Optymistyczne wyniki testów rPS w opakowaniach na jogurt
1 Jan 1970 12:26

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Coexpan, jeden z czołowych globalnych producentów systemów FFS (formująco-napełniająco-zgrzewających) do pakowania żywności, z sukcesem zakończył testy polistyrenu odzyskanego w procesach mechanicznego recyklingu przeprowadzonych w Innotech, centrum innowacyjnych technologii (uruchomionym wspólnie z siostrzaną spółką EMSUR, drugą należącą do Grupy Lantero).

Projekt stanowi integralny element jednego ze strategicznych celów inicjatywy łańcucha wartości SCS, której członkiem jest Coexpan. SCS integruje partnerów z różnych ogniw łańcucha wartości przy wspólnym dążeniu ku rozwinięciu idei obiegu zamkniętego polimerów styrenu. Elementem projektu recyklingu polimeru (analogicznie jak w przypadku PET) jest sprawdzenie potencjału mechanicznego recyklingu polistyrenowych odpadów pokonsumenckich, a także wykorzystanie procesów i technologii zbliżonych do tych obecnie stosowanych na liniach recyklingu PET: sortowania, mycia, sortowania płatków, superczyszczenia i filtrowania stopionego tworzywa (melt-filtration). 

W trakcie testów przeprowadzonych na pilotażowej linii wytłaczającej wyprodukowano dwa rodzaje arkuszy FFS. W pierwszym powstała struktura ABA, w której między zewnętrznymi warstwami (A) z pierwotnego polistyrenu umieszczono wewnętrzną warstwę (B) zawierającą 50% zrecyklowanego polistyrenu/r-PS. Drugi test został przeprowadzony na strukturze jednowarstwowej wykonanej w 100% z pokonsumenckiego r-PS. 

Oba materiały zostały następnie przetestowane na liniach FFS do pakowania jogurtu i przeanalizowane w laboratorium centrum rozwojowego, gdzie zbadano je pod kątem jakości, własności optycznych, mechanicznych oraz funkcjonalności. 

Wyniki obu materiałów wykazały wysoki poziom czystości materiału pochodzącego z recyklingu (ok. 99,9%), co pozwala na pozytywną ocenę ich potencjału przetwórczego w procesach wytłaczania i termoformowania.

Te badania to ważny krok w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest zapewnienie obiegu zamkniętego polistyrenu, potwierdzenie jego potencjału jako wartościowego materiału pochodzącego z recyklingu oraz późniejszych zastosowań przemysłowych. Poinformowano o nich wkrótce po komunikacie SCS na temat wyników testu obciążeniowego przeprowadzonego wspólnie z Instytutem Fraunhofera, które pozwoliły na skierowanie do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) pierwszego wniosku o uz- nanie polistyrenu r-PS za materiał nadający się do kontaktu z żywnością. 

Coexpan uczestniczy również w innych projektach partnerskich, które promują i rozwijają ideę obiegu zamkniętego materiałów z tworzyw sztucznych. Należą do nich projekty związane zarówno z mechanicznym, jak i chemicznym recyklingiem, np. EPS Sure oraz Recyqualipso.

Dzięki INNOTECH jako głównej platformie współpracy nad innowacjami oraz dzięki potencjałowi technologicznemu w zakresie FFS, jaki posiada centrum rozwoju, Coexpan-EMSUR znajdują się w forpoczcie prac nad tworzeniem nowych cyrkularnych rozwiązań dla opakowań sztywnych i giętkich wykorzystujących polistyren, PET, polipropylen, PLA, papier itd.

Na podstawie materiałów firmy Coexpan opracował TK