Opakowania na fali wznoszącej…
1 Jan 1970 13:44

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Tektura falista jest materiałem opakowaniowym dla wielu sektorów i branż. Wzrost konsumpcji, rozwój sieci handlowych oraz pogłębianie się świadomości ekologicznej konsumentów to grupa czynników pozwalająca na optymistyczne odczucia w kontekście wzrostu krajowego rynku konwertowania papieru i tektury. 

Zabezpieczenie produktu

Nowoczesna konstrukcja zapewnia, że ​​karton z tektury falistej może przenosić duży zakres ciężarów, chroni przed wilgocią, pełni funkcje informacyjną, reklamową, promocyjną i jakościową. W zależności od wymaganego zabezpieczenia tektura falista może mieć różne kształty i grubość. Ponadto materiał ten jest wysoce przetwarzalny i bardzo ekonomiczny.

Elastyczność w obróbce

Jak wspomniano, grubość tektury falistej można dostosować do każdego produktu. Może ona też być łączona z innymi materiałami na etapie laminowania, tzn. kaszerowania z zadrukowanym papierem, foliowania czy zabezpieczania bardzo odpornymi barierami ognioodpornymi. Tektura falista jest dostępna w wielu wariantach grubości, kształtu fali, twardości, rozmiaru, stając się jednym z najbardziej elastycznych materiałów wykonanych z papieru. Ponadto doskonale nadaje się do bezpośredniego zadruku różnymi metodami, w tym drukiem cyfrowym. 

Zrównoważona ekonomia

Kartony z tektury falistej są jednymi z najtańszych dostępnych surowców do produkcji opakowań. Poza tym tektura jest dość łatwo biodegradowalna, a pudełka można składać i składować do późniejszego wykorzystania.

Globalny rynek opakowań z tektury falistej rośnie szybciej niż się spodziewano. Nowy raport Smithers Piry „Przyszłość opakowań z tektury falistej do 2023 r.” zawiera analizę rynku, pokazując wzrost popytu o 3,7% rocznie i obrót na poziomie 300 mld USD w 2023 r.

E-commerce

Sprzedaż detaliczna w handlu elektronicznym wciąż rośnie, a szacowany roczny wzrost handlu elektronicznego w Europie wynosi ok. 20%. Oczekuje się, że globalna sprzedaż online przekroczy 5,5 biliona USD w 2023 r. Będzie to miało ogromne przełożenie na zapotrzebowanie na opakowania, zwłaszcza w branży tektury falistej.

Zauważa się nowy trend, powiązany ściśle z e-commerce: system dopasowania do produktu (fit to product, FtP) lub system typu opakowanie na życzenie (box-on-demand), napędzany w szczególności przez potrzeby wyspecjalizowanych sprzedawców takich jak Amazon i Staples. Technologia ta umożliwia produkcję niestandardowych opakowań w oparciu o dokładny rozmiar produktu, w tym o nieregularnych kształtach. W praktyce eliminuje się znaczną część miejsca niewykorzystanego w przypadku uprzednio produkowanych opakowań, które i tak trzeba było wypełniać do transportu.

Technologia kaszerowania 

Kaszerowanie tektury falistej do kartonu oraz kartonu do kartonu należy do podstawowych w produkcji opakowań kartonowych i POS. Klejenie arkuszy nie jest oczywiście techniką nową, ale wymaga ciągłego dostosowywania do najefektywniejszych w danym momencie modeli produkcyjnych.

Należy tu podkreślić rozwój technik druku pozwalających na produkcję arkuszy wierzchnich w niskich nakładach – w setkach czy tysiącach sztuk. Wymogi takie mogą spełnić tylko nowatorskie rozwiązania do kaszerowania, pojawiające się na rynku, takie jak kaszerownice Oppliger.

Dlaczego Oppliger?

Rozwiązanie to zostało zaprojektowane przez szwajcarskiego innowatora Fernanda Oppligera, który większość życia zawodowego poświęcił na pracę z automatami kaszerującymi. Lata doświadczeń przełożyły się na stworzenie nowej koncepcji pod nazwą Sintesy: 

– Wydajność do 12 000 ark./h (w standardzie 9000 arkuszy). 

– W pełni zautomatyzowana technologia pozwalająca na ekstremalnie krótki czas narządu kompletnej linii technologicznej – ok. 1 min, a w przypadku zmiany podłoża – ok. 3 min. 

– Precyzja kaszerowania poniżej 0,5 mm, również z opcją klejenia „krawędź do krawędzi” (Edge to Edge).

– Pobieranie arkuszy bazowych o ugięciu powierzchni do 8%, co umożliwia stosowanie tektury o słabszej jakości lub nieodpowiednio magazynowanej. 

– Możliwość zastosowania materiału wierzchniego o gramaturze 120 g/m2 (pod pewnymi warunkami można użyć materiałów poniżej 100 g/m2). 

– Materiał spodni to zakres w przedziale od F & E oraz tektura lita od 0,52 mm (opcjonalnie). 

– Automatyczny podajnik do materiału bazowego. 

– Un-Flip-Flop – w pełni automatyczny moduł do odwracania arkuszy w trakcie produkcji. Może być zainstalowany w linii z maszyną Sintesy, a także sparowany z innymi maszynami. 

– Długość całkowita maszyny wraz z Flip Flopem to 16,9 m; to najbardziej kompaktowe rozwiązanie na świecie.

– W pełni zautomatyzowany system wymiany palet na wykładaniu.

– Najnowsze rozwiązanie wolno stojącego modułu do non-stop nakładania fali, z możliwością wykorzystania do konkurencyjnych rozwiązań.

– Wolno stojący Un-Flip-Flop do odwracania arkuszy po arkuszowaniu Flip-Flop. 

– Możliwość zadrukowania tektury litej metodą cyfrową. 

Te cechy pozwalają zredukować straty w czasie kaszerowania do poziomu poniżej 5%. Samo łączenie nie jest procesem ostatecznym w produkcji opakowań czy standów. 

Doświadczenie producenta i obserwacje zadowolonych klientów pozwalają na twierdzenie, że technologia taka skutkuje 20% wzrostem produkcji kaszerowanych arkuszy i co najmniej kilkunastoprocentową redukcją zużycia kleju względem rozwiązań konkurencyjnych. Ta elastyczność i szwajcarska jakość znalazły uznanie w oczach kilkudziesięciu klientów na świecie i 5 w Polsce. 

Kaszerowanie ma fundamentalny wpływ na przebieg kolejnych procesów, tj. sztancowania czy składania i klejenia. Od jakości kaszerowania zależy wydajność powyższych procesów, ale przede wszystkim jakość produktów gotowych. 

Zmiany na rynku produktów POS i opakowań wymuszają większą elastyczność w procesach precyzyjnej aplikacji kleju na wykroje. Duże nakłady są realizowane przy użyciu w pełni zautomatyzowanych rozwiązań. Jednak obecne wymagania rynku cechują wzrastająca ilość wersji opakowań i różnorodności kształtów, a także malejące nakłady. To stawia przed producentami opakowań wyzwania związane z koniecznością stosowania pracy ręcznej, gdzie aplikacje kleju na wykrój najczęściej są realizowane w sposób manualny czy też na poły automatyczny. Taki stan rzeczy generuje potrzebę zatrudnienia większej liczby osób do produkcji, a to przekłada się na wzrost kosztów i trudność w uzyskaniu optymalnych wydajności. Rozwiązaniem mogą być systemy klejące Felix Gluer.

Ploter klejowy CNC

Oprócz flagowych modeli Single, Combo i Liner dostępne jest rozwiązanie przeznaczone głównie do formatów B2 oraz B1 – Felix Gluer Single ONE, z formatem roboczym 1050x750 mm.

Cechy szczególne:

– Lekka i mobilna konstrukcja pozwalająca na uzyskanie prędkości nakładania kleju do 2,5 m/s. 

– Posuw mostu z głowicą klejową oparty na napędzie serwo.

– Dwie niezależnie sterowane głowice klejowe pozwalają na aplikację kleju na zimno i na ciepło z różną grubością ścieżek klejowych do min. szerokości 0,3 mm.

– System sterowania umożliwia podawanie kleju zarówno metodą liniową, jak i kropkową. 

– Stół roboczy z automatyczną regulacją wysokości stosu.

– Autorskie oprogramowanie pozwala na przygotowanie projektu zarówno z plikami CAD (np. dxf), jak i definiowanie ścieżek klejowych bez użycia „siatek” produktów oraz sterowanie z jednego panelu.

– Wyposażenie w kamerę Photopath i oprogramowanie Felix Grabber skutkuje prezycyjną lokalizacją użytku oraz bezstratnym nałożeniem kleju. 

– Projektowanie ścieżek klejowych odbywa się w oparciu o różnicowanie kolorystyczne.

– Możliwość aplikacji okienek foliowych do opakowań kartonowych z wykorzystaniem systemu ssawkowego. 

Na zimno i gorąco

Cechą szczególną jest możliwość aplikacji kleju zimnego i gorącego na kilka różnych wykrojów w jednym przelocie. To pozwala użytkownikom na łączenie wielu elementów, np. złożonego opakowania, ale umożliwia też sklejenie różnych jednoelemen-

towych projektów na raz. Ma to wpływ na skrócenie czasu produkcji, redukcję liczby osób do klejenia ręcznego, mniejsze zużycie kleju, a co najważniejsze – zwiększenie wydajności. 

Z naszych analiz po zainstalowaniu kilkudziesięciu urządzeń w Polsce i na świecie wynika, że nakłady 500-1500 zdecydowanie bardziej opłaca się przenieść na ploter, niż przygotowywać do pracy składarko-sklejarkę. W czasie narządzania składarki ploter zdąży wykonać zlecenie i pozwoli przygotować się do następnego. 

Powtarzalne cykle nakładania kleju wymuszają na operatorach określony rytm pracy, co w przypadku tradycyjnej aplikacji ręcznej jest trudne do zdefiniowania, a więc i do oszacowania. 

Ze względu na swoją elastyczność Felix Gluer daje poczucie komfortu w przypadku obsługi istniejącego pakietu klientów, ale co ważniejsze – umożliwia pozyskiwanie prac wykraczających poza istniejące standardy, które do tej pory nie wchodziły do kalkulacji ze względu na wielkość nakładu 

czy stopień skomplikowania, eliminujący wykorzystanie składarko-sklejarki. Obecnie osiągnięcie odpowiedniej marżowości i budowanie wartości dodanej nie jest możliwe bez kreatywnego podejścia oraz zastosowania nieszablonowych rozwiązań. 

Technograph od lat specjalizuje się w doborze odpowiednich systemów do produkcji opakowań, pomocnych w rozwiązaniu zawiłych problemów technologicznych, a co najważniejsze zapewniających optymalizację procesów. Proponowane powyżej alternatywy to tylko wycinek urządzeń do produkcji opakowań, które posiadamy w swoim portfolio.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph