Zarządzanie farbami i powiązanymi z nimi procesami to klucz do ograniczenia ilości odpadów oraz cięcia kosztów, zagwarantowania jakości i optymalizacji procesów produkcyjnych w druku opakowań i etykiet. O ile systemy dozowania umożliwiają uzyskanie koloru na żądanie bez poprawek, zaawansowane oprogramowanie pozwala na ponowne wykorzystanie resztek farbowych, zwiększenie poziomu automatyki, identyfikowalność oraz skrócenie czasu reakcji.
Wydajne zarządzanie farbami w druku opakowań jest kluczowym warunkiem utrzymania opłacalności i konkurencyjności, jak również zachowania zgodności z coraz surowszymi przepisami bezpieczeństwa. Dla drukarzy flekso i wklęsłodrukowych farby mogą być źródłem dużej ilości odpadów oraz przyczyniać się do strat powodowanych przez przestoje maszyn. Wystarczy pomyśleć o czasie i materiałach traconych w pogoni za docelowymi barwami; farbach spuszczanych z maszyny, których nie da się ponownie wykorzystać; a także powiązanych kosztach administrowania, obsługi i magazynowania. Dodatkowo dostawcy na rynki spożywcze, farmaceutyczne czy kosmetyczne są zobowiązani do śledzenia składników w całym łańcuchu wartości.
Zintegrowana logistyka farbowa oparta na systemach dozowniczych, pakietach oprogramowania oraz „nabiurkowych” prooferach ułatwia drukarzom zarządzanie farbami na każdym etapie ich drogi przez drukarnię, umożliwiając optymalne wykorzystanie materiałów, czasu, ludzi i przestrzeni.
Systemy dozujące: podstawa działania w stylu lean
Kolory spotowe uzyskuje się na drodze mieszania pewnej ilości kolorów z wykorzystaniem systemów dozowania farb, na które składa się zespół mieszający zasilany przez pojemniki z komponentami bazowymi i wspierany przez komputerowy interfejs.
Dozownik podaje w pożądanej jakości i ilości farbę, uzyskaną wskutek wymieszania farb bazowych zgodnie z podaną recepturą. Operator za pośrednictwem interfejsu wprowadza określone oczekiwania względem docelowego koloru i jego ilości; komputer oblicza objętość dawki i uruchamia proces. Partia produktu zostaje przygotowana z kilku kolorów bazowych w czasie liczonym w minutach.
Z reguły dozownik jest wyposażony w bazę danych, dzięki której istnieje możliwość natychmiastowego przywołania poprzedniej receptury, jeśli konieczny jest dodruk.
Modułowe systemy dozujące dopasowuje się do zróżnicowanych poziomów zużycia farb, zestawów farbowych, procesów drukowania, wymogów magazynowych czy stosowanych podłoży. Zalicza się do nich zarówno dozowniki farbowe przeznaczone dla maszyn do druku etykiet, w których dawki farby mogą nie przekraczać 10 kg, jak i systemy dla maszyn drukujących na tekturze, które są zdolne do mieszania nawet 200-kilogramowych dawek. Dozowniki – dostępne w wersjach dla farb rozpuszczalnikowych, wodnych oraz UV – mogą być dopasowane do obsługi dwóch zestawów farbowych oraz dostosowane do instalacji przeciwwybuchowych urządzeń uziemiających.
Takie rozwiązania zapewniają kilka korzyści w zakresie wydajności i jakości. Po pierwsze: ograniczają zużycie farb. Możliwe jest oszacowanie i dozowanie farb dokładnie w takiej ilości, jaka jest potrzebna do realizacji określonego zlecenia; tym samym unikamy konieczności przygotowania nadwyżek. Zamawianie komponentów bazowych, a nie poleganie na gotowych mieszankach farb jest tańsze, ogranicza koszty transportu, magazynowania i administrowania, ponieważ pozwala zmniejszyć częstotliwość składania zamówień.
Co więcej farby, które pozostają w maszynie po zakończeniu procesu drukowania, można ponownie wykorzystać w realizacji kolejnych prac. Dzięki oprogramowaniu, z którego korzysta dozownik, takie resztki są księgowane i kierowane z powrotem do magazynu z myślą o ewentualnym powtórnym użyciu; pozwala to na zmniejszenie zużycia farb nawet o 30%. Kolejna zaleta to skrócenie czasu narządu, bowiem receptury dodruków można przywołać z bazy danych i powtórzyć w jednej chwili z gwarancją uzyskania identycznych rezultatów.
Dozowniki z elementami sterującymi opartymi na systemie Windows 10 mogą łatwiej łączyć się z innymi maszynami i pakietami oprogramowania, ograniczając w rezultacie udział „czynnika ludzkiego”, a tym samym ryzyko wystąpienia błędów.
Proofing offline skraca czas przygotowania kolorów
Proofing w wersji „obok linii” (near-line), który polega na wykorzystaniu urządzeń pomiarowych ustawionych obok maszyny drukującej zamiast angażowania do tego celu samej maszyny, pozwala na skrócenie przestojów drukarki oraz kosztów materiałów.
Dla drukarzy flekso przeznaczony jest nabiurkowy (desktop) system do wykonywania prób na mokro, który odtwarza dokładnie takie same warunki, jakie panują w maszynie drukującej, i mierzy kolor farb przy takim samym przyroście wartości tonalnej, jak w maszynie. Składa się na niego zminiaturyzowany wałek rastrowy wykonany z takiego samego materiału i o liniaturze identycznej z oryginalnym aniloksem, a próbny wydruk odbywa się na podłożu wykorzystywanym przy realizacji określonego zlecenia. Pozwala to na precyzyjne prognozowanie koloru, bez fingerprintingu oraz bez potrzeby regulowania kolorów przy narządzaniu prac na maszynie docelowej. System proofingu farbowego pozwala oszczędzić przeciętnej drukarni fleksograficznej tysiące euro na zakupie nowej maszyny drukującej i znacząco ograniczyć ilość generowanych odpadów.
Co więcej, fotospektrometry mierzą i gwarantują wierność barw uzyskanych z dozownika. Oprogramowanie do recepturowania barw wraz z dozownikiem oraz pozostałym softwarem poprawia proces korekcji kolorów na maszynie.
Oprogramowanie do zarządzania barwami to podstawa inteligentnej produkcji
W ostatnich latach oprogramowanie do zarządzania barwami przeszło ogromną ewolucję. Pierwotnie do jego zadań należało wyliczanie składników farb, umożliwianie ponownego wykorzystania resztek farbowych oraz zarządzanie zapasami w podstawowym zakresie. Współcześnie najnowsze pakiety oprogramowania pomagają zarządzać farbami podczas wszystkich procesów wewnętrznych oraz w łańcuchach dostaw, a dodatkowo zapewniają wiele funkcjonalności zaspokajających potrzeby drukarzy opakowań w zakresie przyspieszania podejmowania decyzji, zwiększania bezpieczeństwa i poziomów jakości, a także ograniczenia udziału „czynnika ludzkiego”.
Przykładem może być oprogramowanie do zarządzania barwą firmy GSE, zapewniające łączność maszyna-maszyna, ograniczające ilość odpadów, pozwalające na śledzenie składników oraz prowadzenie sprawozdawczości zarządczej. Do jego funkcjonalności zaliczają się:
– zaawansowane metody ponownego wykorzystania resztek farbowych: mogą być one „zgrupowane” w celu przygotowania nowego koloru, następnie przeniesione do pojemnika, który zostaje połączony z dozownikiem, i wykorzystane do realizacji nowej pracy. Możliwe jest również zachowanie ich do wykorzystania w konkretnych zleceniach;
– możliwość importowania nowych receptur z pakietów oprogramowania do recepturowania kolorów w celu szybkiego przywołania lub łatwej regulacji farb przy przygotowywaniu nowych prac;
– zdolność przechowywania szczegółowych informacji, pomagająca producentom żywności i leków w wypełnianiu standardów bezpieczeństwa w zakresie śledzenia produktów i ich składników, surowców oraz części opakowań w całym łańcuchu dostaw, przy znaczącym ograniczeniu obciążeń administracyjnych;
– sprawozdawczość zarządcza: zapewnianie informacji na temat rzeczywistego poziomu zapasów oraz skali ich wykorzystania, wykonywanie nowych obliczeń po każdym cyklu dozowania oraz informowanie o konieczności uzupełnienia farb bazowych, jeśli ich ilość jest zbyt niska. Dzięki niej prognozowanie jest prostsze;
– połączenie WiFi z dozownikiem umożliwiające zdalne wprowadzanie danych oraz łączność z chmurą;
– modułowe pakiety oprogramowania, z opcjami w rodzaju zintegrowanego eksportu danych, zarządzania resztkami farbowymi, zarządzania zamówieniami, funkcjami śledzenia i zarządzania łańcuchem dostaw, umożliwiają użytkownikom dostosowanie rozwiązań do ich własnych potrzeb.
Najnowsze wersje oprogramowania pozwalają użytkownikom przechowywać jeszcze bardziej szczegółowe dane na temat zapasów farb, takie jak daty przydatności do użytku, informacje o dostawcy, kody partii oraz ilości używane przy realizacji konkretnej pracy, co zapewnia jeszcze doskonalszą kontrolę nad farbami na każdym etapie produkcji oraz dokładniejsze szacowanie jej kosztów. Dostępne są również opcje kontrolowania automatycznych przenośników, mikserów i mieszalników oraz planowania czasów mieszania atramentu dla każdej receptury.
Podsumowując, współczesna „logistyka farbowa” to coś znacznie więcej niż tylko ograniczanie ilości odpadów w przepływach pracy. Stanowi ona podstawę efektywnych kosztowo działań zgodnych z filozofią lean, w których odpady są eliminowane w najszerszym tego słowa znaczeniu. Umożliwia ona również prowadzenie „inteligentnego” działania, skracając czas podejmowania decyzji i realizacji procesów, a tym samym przyspieszając czas dotarcia produktu na rynek.
GSE Dispensing zaprezentuje wszechstronną gamę rozwiązań w zakresie logistyki farbowej na swym stoisku podczas targów Labelexpo Europe 2019. Goście będą mogli zapoznać się z układami automatycznego sterowania systemów dozowania Colorsat opartymi na oprogramowaniu Windows 10, nabiurkowymi prooferami oraz pakietem oprogramowania do zarządzania kolorem w wersji 5.1, wyposażonym w nowe możliwości raportowania, planowania i łączności maszynowej.
Maarten Hummelen
dyrektor marketingu, GSE
Tłumaczenie: Tomasz Krawczak