Niski ślad węglowy producentów opakowań z kartonu
1 Jan 1970 13:37

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Organizacja Pro Carton, zrzeszająca europejskich producentów kartonu i tektury opakowaniowej, zaprezentowała nowe wyniki badań dowodzące, że branża w Europie od 2018 r. ograniczyła swój ślad węglowy o 24%. Wyniki raportu dostępnego w internecie wskazują, że opakowania kartonowe nie tylko spełniają wymagania biogospodarki i GOZ, ale mają także do odegrania kluczową rolę w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. Nowo zmierzony średni ślad węglowy europejskiej branży kartonów wynosi obecnie 249 kg CO2e w całkowitym cyklu życia („cradle-to-grave”) i 148 kg CO2e w cyklu od wyprodukowania do dostarczenia do sklepu („cradle-to-gate”) na tonę kartonu.

Badanie zatytułowane „Ślad węglowy opakowań z kartonu 2023” (Carbon Footprint of Carton Packaging 2023), przeprowadzone dla Pro Carton przez Instytut RISE (Research Institutes of Sweden) Bioeconomy and Health Unit prześledziło oba wspomniane cykle emisji CO2 między styczniem i grudniem 2021 roku. W badaniu uwzględniono procesy emisji i pochłaniania kopalnych i biogennych gazów cieplarnianych (GHG) oraz emisje wynikające z bezpośredniej zmiany użytkowania gruntów (dLUC).

Gazy cieplarniane (GHG) są emitowane przez źródła nieodnawialne, takie jak paliwa kopalne, natomiast emisje biogeniczne są wynikiem spalania biopaliw i degradacji produktów biopodobnych. Pod terminem usuwania biogenów kryją się procesy fotosyntezy podczas wzrostu biomasy; na przykład w gospodarce leśnej są one źródłem włókien celulozowych.

Dwucyfrowy spadek śladu węglowego w ujęciu „cradle-to-grave” i „cradle-to-gate” (odpowiednio 249 i 148 kg CO2e na tonę kartonów) został osiągnięty dzięki poprawie efektywności wykorzystania zasobów w procesach przetwórczych. Korzystny wpływ miały również znaczące inwestycje – od czasu ostatniego pomiaru emisji dwutlenku węgla w 2018 roku – w podniesienie efektywności energetycznej oraz w stosowanie odnawialnych źródeł energii przez papiernie produkujące karton. Obliczenia „od kołyski do bramy” są ważne, ponieważ opisują etap produkcji, nad którym branża ma bezpośrednią kontrolę – czyli do momentu, gdy produkt opuszcza zakłady przetwórstwa.

Zaprezentowane wyniki mają duże znaczenie, ponieważ potwierdzają twardymi dowodami wiodącą rolę kartonu w obiegu zamkniętym – coś, co jest szczególnie ważne dla producentów tektury i pudełek składanych oraz dla zaopatrywanych przez nie marek i detalistów – w sytuacji, gdy konsumenci kładą coraz większy nacisk na zrównoważony charakter wszystkich kupowanych przez siebie produktów.

Horst Bittermann, dyrektor generalny Pro Carton powiedział, że wyniki są tym istotniejsze, ponieważ pomagają branży w ustalaniu własnych punktów odniesienia: Nasi członkowie mogą porównać własne dane ze średnimi wartościami w branży i ocenić, ile zyskują dzięki wysiłkom na rzecz dalszej poprawy efektywności energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii i modernizacji procesów wewnętrznych. Wartość „cradle-to-gate” wynosząca 148 kg CO2 stanowi znaczny postęp na naszej drodze do niskoemisyjnej, a nawet neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla biogospodarki i odzwierciedla poprawę procesów oraz inwestycje podjęte przez branżę. 

Naturalnie sukcesu nie da się osiągnąć w izolacji. Ważne jest, by nowe unijne rozporządzenie dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych (Packaging and Packaging Waste Regulation, PPWR) wspierało nas, ustalając ambitne cele zbiórki we wszystkich krajach UE. Zbiórka, zwłaszcza z gospodarstw domowych, jest w rękach gmin – my możemy poddać recyklingowi tylko to, co zostanie zebrane – podkreślił.

Angielskojęzyczną kopię raportu „The Carbon Footprint of Carton Packaging 2023” można pobrać pod adresem: https://www. procarton.com/media-section/publications/.

Opracowano na podstawie materiałów Pro Carton 
Tłumaczenie: TK