Koenig & Bauer LIVE
1 Jan 1970 10:52

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Koenig & Bauer nie zniechęciła się przełożeniem na przyszły rok czerwcowych targów drupa 2020 i zorganizowała serię codziennych prezentacji w sieci pod wspólnym tytułem „Koenig & Bauer LIVE”. Producent maszyn do druku i wykańczania zaprezentował w dniach 16-25 czerwca nowości produktowe, zastosowania cyfrowe i nowe rozwiązania serwisowe dla przemysłu poligraficznego. W codziennych sekwencjach pokazów internetowych partnerzy, klienci oraz inni zainteresowani mogli śledzić, jakie innowacje opracowała firma Koenig & Bauer dla branży.

Strumień innowacji

Data nie była przypadkowa, bo to właśnie w tych dniach przypadał pierwotny termin drupy, największych na świecie targów dla poligrafii, które – podobnie jak inne imprezy branżowe – padły ofiarą pandemii koronawirusa. I choć ich organizator podał nowy terminarz (20-28 kwietnia 2021), dla firmy Koenig & Bauer 10 miesięcy czekania na okazję do zaprezentowania na globalnym forum swych nowości okazało się zbyt długie. Nasze przygotowania były w fazie końcowej, kiedy dotarła do nas wiadomość, że drupa zostanie odłożona w czasie – tłumaczyła Dagmar Ringel, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i marketingu w firmie Koenig & Bauer. – Nie chcieliśmy czekać kolejny rok, by powiedzieć światu poligraficznemu o naszych innowacjach.

W trakcie transmisji streamingowych odbywających się każdego dnia roboczego na stronie internetowej Koenig & Bauer firma prezentowała różnorodne rozwiązania ze swego portfolio dla druku komercyjnego, opakowaniowego i specjalistycznego. Z uczestnikami wirtualnej wystawy łączyli się eksperci ds. druku z K&B, którzy na bieżąco przekazywali informacje dotyczące rozwoju dotychczasowych oraz nowych produktów. Każda sesja trwała około 20 minut i odbywała się w języku angielskim lub niemieckim, a można było ją obejrzeć trzykrotnie w ciągu dnia (tak by dotarła do odbiorców w różnych strefach czasowych).

Sesje Koenig & Bauer LIVE rozpoczynały się każdorazowo od „przeglądu” tematów targów drupa 2021. Dalsze prezentacje umożliwiały wgląd w zagadnienia związane z drukiem cyfrowym oraz rolowym (druk na tekturze falistej, druk cyfrowy i fleksograficzny), usługami cyfrowymi w obszarze druku arkuszowego oraz rozwiązaniami dla produkcji akcydensowej i opakowaniowej. Systemy znakowania, druk na blasze, szkle i korpusach szklanych oraz rozwiązania przeznaczone do druku papierów wartościowych omawiano pod hasłem „Special Solutions”. 

Nowa generacja maszyn Rapida 106 X

Główną atrakcją wydarzenia Koenig & Bauer LIVE była prezentacja nowej generacji maszyn Rapida. Całkowicie przebudowany, z dodatkowymi funkcjami i nowoczesnym wyglądem model flagowy w segmencie offsetu arkuszowego został przedstawiony przez Ralfa Sammecka – członka zarządu Koenig & Bauer – i jego zespół. Rapida 106 X pracująca w średnim formacie (B1), z systemem odwracania do 20 000 ark./h, ze zmianą zleceń „w locie” i logistyką form drukowych nigdy dotychczas nie była tak potężna pod względem wydajności. 

W trakcie czerwcowych pokazów nowy model został zaprezentowany dwukrotnie – najpierw 23 czerwca jako rozwiązanie skrojone pod potrzeby drukarzy opakowaniowych, w wersji 7-kolorowej z podwójnym zespołem lakierowania i dodatkowym zespołem drukującym, a następnie dwa dni później w 8-kolorowej konfiguracji przeznaczonej dla rynku komercyjnego. Obie wersje mają trafić do sprzedaży w listopadzie br. 

Jak usłyszeliśmy w trakcie pokazu, Rapida 106 X została stworzona całkowicie od podstaw, a z możliwością zadruku 20 tys. ark./h jest najszybszą maszyną do druku arkuszowego opakowań spośród dostępnych na rynku. Producent obiecuje oszczędności rzędu 25 minut na zleceniu dzięki optymalizacji harmonogramów produkcji i profilów zadań. 

Rapida 106 X robi wrażenie już na pierwszy rzut oka. Tym, którzy przyzwyczaili się do typowego dla KBA „grzecznego” wzornictwa (jasnoszare panele boczne, korpus utrzymany w tonach ciemnoszarych i niebieskich), widok czarno-szarych barw i podświetlanych, szklanych paneli może przywodzić na myśl gładkie powierzchnie kokpitów współczesnych samochodów albo wyświetlacze tabletów. Ta zmiana na pewno wypada na plus. Jednak liczy się głównie to, co w środku. A nowa Rapida 106 X zapewnia niezrównany poziom wydajności: dzięki dużej prędkości drukowania, narządowi liczonemu w minutach i pełnej łączności to prawdziwa maszyna nowej ery. Wyposażono ją w nowy dotykowy panel obsługi oraz wyświetlacz informujący o statusie maszyny w strefie wykładania. Operator może również skorzystać ze specjalnej aplikacji, która informuje go o szczegółach aktualnie realizowanego zlecenia oraz następnego oczekującego w kolejce. Wykorzysta- ne do obsługi zleceń nowe oprogramowanie Job Optimiser stanowi pomost między systemem MIS drukarni a systemem zarządzania pracą maszyny Koenig & Bauer Logotronic. Komentując możliwość optymalizacji procesów produkcyjnych na Rapida 106 X, szef technologii druku w Koenig & Bauer Dirk Winkler stwierdził: W chwili, gdy wszyscy – również my sami – uznaliśmy, że potencjał skrócenia czasów narządu został wyczerpany, pojawia się Koenig & Bauer i prezentuje zupełnie nowe rozwiązania.

Postpress – od druku do gotowego opakowania

W dziedzinie rozwiązań postpressowych firma Koenig & Bauer zaprezentowała nową rodzinę sztanc płaskich CutPRO Q 106 hiszpańskiej siostry Koenig & Bauer – firmy Iberica oraz sztancę rotacyjną CutPRO X 106. Podczas sesji na żywo arkusze wydrukowane poprzedniego dnia zostały poddane dalszej obróbce – tłoczeniu, bigowaniu, sztancowaniu i usunięciu odpadu na maszynie CutPRO X 106. Gotowy produkt został następnie przeniesiony do składarko-sklejarki Omega Allpro 110 firmy Koenig & Bauer Duran.

Rozwiązania cyfrowe dla rynku opakowań

Robert Stabler, dyrektor zarządzający spółki joint venture Koenig & Bauer Durst, przedstawił innowacje na rynku opakowań cyfrowych. Oprócz nowości wprowadzonych w maszynach Delta SPC 130 i CorruJET 170, nacisk został położony także na rozwój nowej maszyny cyfrowej w średnim formacie VariJET 106. Maszyna ta integruje technologię druku cyfrowego z platformą wysokowydajnej arkuszowej maszyny offsetowej Rapida 106.

Usługi cyfrowe – cenne w czasach kryzysu

W związku z pandemią koronawirusa na wirtualnych targach przyjrzano się również usługom cyfrowym. Kiedy wizyty techników u klientów z dnia na dzień stały się niemożliwe ze względu na wprowadzone restrykcje, reakcje serwisowe przeistoczyły się w działania cyfrowe. Firma Koenig & Bauer od lat korzysta z takich aplikacji jak np. Visual Press Support – cyfrowej usługi z obsługą wizualną. Istniejące rozwiązania w rzeczywistości rozszerzonej i możliwości konserwacji proaktywnej przyniosły korzyści również klientom w czasie kryzysu koronawirusa. Firma Koenig & Bauer opracowała też specyficzne dla branży pakiety serwisowe.

W celu wsparcia społeczności i wysiłków organizacji na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19, Koenig & Bauer wyprodukował 100 tys. osłon na twarz i przekazał je na rzecz społeczności dotkniętych kryzysem zdrowia publicznego.

Wgląd w druk cyfrowy i offset zwojowy

Członek zarządu Christoph Müller i jego zespół z działu Digital & Webfed na przykładzie druku dekoracyjnego oraz opakowaniowego zaprezentowali możliwe zastosowania maszyny RotaJET w cyfrowym druku zwojowym. Müller ogłosił również ponowne wejście firmy na rynek tektury falistej z nowymi maszynami CorruCUT i CorruFLEX. Firma obsługuje tutaj silnie rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania w zakresie opakowań, np. od producentów markowych towarów i żywności.

Różnorodność produktów poligraficznych

W krótkich prezentacjach sesje na żywo umożliwiły przedstawienie produktów z szerokiego portfolio firmy Koenig & Bauer. Spółki zależne zaprezentowały m.in. rozwiązania w zakresie drukowania i wykańczania podłoży metalowych, szklanych i korpusów plastikowych. Słuchacze dowiedzieli się także, w jaki sposób można zintegrować aplikację KI w technologii znakowania i dlaczego banknoty są nadal niezbędnym i bezpiecznym środkiem płatniczym w dzisiejszym świecie. W trakcie wirtualnych targów poinformowano również o zmianie dotychczasowej nazwy spółki-córki Notasys odpowiedzialnej za druk papierów wartościowych, która zaczęła funkcjonować jako Koenig & Bauer Banknote Solutions.

Do zobaczenia na drupie!

W pierwszych dniach lipca br. Koenig & Bauer potwierdził, że nie zmienia zdania w kwestii swego uczestnictwa w przeniesionych na kwiecień 2021 r. targach drupa i że – tak jak działo się to w trakcie wszystkich edycji imprezy od 1951 r. – zaprezentuje w Messe Düsseldorf swoje rozwiązania. To ważna deklaracja w obliczu wycofania się z targów głównego konkurenta Koenig & Bauer, koncernu Heidelberg. Nadal postrzegamy drupę (…) jako istotny element składowy branży graphic arts, a jej wspieranie uznajemy za własny obowiązek. (…) Ufamy w koncepcję Messe Düsseldorf dotyczącą utrzymania higieny i w poczucie odpowiedzialności wszystkich zwiedzających. Zdaniem Ralfa Sammecka pandemia koronawirusa trwale odciśnie swój ślad na imprezach wystawienniczych, dlatego Koenig & Bauer rozszerza możliwości komunikacji z klientami w środowisku wirtualnym oraz na drodze spotkań w ograniczonym gronie, np. w nowym Centrum Prezentacyjnym w Radebeul. Ale mimo to te nowe sposoby kontaktu pozwalają tylko w ograniczonym stopniu przekazać informacje na temat szerokiego portfolio produktów. Nie ma niczego lepszego od bliskiego kontaktu z najnowszymi technologiami w akcji, z widzami i wrażeniami zapewnianymi tylko przez imprezy targowe.

Na podstawie materiałów firmy Koenig & Bauer opracował TK