Milowy krok Preston Packaging
1 Jan 1970 12:23

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

24 września br. w podpoznańskiej drukarni Preston Packaging miało miejsce uroczyste uruchomienie pierwszej w Polsce siedmiokolorowej maszyny offsetowej Heidelberg Speedmaster XL 106-7+LYYL generacji drupa 2020. Wyposażona w system lakierowania oraz podwójny system suszenia pośredniego, przystosowana do pracy w trybie UV i konwencjonalnym linia drukująca umożliwi Preston Packaging sięgnięcie po zlecenia na wysoko przetworzone opakowania kosmetyków i suplementów diety.

Preston Packaging z podpoznańskiej Dąbrowy to rodzinna firma założona przez trzech braci – Filipa, Jacka i Stanisława Karońskich. Dzięki stałym inwestycjom Preston Packaging wyznacza standardy w produkcji najwyższej jakości opakowań i ulotek farmaceutycznych. Od ponad 20 lat specjalizuje się w obsłudze branż farmaceutycznej i kosmetycznej oraz producentów suplementów diety w zakresie opakowań jednostkowych z tektury litej, ulotek informacyjnych i instrukcji produktowych. Firma oferuje opakowania jednostkowe klejone liniowo, opakowania z dnem automatycznym, opakowania do leków z tłoczeniem Braille’a, saszetki oraz obwoluty do blistrów, prezentery do opakowań jednostkowych, holdery do strzykawek, fiolek, saszetek, ampułek i innych produktów wymagających zabezpieczenia. Drukarnia oferuje swoim klientom również opracowanie i wykonanie opakowań o nietypowej konstrukcji, które będą odpowiadać ich potrzebom w zakresie użytkowych walorów opakowania lub wyróżniać się na półce sklepowej. Drukarnia Preston na każdym kroku podkreśla bardzo wysokie wymagania, które stawia, aby móc być konkurencyjną i oferować najwyższy poziom usług. Odzwierciedla to fakt posiadania certyfikatów jakościowych oraz środowiskowych takich jak ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 i FSC. 

Drukarnia stale poszerza również portfolio swoich produktów, a część jej strategii stanowi poszukiwanie nowych nisz i rynków. Niebagatelną kwestią jest też stałe podnoszenie niezawodności produkcji, automatyzacji procesów oraz standardów jakości przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju firmy. 

Generacja drupa 2020 – po raz pierwszy w Polsce

W październiku ub.r. informowaliśmy, iż Preston Packaging podpisał kontrakt na dostawę siedmiokolorowej maszyny offsetowej Heidelberg Speedmaster XL 106-7+LYYL, wyposażonej w system lakierowania oraz podwójny system suszenia pośredniego, przystosowanej do pracy w trybie UV i konwencjonalnym. Jak się w międzyczasie okazało, jest to pierwsza w Polsce konfiguracja tej maszyny w wersji drupa 2020, którą charakteryzują m.in.: 

– druk siedmiu kolorów w jednym przebiegu w technologii konwencjonalnej oraz UV;

– prędkość drukowania do 18 000 ark./h;

– maksymalny format zadrukowywanego arkusza 750x1060 mm;

– możliwość nałożenia dwóch różnych lakierów w jednym przebiegu;

– podwójny system suszenia pośredniego i specjalnie wydłużone wykładanie;

– możliwość zadrukowywania różnych podłoży od tektury litej po kartony metalizowane.

Zarówno podniesienie jakości i wydajności produkcji, jak i możliwość skorzystania z większego formatu arkusza były dla drukarni istotnymi kwestiami. Większy format to większa elastyczność, możliwość lakierowania UV w linii to znaczne przyspieszenie procesu i redukcja kosztów – wyjaśnia Filip Karoński, prezes zarządu Preston Packaging. – Rynek suplementów w Polsce jest opanowany przez lakier hybrydowy – dotychczas nie mogliśmy realizować takich zleceń, podobnie jak drukować na kartonach metalizowanych czy lakierować lakierem typu soft touch. Teraz już możemy, więc planujemy sięgnąć po więcej zleceń z rynku kosmetycznego, które charakteryzują się bardzo wysokim stopniem przetworzenia.

Wybierając dostawcę maszyny zachowaliśmy się jak Warren Buffet, który przed zakupem akcji nowych spółek starał się zaobserwować, jakich opakowań jest najwięcej w koszach na śmieci – zdradza Stanisław Karoński, wiceprezes zarządu Preston Packaging. – My nieco odwróciliśmy schemat i też zajrzeliśmy do kosza na makulaturę, żeby ocenić, w którym jest jej najmniej. Przeglądaliśmy także całe palety gotowych wydruków, aby ocenić stabilność kolorystyki. Sztuką jest nie tylko szybki przyrząd, możliwy nawet po 70 arkuszach, ale także utrzymanie ustawień w całym nakładzie. Ponadto testowaliśmy, testowaliśmy, testowaliśmy.

Instalację nowej maszyny poprzedziła przebudowa hali produkcyjnej, o tyle trudna, że toczyła się równolegle do odbywającej się produkcji i trwającej pandemii. 

Technologia i design

24 września br. w siedzibie Preston Packaging zaprezentowano nową maszynę drukującą w akcji – z uwagi na sytuację epidemiczną w wydarzeniu udział wzięli jedynie dziennikarze branżowi, ale było ono również relacjonowane „na żywo” za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Maszyna jest wyposażona m.in. w pulpit sterowania Prinect Press Center XL 2 z ekranem Wallscreen XL oraz unikalne oprogramowanie Intellistart 2 do zarządzania zmianą zleceń, co w sposób istotny wpływa na efektywność wykorzystania maszyny i optymalizację czasów narządu, a także ułatwia i upraszcza pracę operatora. Maszyna może pracować w trybie drukowania autonomicznego Push to Stop.

Na liście wyposażenia znajduje się moduł Color Fast Solution, redukujący ilość makulatury i czuwający nad balansem farba-woda. Nakładak Preset Plus zapewnia stabilność pracy przy najwyższych prędkoś- ciach i zróżnicowanych podłożach i posiada mechaniczną oraz ultradźwiękową kontrolę podwójnych arkuszy. 

Maszyna wyposażona jest także we w pełni automatyczny system sekwencyjnej wymiany form drukowych AutoPlate Pro, w automatyczne mycie wałków farbowych, gum i cylindrów dociskowych, zintegrowane zespoły farbowo-zwilżające HyColor z systemem Vario (zbieranie zanieczyszczeń z płyty), komplety wałków farbowych UV MIX do pracy z farbami UV i farbami konwencjonalnymi dla całej maszyny. 

W skład wyposażenia wchodzą także:

– System lakierowania z CoatingStar Compact z możliwością zastosowania większości typów lakierów dyspersyjnych, UV i metalicznych. 

– System Suszenia DryStar LYYL z kasetami IR i nadmuchem gorącego powietrza, DryStar UV CAN z kasetami IR, UV i nadmuchem gorącego powietrza oraz kasetami suszenia pośredniego DryStar UV. 

– Wykładanie Preset Plus z pakietem rozwiązań automatyzujących przestawianie wykładania oraz optymalizujących drogę podłoża drukowego dostosowując się do maksymalnych prędkości zadanych grubościami podłoży drukowych.

W konfiguracji maszyny nie zabrakło też najwyższej klasy systemu do spektrofotometrycznej kontroli arkusza bezpośrednio w maszynie drukującej Prinect Inpress Control (pomiar farb CMYK, kolorów specjalnych oraz pasowania). 

Linia drukująca została objęta dwuletnim pakietem opieki serwisowej SystemService 24 Plus.

Z punktu widzenia marketingowego fakt, że zainstalowana została u nas najnowsza generacja maszyny Speedmaster, to strzał w dziesiątkę – uważa Stanisław Karoński. – Design jest wbrew pozorom bardzo ważny dla osób, które przyjeżdżają do nas na audyt. Maszyna musi wyglądać nowocześnie, wręcz futurystycznie, bo to buduje przekonanie, że stoi za nią innowacyjna technologia. Ponadto marka Heidelberg jest również mocno zakorzeniona w świadomości naszych klientów, co też nam bardzo pomaga.

Firma rodziną silna

Bracia Filip, Jacek i Stanisław Karońscy założyli firmę ponad 20 lat temu – w 1999 roku. Początkowo Preston zajmował się organizacją eventów oraz poligrafią reklamową. Początki były skromne – wspomina Stanisław Karoński. – Pierwszą zakupioną przez nas maszyną była złamywarka Stahl, a później doszła jednokolorowa maszyna offsetowa w formacie B3. Ważnym krokiem była budowa nowej siedziby firmy w 2013 roku i inwestycje w maszyny Speedmaster CD 74-5+L-F oraz Speedmaster SM 74-2-P-H. Dzięki dyscyplinie, konsekwencji w działaniu, budowaniu pozycji i zaufania klientów dziś drukarnia Preston Packaging dysponuje nowoczesnym zakładem, wykwalifikowaną załogą oraz stałą grupą odbiorców krajowych i zagranicznych. Cieszymy się, że po roku testów stanęła u nas kolejna maszyna Heidelberg. Mamy zaufanie do tej marki. Liczymy, że nowa, dużo bardziej zaawansowana technologicznie maszyna da nam kolejny impuls do rozwoju. Chcemy być szybsi, oferować jeszcze lepszą jakość i poszerzyć ofertę firmy o nowe produkty. Mamy nadzieję, że pomoże nam ona dotrzeć do klientów, którym zależy na najwyższej jakości. Inwestycja w nową maszynę wpisuje się również idealnie w naszą strategię zrównoważonego rozwoju. Dla naszej firmy jest to ogromna inwestycja, ale jej brak byłby większym ryzykiem. Powoli osiągaliśmy już szczyt naszych możliwości produkcyjnych i dalszy rozwój, bez zrobienia kolejnego odważnego kroku, po prostu nie byłby możliwy.

Jako firma i właściciele zawsze dbaliśmy o środowisko naturalne i otoczenie – potwierdza Filip Karoński. – Oczekujemy, że nowa maszyna pomoże nam również w realizacji priorytetów polityki środowiskowej Preston Packaging. Uważamy, że to kwestia społecznej odpowiedzialności biznesu. To kolejny milowy krok w rozwoju Preston Packaging; wchodzimy do innej ligi dostawców rozwiązań opakowaniowych i na pewno zmobilizuje nas to do dalszego działania.  AN