Konkurs Better with Less – Design Challenge rozstrzygnięty
1 Jan 1970 13:25

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wybrano zwycięzcę międzynarodowego konkursu na projekt opakowania Better with Less – Design Challenge. Zgłoszenia były bardzo wysokiej jakości, a zwycięski projekt Iiro Numminena „Stretching Inner Part” jurorzy uznali za wyjątkowo atrakcyjny, wszechstronny, skalowalny i łatwy do wdrożenia.

Konkurs na projekt opakowania Better with Less – Design Challenge został zorganizowany przez firmę Metsä Board w celu znalezienia nowych, przyjaznych środowisku i funkcjonalnych rozwiązań dla niektórych z najczęściej używanych i najszybciej zwiększających popularność opakowań konsumenckich. Konkurs rozpoczął się w listopadzie 2017 r. i zainspirował projektantów na całym świecie. Łącznie nadesłano 302 projekty opakowań z 38 krajów. W skład międzynarodowego jury konkursu weszli uznani eksperci różnych dziedzin: opakowań, projektowania, strategii marki i innowacji.

Zwycięski projekt „Stretching Inner Part” został zgłoszony w kategorii handlu elektronicznego. Jest to wkładka do pudełka z tektury falistej, która umożliwia pakowanie produktów o różnych rozmiarach bez użycia folii bąbelkowej. Ten elastyczny produkt może być używany do pakowania różnych typów towarów, zapewniając, że pozostaną w odpowiednim miejscu opakowania podczas transportu. Numminen otrzyma za swój projekt nagrodę główną w wysokości 10 000 euro.

Zwycięski projekt pomaga w ograniczeniu stosowania tworzyw sztucznych w postaci termoformowanych wkładek z folii bąbelkowej. Starannie przemyślano równowagę między sztywnością tektury a wytrzymałością potrzebną do podtrzymywania ciężaru – powiedział przewodniczący jury konkursowego, 

Cyril Drouet, Design & Innovation Director Metsä Board.

Pierwsze wyróżnienie przyznano projektowi „Plastic banning toilet roll”, którego autorem jest Jeroen Caelen. Jego praca została zgłoszona w formie dzikiej karty. To nowe opakowanie papieru toaletowego z sześciokątną rurką z tektury, która służy również jako uchwyt rolki. Ta praca zyskała uznanie zarówno jurorów, jak i szerszej publiczności, będąc najlepiej ocenioną przez obserwatorów.

Drugie wyróżnienie przyznano projektowi Abdullaha Cama „The Moisture face creme cosmetic package”. Opakowanie tekturowe, które może być wielokrotnie używane, jest połączone z wymienną wkładką z tworzywa sztucznego. To rozwiązanie sprawia, że zabezpieczenie z tworzywa sztucznego lub folii staje się zbędne, a recykling opakowania łatwiejszy. 

Paweł Krawczugo otrzymał 3. Honorowe wyróżnienie za projekt „TWIST” – nienarzucające się, ale funkcjonalne opakowanie kosmetyków lub innych produktów. Zarówno 2., jak i 3. wyróżnienie przyznano w kategorii opakowań kosmetyków. 

Metsä Board ufundowała również nagrodę dodatkową – staż dla jednego studenta lub studentki w jej zespole ds. usług opakowaniowych w Szanghaju. „The Playing nature” – opakowanie przekąsek, z którego można wykonać pacynkę do zabawy dla dzieci, zaprojektowane przez Alessandra Grossiego, zostało docenione przez jurorów w kategorii studenckiej.

Zdobywcami wyróżnień i zwycięzcą w kategorii studenckiej zostały funkcjonalne i innowacyjne projekty opakowań, których autorzy skupili się na zrównoważonym rozwoju i odbiorze przez konsumentów. (...) – powiedział Drouet.

Więcej informacji o zwycięskich projektach i finalistach znajduje się na głównej stronie konkursu – betterwithless.org.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Metsä Board