Jedno określenie, bardziej od wszystkich innych, wpływa obecnie na decyzje zakupowe w sektorze opakowań typu „worek w pudełku” (Bag-in-Box, BIB): zrównoważony rozwój. Niezależnie od tego, czy chodzi o wino, soki owocowe czy produkty mleczne, osoby zaangażowane w procesy sprzedażowe mają za zadanie wynajdywanie (ekologicznych) rozwiązań opakowaniowych.
Należący do koncernu Mondi austriacki zakład Mondi Styria ma dla nich ofertę w postaci folii nowej generacji, przeznaczonych dla wielowarstwowych produktów BIB do pakowania żywności płynnej i nie tylko.
Stwierdziliśmy, że możliwe jest zastąpienie koekstrudowanych folii barierowych o grubości 66 lub 70 mikronów koekstrudowaną 50-mikronową strukturą barierową i jako pierwsza firma zaoferowaliśmy taki produkt – wyjaśnia Günter Leitner, dyrektor zarządzający w Mondi Styria. – Redukcja masy w tym konkretnym przypadku zapewnia zużycie ok. 25% mniej materiału, a dodatkowo ogranicza ciężar transportowanego ładunku, zatem również całkowitą emisję dwutlenku węgla.
Jeden z klientów Mondi obecnie testuje nowy produkt (którego nazwa to Styria Form Bar 50) i przyznaje, że nie zauważył żadnego negatywnego wpływu folii na możliwości maszyny. Nie musiał również zmieniać konfiguracji maszyny w celu obróbki cieńszego materiału, co podkreśla Leitner.
Dodatkowo Mondi opracowało metodę połączenia standardowych dwuwarstwowych konstrukcji typu Bag-in-Box złożonych z 70-mikronowej koekstrudowanej warstwy barierowej oraz 40-mikronowej warstwy polietylenowej w monofolię Styria Form Bar 90 DW, która ma grubość zaledwie 90 mikronów (a zatem cieńszą o niemal 20%). Mondi udanie połączyło włąsności obu folii PE oraz folii barierowej w jednej, 90-mikronowej koekstrudowanej folii barierowej.
Mondi po raz kolejny jest pierwszym i jedynym dostawcą folii technicznych BIB, który może zaoferować ten rodzaj folii ekstrudowanych, umożliwiających klientom tworzenie opakowań jednowarstwowych w miejsce dwuwarstwowych – mówi Leitner.
Oprócz korzyści ekologicznych wspomniana innowacja bardzo upraszcza życie klientom, eliminując jeden z etapów procesu przetwórczego oraz umożliwiając użytkownikom zakup i przechowywanie tylko jednego rodzaju folii zamiast dwóch.
Klienci skorzystają również na zaletach skróconego narządu maszyny dzięki konieczności wymiany tylko dwóch – zamiast czterech – rolek, które dodatkowo można wymieniać rzadziej. To wszystko przekłada się na większą wydajność w firmie produkującej opakowania.
Obie wymienione folie nadają się do napełniania na gorąco (w temperaturze do 85°C) oraz na zimno, gwarantując większą wygodę i elastyczność użycia.
Na podstawie informacji firmy Mondi opracował TK