Nowe roboty T4 i T5 w ofercie firmy Gerhard Schubert
1 Jan 1970 13:25

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Technologia układająco-pakująca Pick & Place umożliwia niezwykle wydajną automatyzację procesów pakowania. Dzięki niej producenci są w stanie realizować opłacalną produkcję również w warunkach aktualnych, stawiających wysokie wymagania trendów rynkowych. 

Firma Schubert, producent maszyn pakujących, stale rozwija swoją modułową technologię robotów z myślą o ciągłym podnoszeniu efektywności i elastyczności procesów. Najnowszymi modułami są roboty Pick & Place serii T. Dzięki modelom T4 i T5 systemy firmy Schubert mogą być jeszcze lepiej dopasowane do wymagań klienta i jego poziomu wydajności. Nowe roboty wykorzystuje już międzynarodowy producent słodyczy.

Pick & Place to jedna z najważniejszych funkcji pakowania, zwłaszcza w sektorach spożywczym i cukierniczym, choć z jej potencjału korzystają także inne branże takie jak kosmetyczna. Przyczyna jest prosta: wszędzie tam, gdzie wymagane jest wykorzystanie wysoce wydajnych, a jednocześnie wszechstronnych procesów pakowania, automatyzacja z pomocą robotów Pick & Place sprawdza się idealnie. To jedyny sposób, w jaki producenci mogą osiągnąć opłacalną wydajność pakowania, a jednocześnie spełnić rosnące wymagania związane ze zróżnicowanym asortymentem produktów takim jak opakowania mieszane i zmienne formaty opakowań. Jest to szczególnie ważne w branżach sprzedających towary szybko rotujące. Dodatkowym wymaganiem, któremu muszą obecnie sprostać producenci, jest presja na używanie materiałów o zrównoważonym charakterze. Z tego powodu potrzebne są wysoce elastyczne i wydajne maszyny pakujące wyposażone w technologie robotyczne, które zapewniają producentom długoterminowe bezpieczeństwo pod każdym względem. Tylko wtedy możliwe jest skalowanie wydajności maszyn, dopasowywanie formatów do potrzeb, zastępowanie materiałów opakowaniowych ich ekologicznymi odpowiednikami oraz utrzymywanie jakości na najwyższym poziomie. 

Dziesięciolecia doświadczeń w technologii robotów

Jako doświadczony producent maszyn pakujących firma Schubert doskonale orientuje się w wymaganiach branży i tworzy roboty w taki sposób, by spełniały specyficzne potrzeby przemysłu opakowaniowego. Wszechstronne rodzaje robotów mogą przetwarzać nawet najbardziej podatne na uszkodzenia produkty. Indywidualnie zaprojektowane i nadające się do błyskawicznej wymiany narzędzia dopasowują się do artykułów o dowolnym kształcie – również dzięki postępowi w druku 3D. Systemy Pick & Place mogą łatwo przełączać się między tackami wykonanymi z tworzywa sztucznego i kartonu. Linie układająco-pakujące firmy Schubert są w stanie obsłużyć praktycznie nieograniczoną liczbę formatów w wersjach z tackami i bez nich. Każda linia wyposażona jest w opracowany wewnętrznie system przetwarzania obrazu, który dodatkowo kontroluje jakość produktu – w razie potrzeby również w trójwymiarze. Dla klientów, którzy chcą pakować produkty w opakowania typu flow-pack, przeznaczona jest owijarka przepływowa Schubert Flowpacker ze zintegrowanym podawaniem typu Pick & Place. 

W ostatnich dekadach powstało ponad 700 linii pakujących „picker line”, z tysiącami robotów i dziesiątkami tysięcy narzędzi. 

Nowe roboty T gwarantują najwyższą wydajność w najmniejszych przestrzeniach

Oprócz sprawdzonych czteroosiowych robotów F4 Scara Schubert opracował teraz kolejny typ robotów dla swoich maszyn pakujących typu Pick & Place: serię T. Konstrukcja nowych robotów T4 i powiązanych z nimi modeli T5 oparta jest na znanym typie robota Delta, jednak różnią się one znacznie od innych robotów o tym profilu kinematycznym dostępnych na rynku. Ich ograniczony obszar roboczy w kształcie prostokąta sprawia, że idealnie nadają się one do zapewnienia wysokiej wydajności w najciaśniejszych przestrzeniach: w jednej ramie TLM może pracować aż do sześciu nowych cztero- lub pięcioosiowych robotów Delta. Dzięki takiemu zagęszczeniu robotów Schubert może obsłużyć większą powierzchnię roboczą w ramach jednej „sub-maszyny” (czyli w pełni niezależnej i funkcjonalnej jednostki wchodzącej w skład linii pakującej). Efektem jest osiągnięcie większej wydajności na krótszym odcinku, co zwiększa elastyczność w rozmieszczeniu maszyn i w rezultacie zwiększa kompaktowość linii Pick & Place. To właśnie zwarta konstrukcja stanowi podstawową zaletę, zwłaszcza w sytuacji, gdy przestrzeń w hali produkcyjnej jest bardzo kosztowna. Robot T5 został wyposażony w piątą oś, która może być wykorzystywana do pochylania i obracania produktów – idealnie sprawdzając się choćby w przypadku ciasteczek, które muszą być umieszczane pionowo na tacy. Dodatkowy ruch ramienia zwiększa wszechstronność procesu pakowania i umożliwia wykonywanie trudnych działań z wyjątkową wydajnością i niezawodnością. Tym sposobem zagwarantowane jest zachowanie jakości produktu nawet w przypadku bardziej złożonych procesów maszynowych. 

Podobnie jak w przypadku robotów F4 Scara firmy Schubert, nowe roboty T pracują głównie w zespołach i mogą być skalowane w zależności od potrzeb. Dzięki różnym typom robotów F4 i T4/T5 firma Schubert może teraz zaoferować swoim klientom najlepsze rozwiązanie dopasowane do ich specyficznych projektów. Duży obszar roboczy obsługiwany pod kątami dopasowanymi do kierunku przesuwu taśmy sprawia, że roboty F4 są szczególnie odpowiednie do pracy przy szerokich lub bardzo szerokich taśmach produkcyjnych. Jest to niezwykle istotne w przypadku maszyn typu Pick & Place, które wymagają przenośnika tacek lub pudełek tylko z jednej strony. Wszystkie roboty Pick & Place są wyposażone w narzędzia nadające się do szybkiej podmiany, spośród których część jest drukowana w 3D. Za pomocą platformy PARTBOX służącej do streamingu części klienci firmy Schubert mogą przechowywać części formatowe w wirtualnym magazynie i w razie potrzeby drukować je ponownie samodzielnie za pomocą standardowej drukarki 3D w ramach certyfikowanego zlecenia druku. 

Roboty T4 w działaniu

Seria T udowodniła już swoją wartość między innymi w zakładzie międzynarodowego producenta słodyczy. Maszyna pakująca Lightline Pickerline z robotami T4 pakuje różne rodzaje ciastek na tacki. Aby zmieścić maszynę z technologią układająco-pakującą Pick & Place na ograniczonej przestrzeni, konstruktorzy maszyny zastosowali przenośnik taśmowy produktów o szerokości 1600 milimetrów i zintegrowali z linią osiem robotów T4. Skupienie wysokowydajnych robotów pozwoliło w tym przypadku zaoszczędzić jeden metr przestrzeni na całej długości linii i zapewnić pożądaną wydajność pomimo ograniczonej powierzchni w hali produkcyjnej.

Okrągła przyssawka jest wykorzystywana do delikatnego podnoszenia produktów w postaci cienkich ciasteczek z czekoladowym spodem lub bez niego. Roboty T4 są w stanie bezpiecznie i sprawnie ułożyć ciastka na plastikowych tackach, nawet w różnych konfiguracjach i o różnej liczebności. Z maszyną Lightline Pickerline zintegrowano skaner 3D, który gwarantuje, że do pakowania trafiają jedynie idealne ciastka. Rejestruje on nie tylko dokładne ułożenie i powierzchnię produktów, ale także ich wysokość, z dokładnością do około 0,5 milimetra. Nawet ciastka o nieskazitelnej powierzchni są sprawdzane zgodnie z ustalonym kryterium wysokości. W ten sposób system może określić – przykładowo – czy w produktach typu sandwich występuje kremowe nadzienie lub biszkoptowy spód. Zwiększa to niezawodność procesu i gwarantuje niezmiennie wysoką jakość wyrobów cukierniczych. W miarę rozszerzania portfolio produktów producent słodyczy może bez problemu produkować nowe formaty za pomocą innych zrobotyzowanych narzędzi. Dzięki Lightline Pickerline w każdej chwili możliwe jest także przestawienie się na bardziej ekologiczne tacki kartonowe, dzięki czemu system ten stanowi bezpieczną inwestycję na przyszłość.

Tłumaczenie: TK