy bazowych o ugięciu powierzchni do 8%, co umożliwia stosowanie tektury o słabszej jakości czy też nieodpowiednio magazynowanej.
Te cechy pozwalają zredukować straty w czasie kaszerowania do poziomu poniżej 1% wielkości nakładu. Samo łączenie nie jest procesem ostatecznym w produkcji opakowań czy standów. Palety gotowego materiału musimy sztancować i tu precyzja oraz jakość klejenia objawiają swoje kolejne przewagi, skutkując łatwością w sztancowaniu i brakiem przestojów.
Doświadczenie producenta i obserwacje zadowolonych klientów pozwalają na twierdzenie, że technologia taka skutkuje 20% wzrostem produkcji kaszerowanych arkuszy i co najmniej kilkunastoprocentową redukcją zużycia kleju względem rozwiązań konkurencyjnych.
Czy maszyna o długości 16,9 m może skaszerować jedynie kilkanaście arkuszy bez straty w ciągu kilku minut? Odpowiedź w przypadku Oppliger Sintesy jest jednoznacznie twierdząca.
Taka elastyczność i szwajcarska jakość znalazły uznanie w oczach kilkudziesięciu klientów na świecie, jak również 4 klientów na terenie Polski. Kolejna, już 5. instalacja w naszym kraju jest obecnie realizowana.
Trendem w branży opakowaniowej jest na dziś idea tzw. lightweightingu. „Odchudzanie” opakowań również znalazło swoje odzwierciedlenie w parametrach Sintesy:
– możliwy do zastosowania materiał wierzchni o gramaturze 120 g/m2, pod pewnymi warunkami można użyć również materiałów poniżej 100 g/m2
– materiał spodni to zakres w przedziale od F & E oraz tektura lita od 0,52 mm (opcjonalnie).
Rok 2018 przyniesie kolejne modyfikacje, już w kwietniu nastąpi oficjalna premiera dwóch elementów wzbogacających funkcjonalność obecnego rozwiązania. Będą to:
– automatyczny podajnik do materiału bazowego – coś dla tych, którzy celują w duże nakłady, jak również optymalizują ceny tektury przez zakup materiału w roli;
– Un-Flip-Flop – w pełni automatyczny moduł do odwracania arkuszy ułożonych w naprzemienne stosy. Moduł do zastosowania niezależnie od maszyny głównej, który może być stosowany z konkurencyjnymi rozwiązaniami kaszerującymi. Znajdzie on szczególnie zastosowanie we współpracy z trójsekcyjnym automatem sztancującym u producentów z wysokim odsetkiem produkcji kaszerowanej. To niezależne urządzenie pozwala na eliminację żmudnej i kosztownej pracy operatorów, którzy niejednokrotnie ręcznie odwracają stosy gotowych arkuszy po procesie pierwotnego układania naprzemiennego.
To kolejne elementy rozszerzające zakres zastosowań technologii łączenia tektury „by Oppliger”. Jeśli elastyczność, szybkość i precyzja są synonimami dnia dzisiejszego, to Sintesy Oppliger stanowi część tej definicji.
Firma Technograph jest wyłącznym przedstawicielem marki Oppliger na rynku polskim.
Sławomir Marć