Pierwsza plastikowa butelka z odpadów morskich
1 Jan 1970 06:05

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Na początku października Coca-Cola po raz pierwszy zaprezentowała prototyp butelki wykonanej ze zrecyklowanych tworzyw sztucznych wydobytych z wód morskich. Inicjatywa koncernu ma udowodnić, że w niedalekiej przyszłości do produkcji opakowań na żywność lub napoje będzie można wykorzystać odzyskane odpady oceaniczne.

Efektem współpracy Coca-Coli z firmami Ioniqa Technologies, Indorama Ventures oraz Mares Circulares (Circular Seas) jest blisko 300 prototypowych butelek wykonanych w 25% z tworzyw wydobytych z Morza Śródziemnego oraz zebranych na nadmorskich plażach. Butelki zostały zaprojektowane i wykonane, by zaprezentować potencjał rewolucyjnych, ulepszonych technologii odzysku, które umożliwiają recykling zużytych tworzyw PET nawet najgorszej jakości (trafiających dotychczas do spalarni śmieci lub na wysypiska) i uzyskanie z nich pełnowartościowego plastiku nadającego się do wykorzystania w produkcji opakowań spożywczych oraz napojowych.

Prototyp Coca-Coli to pierwsza w historii plastikowa butelka z tworzyw pozyskanych z mórz, które udało się zrecyklować z myślą o opakowaniach na żywność i napoje. Poinformowano o niej w chwili, gdy oddział Coca-Cola w Europie Zachodniej – wspólnie z Coca-Cola European Partners, największą niezależną firmą butelkującą napoje koncernu – stawia przed sobą nowy cel, jakim jest stworzenie świata uwolnionego od odpadów opakowaniowych.

W 2017 r. obaj wspomniani partnerzy – w ramach Planu Działań Zrównoważonych (Sustainability Action Plan) – podjęli zobowiązanie, zgodnie z którym do 2025 r. Coca-Cola: będzie odzyskiwać jedną puszkę lub butelkę za każde opakowanie, które sprzedaje; zagwarantuje, że wszystkie jej opakowania będą nadawały się do recyklingu w 100% oraz że co najmniej 50% materiałów wykorzystanych do wyprodukowania jej plastikowych butelek będzie pochodziło z odzysku. W 2019 r. w Europie Zachodniej System Coca-Cola (czyli spółka-matka wraz z pracującymi dla niej rozlewniami) zainwestował 180 mln euro w zrównoważone działania, przeznaczając część tych środków na proces tworzenia nowych opakowań, jak również projektów ograniczających w przyszłości ich użycie. 

Obecnie firma ogłasza kolejne cele, które mają przyspieszyć realizację planu dostaw ekologicznych opakowań do sklepów w Europie Zachodniej i zagwarantować, że wszystkie jej opakowania będą odbierane, poddawane recyklingowi oraz ponownie wykorzystywane.

Wśród nich znalazły się:

– Działania w celu usunięcia wszelkich niepotrzebnych lub trudnych do odzysku tworzyw z gamy produktów koncernu w drodze lightweightingu („odchudzania” opakowań) oraz rezygnacja z wszelkich opakowań wtórnych wykonanych z plastiku. W ten sposób możliwe będzie zmniejszenie zużycia tworzyw o 11 tys. ton rocznie. Coca-Cola European Partners ogłosiła niedawno, że przymierza się do zastąpienia na zachodnioeuropejskich rynkach folii termokurczliwej – wykorzystywanej do pakowania puszek w wielopaki – w pełni odnawialną tekturą, dzięki czemu do 2020 r. będzie w stanie usunąć z łańcucha dostaw 4000 ton plastiku. W ostatnim czasie firma zrezygnowała z pakowania swego napoju Sprite w zielone butelki; przezroczyste opakowania z PET, które je zastąpiły, są łatwiejsze w recyklingu „bottle-to-bottle”. 

– Działania zmierzające do całkowitego zastąpienia tworzyw pierwotnych we wszystkich butelkach koncernu materiałami pozyskanymi w całości z recyklingu lub nadającymi się w 100% do odzysku, co pozwoli zaoszczędzić co roku 200 tys. ton plastiku. Coca-Cola w Europie Zachodniej osiągnie swój cel – jakim jest wykorzystanie w jej butelkach 50% materiałów z recyklingu – o dwa lata wcześniej niż pierwotnie zakładała (w 2023 r. zamiast w 2025 r.). W lipcu br. zachodnioeuropejski oddział ogłosił, że na przełomie lat 2019/20 zacznie pakować w całości swoje napoje Honest, Glaceau Smartwater oraz Chaudfontaine w tworzywa pozyskane w 100% z recyklingu. 

– Wspieranie skutecznego systemu kaucyjnego w Europie Zachodniej wszędzie tam, gdzie nie istnieją inne, sprawdzone alternatywy, dla osiągnięcia celu, czyli zrównania liczby zebranych butelek lub puszek z liczbą sprzedanych opakowań do 2025 r. Coca-Cola, wspólnie z rozlewniami jej napojów, będzie wspierać systemy kaucyjne także na innych rynkach europejskich, które nie korzystają z innych metod odzysku opakowań. 

– Pełna przejrzystość informacji w kwestii oddziaływania opakowań na środowisko (prezentacja regularnych, dorocznych danych na temat wpływu różnych typów opakowań oraz informowanie o postępach w realizacji zadeklarowanych zobowiązań i celów).

Tim Brett, prezes Coca-Cola w Europie Zachodniej, powiedział: Obecnie pozbywamy się zbyt wielu surowców nieodnawialnych jako odpadów. Wiemy, że musimy zrobić więcej, by to naprawić. Cele, jakie stawiamy sobie dzisiaj, są ambitne – i takie powinny być. Opakowania mają do odegrania istotną rolę, ale aby tak się stało, muszą być zbierane, poddawane recyklingowi i ponownie wykorzystywane. Naszym celem we współpracy z partnerami jest sprawienie, by hasło „tworzywo jednorazowego użytku” przeszło do lamusa (...)

Bruno van Gompel, dyrektor ds. technicznych, odpowiedzialny również za łańcuch dostaw w zachodnioeuropejskim oddziale Coca-Coli, dodał: Ta butelka to świadectwo, co można osiągnąć na drodze współpracy i inwestycji w rewolucyjne nowe technologie. Łącząc partnerów z całego naszego łańcucha dostaw – od lokalnych wspólnot sprzątających w Hiszpanii i Portugalii po inwestorów w innowacje technologiczne z Holandii – byliśmy w stanie, po raz pierwszy, wykorzystać niepełnowartościowy plastik ze środowiska morskiego do stworzenia materiału nadającego się do kontaktu z żywnością i produkcji nowych butelek.

Ulepszone technologie recyklingu to niezwykle ekscytująca perspektywa, nie tylko dla nas, ale również, szerzej, dla przemysłu i społeczeństwa. Przyspieszają bowiem realizację koncepcji GOZ (gospodarki w obiegu zamkniętym) w branży tworzyw sztucznych – i dlatego w nie inwestujemy. W miarę ich rozpowszechnienia będziemy świadkami, jak wszystkie rodzaje plastiku po zużyciu są raz za razem wykorzystywane zamiast lądować w strumieniu palonych lub składowanych odpadów.

Butelka z plastiku wydobytego z mórz powstała jako świadectwo możliwości technologii, które są obecnie tworzone. W najbliższym czasie proces ulepszonego recyklingu zostanie wykorzystany na skalę komercyjną i pozwoli na ponowne wykorzystanie odpadów, które dotychczas uchodziły za nienadające się do odzysku lub zbyt niskiej jakości.

Coca-Cola zamierza rozpocząć produkcję części swych butelek z takich materiałów już w 2020 r. Nowo stworzony Ośrodek Innowacji Opakowań Coca-Coli (Packaging Innovation Hub) zamierza inwestować środki w tworzenie nowych zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych w Europie Zachodniej. Zaliczają się do nich m.in. ulepszone technologie recyklingu oraz alternatywne rozwiązania pakujące przyszłości, takie jak butelki z papieru, biomateriały opakowaniowe, butelki wielokrotnego użytku/zwrotne, a także rozwiązania wykluczające potrzebę kupowania nowych opako- wań, w rodzaju maszyny do napojów Coca-Cola Freestyle oraz – szerzej – rozwiązań mikro-dozujących.

Na podstawie materiałów firmy Coca-Cola opracował TK