Henkel, firma produkująca towary konsumpcyjne, dąży do zapewnienia większych korzyści dla swoich klientów, jednocześnie ograniczając negatywny wpływ na środowisko.
Aby osiągnąć swój publicznie ogłoszony cel trzykrotnego zwiększenia wydajności przed 2030 rokiem – zwany Factor 3 – firma ta będzie musiała poprawiać swoją efektywność o średnio 5-6% rocznie. Właśnie dlatego zwróciła się o pomoc do swojego wieloletniego partnera, firmy Mondi. Szukano rozwiązania wykorzystującego większą ilość tworzywa z recyklingu i umożliwiającego stworzenie wysoce funkcjonalnego, estetycznego i elastycznego laminatu do produkcji opakowań.
W ramach tej współpracy Henkel rozpoczął sprzedaż proszku do prania „Megaperls” w opakowaniach giętkich – „quadro seal bag” – które zostały wykonane z laminatu OPP/PE. Obecnie 30% powłoki opakowania wykonanej z PE pochodzi z odpadów przemysłowych odzyskanych w zakładzie firmy Mondi w niemieckim Halle. Oznacza to, że całe opakowanie składa się w około 10% z granulatu pochodzącego z recyklingu.
Biorąc pod uwagę związane z tym wyzwania techniczne, obie firmy uznały to za ważny pierwszy krok w dążeniu do stworzenia opakowań jeszcze bardziej przyjaznych środowisku i zgodnych z gospodarką cyrkulacyjną. Uwzględniając wymagania związane z opakowaniem – błyszczącą, białą warstwę zewnętrzną, łatwość otwierania oraz ogólną funkcjonalność – to już znaczne osiągnięcie w przypadku cienkiego, elastycznego laminatu OPP/PE. Obie firmy podchodzą jednak do tematu jeszcze ambitniej.
Naszym celem jest zwiększenie zawartości granulatu pochodzącego z recyklingu do 50% całej struktury opakowania – wyjaśnia Timo Müller, key account manager dla Henkel w firmie Mondi. Projekt ten udało się wprowadzić dzięki zaawansowanym technologiom odzyskiwania granulatu stosowanym w zakładzie Mondi w Halle, które umożliwiają zbieranie i segregowanie nie tylko materiałów przezroczystych i białych, ale również tych, które nie zawierają środków poślizgowych. Według Müllera umożliwia to wykorzystanie regranulatu w laminacie bez negatywnego wpływu na specyfikację materiału oraz właściwości mechaniczne produktu.
Ściśle współpracujemy z dostawcą folii OPP – dodaje Müller. – Chcemy wykorzystywać polipropylen orientowany z granulatem pochodzącym z recyklingu, by zwiększyć procent materiału pochodzącego z odzysku w całej strukturze opakowania.
Otrzymany produkt końcowy zapewnia znaczne korzyści dla środowiska. Nieprzetworzony granulat zostaje zastąpiony przez regranulat, a proces recyklingu produktu po zakończeniu jego użytkowania staje się uproszczony, gdyż struktura laminatu OPP/PE składa się w całości z materiałów poliolefinowych, jak zauważa Müller.
Nasi projektanci nieustannie pracują nad tworzeniem inteligentnych opakowań, które wykorzystują jak najmniej materiału, nadają się do recyklingu i składają się w większej mierze z materiału pochodzącego z odzysku – mówi dr Thorsten Leopold, szef International Packaging Development Home Care w firmie Henkel. – Mondi zapewnia nam cenną wiedzę specjalistyczną, umożliwiając wprowadzenie bardziej zrównoważonych rozwiązań w zakresie opakowań do chemii gospodarczej.
Obie firmy planują znacząco zwiększyć procent zawartości materiału pochodzącego z recyklingu w opakowaniach, aby wesprzeć realizację ambitnego planu firmy Henkel w zakresie zrównoważonego rozwoju – Factor 3.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Henkel