Niewielki dodatek, ogromne korzyści
1 Jan 1970 06:09

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Corrutek – wiodący dystrybutor wysokiej jakości rozwiązań do produkcji tektury falistej w Polsce – właśnie pozyskała nowego partnera. Hiszpańska firma WET jest dostawcą dodatku do kleju skrobiowego, który zapewnia istotne korzyści takie jak silniejsze wiązanie, większa prędkość tekturnicy, redukcja odpadu i zużycia kleju.

World Elastomers Trade S. L. U. (WET) współpracuje z wybranymi grupami klientów wytwarzając wysokiej wartości produkty dla przemysłu gumowego i oponiarskiego, a także w sektorze spożywczym, tworzyw sztucznych i folii. Rynek papieru i tektury falistej jest obecnie niewielki dla WET, ponieważ odpowiada za 10% jego rocznych obrotów, ale szybko i stale rośnie.

Firma rozpoczęła działalność w 1996 roku w pobliżu Barcelony w Hiszpanii, produkując chemikalia dla przemysłu gumowego, stopniowo rozszerzając działalność na inne sektory. Dziś jest obecna na całym świecie dzięki filiom we Francji, w Portugalii i Hongkongu, a także lokalnym dystrybutorom i przedstawicielom.

Na rynku tektury falistej WET współpracuje z przedstawicielami i technikami, a tej jesieni nawiązał współpracę z firmą Corrutek, która obejmie Polskę i kraje sąsiednie.

Widzę duży potencjał w Polsce dla naszych produktów, ponieważ jest to bardzo konkurencyjny rynek, na którym małe, ale inteligentne zastosowania naszego produktu mogą mieć znaczenie dla producentów tektury falistej – mówi Xavier Blanch, współwłaściciel WET S.L.U. – Cieszymy się, że mogliśmy nawiązać współpracę z Gunnarem Pruckerem i Joanną Barton, którzy mają duże doświadczenie w tej branży i szeroką sieć kontaktów. 

Wet-Tack – niewielki dodatek, ogromne korzyści

WET oferuje dodatek do kleju skrobiowego o nazwie Wet-Tack, dodawany pod koniec procesu mieszania kleju, co sprawia, że ​​jest to bardzo łatwa operacja. Stanowi on 1,7% całkowitej formuły kleju skrobiowego wraz z wodą, a więc na przykład firma produkująca 80 mln m2 tektury zużywałaby 35-40 ton tego produktu rocznie. Nasz produkt to dodatek zatrzymujący wodę i ulepszający tzw. green bond, który pomaga naszym klientom osiągnąć bardzo dobre wiązanie, nawet przy wymagających papierach – wyjaśnia Xavier Blanch. – Wet-Tack pozwala im zwiększyć tzw. strefę komfortu i osiągać najwyższe możliwe prędkości tekturnicy, jednocześnie zmniejszając zużycie kleju. Dodatkowymi korzyściami są lepsza jakość, mniejsze rozwarstwianie i redukcja odpadu, co skutkuje znacznie mniejszą liczbą reklamacji od użytkowników końcowych opakowań z tektury falistej, a także spełnia standardy FEFCO 9. Osiągamy również znaczną poprawę wydajności procesów. Jeden z naszych klientów zdołał zwiększyć prędkość swojej tekturnicy o 30-40 m/min, a średnia redukcja zużycia kleju skrobiowego, którą osiągamy, wynosi zwykle około 2 g/m2. Redukcja odpadu jest możliwa do 1%. Idą za tym również istotne korzyści finansowe – producent, który wytwarza około 80 mln m2 tektury falistej, osiąga rocznie oszczędności w wysokości 600-800 tysięcy euro. A w Polsce korzyści te można podwoić, ponieważ większość zakładów produkujących tekturę falistą, do których docieramy, osiąga wydajność 150 mln m2 lub więcej rocznie.

Stałe wsparcie i konsultacje

WET nie tylko sprzedaje dodatek do kleju – jest to także idea ciągłego wsparcia i doradztwa. Po spotkaniu techniczno-handlowym następują wizyta w zakładzie i audyt przeprowadzany przez technika – kontynuuje Xavier Blanch. – W ciągu tygodnia przeprowadzamy próbę i zwykle osiągamy znaczący postęp w postaci wzrostu prędkości tekturnicy i doskonałego wiązania. Już na tym wczesnym etapie zarówno operatorzy, jak i kierownicy zakładów mogą na własne oczy przekonać się o szybkich korzyściach i ulepszeniach, dlatego bardzo chętnie kontynuują próby. Drugi etap próby trwa zwykle miesiąc lub dwa, przynosi dalsze rezultaty i utrwala korzyści w postaci ograniczenia odpadu oraz zmniejszenia zużycia kleju. Monitorujemy wyniki i pilnie raportujemy je klientowi, udzielając porad, jak zachować te osiągnięcia, a nawet je poprawić. To długofalowa współpraca, nasi technicy stale współpracują z klientami. Niedawno zatrudniliśmy 5 techników i planujemy zatrudnić więcej w przyszłym roku, ponieważ już osiągają granice swojej dostępności. Jak dotychczas wszystkie nasze próby zakończyły się powodzeniem. Od naszych klientów potrzebujemy tylko ich zaangażowania i zaufania – my zapewniamy resztę.

Bardzo ważnymi aspektami są motywacja i pewność, które technicy WET dają operatorom tekturnic, a także poczucie bezpieczeństwa w kwestii osiągnięcia właściwego wiązania. Wsparcie to jest ważne, by operatorzy odważyli się prowadzić maszynę z większą prędkością, czuli się komfortowo i osiągali lepsze wyniki. Moim zdaniem – z psychologicznego punktu widzenia – jest to bardzo istotna wartość dodana, którą zapewniamy naszym klientom – podsumowuje Xavier Blanch. – Tym, co odróżnia nas od konkurencji, jest to, że nasze produkty są bardzo wysokiej jakości i naprawdę wydajne. Ponadto nasi technicy są byłymi menedżerami zakładów produkcyjnych i operatorami tekturnic z wieloletnim doświadczeniem, znającymi proces produkcji tektury falistej od A do Z. WET współpracuje z większością wiodących światowych oraz regionalnych grup producentów tektury falistej w Europie i obu Amerykach. Dzięki współpracy nawiązanej z Corrutek jesteśmy absolutnie pewni, że zbudujemy silną obecność również w Polsce. Polski rynek jest bardzo interesujący dla naszej firmy i myślę, że będzie silnym filarem naszego wzrostu krótkoterminowego i w dalszej przyszłości. AN