Piątka za segregację
1 Jan 1970 10:58

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Segregacja odpadów to jedno z podstawowych działań, dzięki którym każdy z nas może realnie wpłynąć na ochronę środowiska naturalnego” – powiedział minister Henryk Kowalczyk 8 listopada br. podczas konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe działania i efekty kampanii „Piątka za segregację”. 

„Piątka za segregację” to hasło przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Środowiska, która ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Dotyczy ona Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów i jest skierowana zarówno do samorządów, jak i do właścicieli gospodarstw domowych. Kampanię wspiera również program edukacyjny dla dzieci.

Chcemy przekonać mieszkańców Polski, że odpady to nie śmieci, lecz wartościowe surowce, i że warto je segregować, ponieważ wszyscy mamy z tego korzyści. Poprzez kampanię „Piątka za segregację” pokazujemy, jak to dobrze robić – podkreślił minister Kowalczyk.

Kampania Ministerstwa Środowiska nawiązuje do wprowadzonego w Polsce Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO), zgodnie z którym należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. 

Hasło kampanii odnosi się do symbolicznego przybicia piątki – przyjaznego gestu wykonywanego przez dwie osoby na powitanie. Gest ten może być także traktowany jako akceptacja jakiegoś działania, potwierdzenie słuszności, racji czy radości z sukcesu. Celem kampanii jest kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Polski oraz prośrodowiskowe zaangażowanie odbiorców przejawiające się w umiejętności właściwej segregacji odpadów. Kampania ma też pokazać, że segregacja odpadów przynosi realne korzyści zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. 

Samorządy odgrywają istotną rolę w skutecznym wdrażaniu Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów. Dlatego m.in. stworzyliśmy specjalny przewodnik, w którym prezentujemy najważniejsze zmiany wynikające z wejścia w życie nowych przepisów i zasady prawidłowej segregacji śmieci. W przewodniku wskazujemy także przykłady dobrych, proekologicznych inicjatyw na terenie całej Polski – powiedział minister środowiska. – Aby wyróżnić te samorządy, których działania związane z segregacją przeprowadzane są w wyróżniający się sposób, organizujemy konkurs dla gmin.

Minister przypomniał także, że kampania „Piątka za segregację” obejmuje również program edukacyjny dla szkół, w ramach którego został zorganizowany, cieszący się ogromnym zainteresowaniem, konkurs plastyczny dla dzieci z klas I-III. Opracowany został także scenariusz lekcji, ukazującej uczniom, jakie korzyści dla środowiska niesie odpowiednie segregowanie odpadów.

To z myślą o najmłodszych bohaterami kampanii uczyniono 5 bohaterów. Każdy z bohaterów Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów jest przypisany do innego rodzaju odpadów oraz kolorystyki pojemników wprowadzonej w jego ramach:

– Wyszkłolony – zachęca do segregacji szkła,

– Papa Pier – edukuje na temat segregacji papieru,

– Plastika Metalica – tłumaczy, jak segregować tworzywa sztuczne i metale, 

– El Bio – nawiązuje do segregacji odpadów BIO,

– Zmieszko – wskazuje, jakie odpady powinny trafiać do pojemników z napisem „zmieszane”.

Specjalnie na potrzeby kampanii zostały przygotowane spoty telewizyjne, które mają w przystępny i ciekawy sposób przedstawiać szereg różnorodnych aspektów segregacji odpadów, a także zachęcać odbiorców do zmiany nawyków i brania aktywnego udziału w selektywnej zbiórce odpadów.

Kampania „Piątka za segregację” przewiduje też kampanię internetową, w tym emisję spotów na YouTube oraz współpracę z influencerami – YouTuberami i TikTokerami. 

Organizatorzy szacują, że kampania wygenerowała ponad milion efektywnych wejść na jej stronę. „Oznacza to, że wielu mieszkańców Polski zdobyło już niezbędną wiedzę, jak dobrze segregować odpady” – przekonuje Ministerstwo Środowiska.

Opracowano na podstawie materiałów Ministerstwa Środowiska