Nawilżanie powietrza może również chłodzić
1 Jan 1970 13:28

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Robi się coraz cieplej: spojrzenie na statystyki pokazuje długoterminowy wzrost temperatury na świecie. Ostatnie sześć lat od 2015 roku było najcieplejszych na świecie. Zwiększa to również stres w pracy. Wysokie temperatury w drukarniach działają niekorzystnie na pracowników, materiał oraz maszyny. Dodatkowe nawilżanie powietrza może pomóc nie tylko w standaryzacji procesów produkcyjnych, ale także w ochronie zdrowia i wydajności pracowników.

Wydajność i zdrowie 

Nadmiernie wysokie temperatury mają znaczący wpływ na zdrowie pracowników i wydajność pracy. Konsekwencje są różne: od bólów głowy, mdłości i wyczerpania po odwodnienie i udar cieplny. Ponadto wzrost temperatury prowadzi do spadku wilgotności względnej, co sprzyja infekcjom dróg oddechowych, rozprzestrzenianiu się wirusów, podrażnieniom błon śluzowych i dolegliwościom oczu. Oprócz zwiększonej podatności na choroby badania wykazują spadek wydajności od 3 do 12% w okresach silnego stresu cieplnego. Zmniejszona koncentracja, zwiększona podatność na błędy i wypadki oraz obniżona kreatywność mają bezpośredni wpływ na wydajność i kosztują firmy. 

Mniejszy koszt energii

Chłodzenie pomieszczeń produkcyjnych i roboczych wymaga z reguły stosowania bardzo wydajnych urządzeń. Ich wydajność jest kosztowna. Dzięki zasadzie adiabatycznego chłodzenia wyparnego można wielokrotnie obniżyć koszty użytkowania urządzeń klimatyzacyjnych. Nawilżacze, które wytwarzają mikroskopijną mgiełkę w pomieszczeniu, chłodzą energooszczędnie i chronią zdrowie oraz materiały. Chłodzenie następuje, gdy zimna woda odparowuje w otaczającym powietrzu. Zmiana stanu skupienia z ciekłego na gazowy wymaga energii, która jest pobierana z powietrza w postaci ciepła. Powietrze ochładza się w wyniku parowania wody. Ponieważ proces ten przebiega bez wymiany energii cieplnej z otoczeniem, określa się go mianem parowania adiabatycznego (ciepłolubnego). Chłodzenie adiabatyczne pozwala w ekonomiczny sposób obniżyć temperaturę w pomieszczeniu: 100 l wody wypuszczonej z wysokociśnieniowych dysz pochłania prawie 70 kW ciepła przy nakładzie energii zaledwie 0,6 kW. Dzięki temu w pomieszczeniu można obniżyć temperaturę od 2°C do 5°C.


Mniej problemów z wyładowaniami elektrostatycznymi przy wyższej jakości

Odpowiednia wilgotność ma również kluczowe znaczenie w przetwarzaniu papieru, kartonu, folii, etykiet i innych materiałów. Papier i inne materiały organiczne zmieniają swoje właściwości w zależności od wilgotności otoczenia. Ładunki elektrostatyczne, zmiany materiałów, zmiany jakości i zakłócenia produkcji są często konsekwencjami suchego powietrza. Dzięki dodatkowemu nawilżaniu powietrza można zapobiec wielu problemom produkcyjnym. W przypadku wykrawania i klejenia kartonów odpowiednio wysoka wilgotność chroni przed zmianami wymiarów i zapewnia idealne dopasowanie produktów końcowych. Podczas przetwarzania i laminowania folii syntetycznych zapobiega się przyleganiu materiałów, trudnościom w transporcie, zjawiskom osadzania, marszczeniu i zakłóconemu przenoszeniu farby.

Nawilżanie powietrza wysokim ciśnieniem

Pod względem zużycia energii i wydajności chłodniczej nawilżanie powietrza Condair Systems przez dysze wysokociśnieniowe jest jedną z najbardziej efektywnych opcji: elastyczny montaż, niezawodne sterowanie, niskie koszty energii, certyfikowana higiena i doskonała dostępność konserwacji to cechy, które przemawiają za nawilżaniem wysokociśnieniowym w różnych przemysłowych zastosowaniach. Instalowane na sufitach hal lub ścianach wydajne systemy dysz rozpylają mikrodrobną mgiełkę, która natychmiast jest wchłaniana przez powietrze w pomieszczeniu i równomiernie rozprowadzana.

Bezpieczne i higieniczne

Zanim woda dotrze do dysz wysokociśnieniowych, jest czyszczona i dezynfekowana w celu usunięcia bakterii, zarazków, zawiesin, soli i innych minerałów. W Condair Systems wielostopniowe uzdatnianie wody jest wbudowane w systemy modułowe, które są automatycznie wymieniane co sześć miesięcy i wysyłane w całości do producenta w celu konserwacji. Za pomocą tych zautomatyzowanych programów konserwacji użytkownicy nie muszą sami troszczyć się o higienę systemu, mając jednocześnie pewność korzystania z niezawod- nego i higienicznego nawilżania powietrza. 

Kompendium wiedzy

Ściągnij bezpłatnie poradnik na temat „Chłodzenie i wilgotność powietrza” ze strony: www.condair-systems.pl/chlodzenie 

Szczegółowe informacje: www.condair-systems.pl

Artykuł sponsorowany

Condair Systems Sp. z o.o. Oddział w Polsce  I  ul. Langiewicza 28/2   I  70-263 Szczecin
Kontakt: Piotr Ciesielski  I  peter.ciesielski@condair.com  I  tel. kom.: +48 606 981 409
Zapraszamy na targi Warsaw Pack – 23-25 listopada 2021  I  stoisko B2.102