Opakowania ze zrównoważonych polimerów i oleju talowego
1 Jan 1970 13:58

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Walki oferuje laminowane opakowania z tektury litej przeznaczone na proszki do prania oraz inne produkty higroskopijne, które zapewniają korzyści środowiskowe, a jednocześnie optymalnie chronią produkt i nadają się do obróbki nie gorzej od tych wykonanych z materiałów konwencjonalnych. 

Fiński koncern z siedzibą w Espoo stosuje rozwiązania barierowe oparte na oleju talowym zamiast na surowcach petrochemicznych i już teraz tworzy laminaty z certyfikowanych zrównoważonych polimerów, które są gotowe do komercyjnego debiutu. 

Walki-Pack-D to rozwiązanie opracowane specjalnie z myślą o opakowaniach na proszki do prania. „D” oznacza tu detergent. Składa się ono z trwałej szarej tektury litej jako materiału bazowego, warstwy barierowej do ochrony przed parą wodną oraz cienkiego, powlekanego papieru pod zadruk i uszlachetnienia. Standardowo ten typ bariery przed parą wodną jest wykonywany z polimerów pochodzenia petrochemicznego. Walki opracowała jednak koncepcję o nazwie Walki-Wood-Pack-D, która wykorzystuje do tego celu olej talowy zamiast paliw kopalnych, powstający jako produkt uboczny w produkcji celulozy. Jako taki jest on więc pozyskiwany z surowców pochodzenia roślinnego (ale nie jadalnych). Olej talowy może być używany do produkcji powłok o cechach oraz barierowości identycznych jak te produkowane z ropy. 

Bariera na bazie oleju talowego chroni produkt równie efektywnie przed zlepianiem się, utrzymuje w stanie suchym i – co ważne dla producentów opakowań – zachowuje się w identyczny sposób jak materiały konwencjonalne w procesie dalszej obróbki. Laminowany produkt wyposażony w alternatywną warstwę barierową jest dokładnie taki sam jak jego poprzednik i może być wdrożony bez potrzeby dostosowywania procesów produkcji lub linii napełniających. Składa się w 100% z surowców odnawialnych i jest w pełni recyklowalny – wyjaśnia Stefan Erdmann, dyrektor ds. obsługi technicznej i rozwoju w dziale tektur barierowych firmy Walki. Walki-Wood-Pack-D może być wykorzystywany do pakowania wszelkich rodzajów produktów proszkowanych i higroskopowych takich jak kleje do tapet i do płytek ceramicznych.

Produkcja opakowań barierowych z wykorzystaniem oleju talowego to – jak mówi Leif Frilund, prezes i dyrektor generalny Walki Group – pierwszy krok Walki na drodze do osiągnięcia jeszcze ważniejszego celu. Jest nim komercyjne wdrożenie opakowań wykonanych ze zrównoważonych polimerów, które pozwoliłyby na domknięcie cyklu obiegu materiałów. Walki wraz z firmą SABIC, swym wieloletnim partnerem, prowadzi obecnie prace nad innowacyjnym procesem produkcyjnym, który pozwala na wytwarzanie polimerów z niskowartościowych, wymieszanych odpadów komunalnych, które w innym wypadku musiałyby zostać spalone lub składowane na wysypiskach śmieci. Walki to pionier w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obecnie ponad 80% naszych produktów powstaje z surowców nadających się do odzysku lub pochodzących z recyklingu. Naszym celem jest zwiększenie tego udziału do 100% nie później niż w 2030 r. – dodaje Frilund.

Na podstawie materiałów Walki Group opracował TK