Oszczędzanie energii w procesach dekorowania metali
1 Jan 1970 09:34

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Oszczędzanie energii jest jednym z najpilniejszych wyzwań naszych czasów. Za wzrost kosztów produkcji do nieznanych wcześniej poziomów odpowiadają w wielu przedsiębiorstwach przede wszystkim gwałtownie rosnące ceny gazu. W związku z tym firma Koenig & Bauer MetalPrint zaoferowała swoim klientom udział w webinarium poświęconym sposobom redukcji zużycia tego surowca. Trzy sesje online przyciągnęły szerokie grono uczestników i wiele pozytywnych opinii. 

Zdobienie metali to wymagający sektor przemysłu pochłaniający duże ilości energii. Piece suszące, przez które musi przejść każda powlekana blacha, są ogrzewane przede wszystkim gazem. Koenig & Bauer MetalPrint konsekwentnie wykorzystuje wszystkie dostępne możliwości i na przestrzeni wielu lat stworzył szeroką gamę rozwiązań oszczędzających energię i oczyszczających odprowadzane powietrze. Już w 1974 roku firma wprowadziła na rynek zintegrowane oczyszczanie wywiewanego powietrza, a kulminacją rozwoju był system oczyszczania odprowadzanego powietrza HighEcon w 2009 roku. Piec suszący HighEcon, który został wprowadzony na rynek w 2014 roku z nowo opracowanym palnikiem KXB, otrzymał w tym samym roku cenioną nagrodę METPACK Innovation Award, którą uhonorowano m.in. jego ulepszoną wydajność umożliwiającą nawet 70% oszczędność kosztów gazu w porównaniu ze starszymi systemami.

Podczas suszenia powłok wykonanych na bazie solwentów powietrze zawierające rozpuszczalniki przechodzi przez system utleniacza termicznego. W zintegrowanych systemach, takich jak piece suszące HighEcon lub EcoTNV, odprowadzane powietrze jest nie tylko oczyszczane, lecz także stosowane do wytwarzania ciepła wykorzystywanego w procesie suszenia. W ten sposób rozpuszczalnik w wylotowym powietrzu może być wykorzystany do oszczędzania energii; jeśli jego stężenie w powietrzu jest wystarczająco wysokie, zużycie gazu można zredukować do absolutnego minimum.

Prowadzący webinarium Olga Martin i Dominik Wewior zilustrowali możliwości zmniejszenia zużycia energii na kilku wybranych przykładach. Klienci firmy mogli wypełnić kwestionariusz, aby uzyskać dokładne obliczenia zużycia gazu dla ich konkretnego przypadku. W sytuacji, gdy w użyciu pozostaje nadal starszy system, Koenig & Bauer zwraca uwagę na potencjał oszczędności, jaki niesie ze sobą modernizacja do nowego systemu. 

Zapotrzebowanie na energię istniejącego systemu można zoptymalizować poprzez inteligentną organizację procesu produkcyjnego lub na drodze zwiększenia wydajności. Czynniki wpływające na zużycie gazu zostały zebrane i opisane przez Koenig & Bauer dla różnych modeli pieców suszących dostępnych na rynku. Ich praktyczne wdrożenia zostały zaprezentowane na konkretnych przykładach. 

Potencjał oszczędności nie ogranicza się wyłącznie do gazu; dotyczy również innych źródeł energii, jeśli odprowadzane powietrze z pieca suszącego jest wykorzystywane do odzysku ciepła. Takie gorące powietrze o temperaturze ok. 200°C może przechodzić przez wymiennik ciepła powietrze/woda, służąc np. do ogrzewania lub chłodzenia biur firmy, do produkcji ciepłej wody użytkowej lub do energooszczędnego chłodzenia linii produkcyjnych. Możliwa jest również integracja systemu z siecią ciepłowniczą. Koenig & Bauer MetalPrint umacnia obecnie związki partnerskie z innymi firmami działającymi w tym obszarze, aby móc zaoferować klientom indywidualne rozwiązania.

Podczas webinarium poruszono również kwestię rozwiązań alternatywnych względem gazu ziemnego. W obliczu rosnących cen gazu i braku gwarancji, że dotrze on do odbiorcy, niektórzy klienci szukają alternatywnych rozwiązań, aby uniknąć ryzyka wynikającego z takiego uzależnienia. Ogólnie rzecz biorąc, rzeczywiście możliwe jest ogrzewanie pieców suszących innymi paliwami takimi jak LPG, biogaz lub wodór. W związku z tym w trakcie webinarium przedstawiono alternatywne źródła energii oraz podkreślono ich indywidualne zalety i wady.

Organizatorzy webinariów podkreślali doskonałą frekwencję i odzew uczestników. Obecnie zespół Koenig & Bauer MetalPrint oferuje indywidualne doradztwo i wprowadzanie niezbędnych modernizacji w celu wsparcia planów oszczędzania energii przez firmy działające m.in. w branży opakowań.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Koenig & Bauer